Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայր ժամանեց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը։ Այսօր շարունակվելու է Գագիկ Ծառուկյանի կալանավորման հարցի քննությունը։ ԲՀԿ-ական պատգամավորների հետ զրուցելուց հետո նա մտավ դատարան։
Հիշեցնենք, որ գործի քննությունը սկսվել է հունիսի 17-ից։ Գ. Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդությունը է ներկայացրել ԱԱԾ-ն։ Միջնորդությունը քննում է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Ռոբերտ Պապոյանը։
ԱԱԾ-ում քրեական գործեր են հարուցվել Գագիկ Ծառուկյանի դեմ։ ԲՀԿ առաջնորդը դրանք համարում է սարքած գործեր քաղաքական նպատակներով, քանի որ հետապնդումները սկսել են կուսակցության քաղխորհրդի նիստում իշխանություններին ուղղված քննադատություններից հետո։
Հունիսի 16-ին ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության 87 պատգամավորներ փակ գաղտնի քվեարկությամբ նախ զրկել են նրան անձեռնմխելիությունից, ապա համաձայնություն տվել նրան ազատությունից զրկելու հարցին։

Yerevan court resumes hearing on motion to arrest Gagik Tsarukyan
The Yerevan Court of General Jurisdiction is resuming today the hearing on a motion to arrest opposition Prosperous Armenia Party (PAP) leader, MP Gagik Tsarukyan.
After talking to PAP deputies, Tsarukyan entered the court building in Yerevan’s Shengavit district.
Judge Robert Papoyan started hearing the motion filed by the National Security Service (NSS) of Armenia on 17 June.
NSS has launched criminal cases against Tsarukyan, accusing the lawmaker of vote buying, tax evasion and illegal land appropriation.
Armenian lawmakers voted to strip the opposition leader of immunity from prosecution on June 16, moving to push through the criminal proceedings against him.