Երկարակեցության գաղտնիքն՝ ըստ գիտնականների
Ամերիկացի գիտնականները մատնանշել են որոշ հանգամանքներ, որոնք նպաստում են մարդու երկարակեցությանը, գրում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում տալով «International Journal of Environmental Research and Public Health» ամսագրին։
Նրանք նշել են, որ բացի գեներից, մարդու կյանքի տևողության վրա ազդում են նաև նրա բնակության վայրն ու պայմանները։
Ուսումնասիրության ընթացքում գիտնականները հիմնվել են 2011-ից 2015 թվականներին ընկած ժամանակահատվածում 75 տարեկան և բարձր տարիքում մահացած 145 հազար մարդկանց բնակության վայրի, կրթության և սոցիալական կարգավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվությունների վրա։
Գիտնականները պարզել են, որ հարյուր տարեկանից հետո մահացած մարդկանց մեծամասնությունը ապրել է օդի աղտոտվածության ցածր մակարդակ ունեցող վայրերում, ինչպես նաև երկար զբոսնել է։
Նրան նշել են նաև, որ մարդու կյանքի տևողության վրա մեծ ազդեցություն ունի մարդու բնակավայրում կանաչ տարածքների առկայությունը, այնտեղ եղած տրանսպորտային միջոցների թիվը, ինչպես նաև բժշկական համակարգի զարգացվածության մակարդակը։

Как продлить жизнь до ста лет? Выяснили ученые
Ученые из Университета штата Вашингтон (США) обнаружили факторы, которые позволяют увеличить продолжительность жизни. Соответствующее исследование опубликовано в International Journal of Environmental Research and Public Health. Информацию передает «Газета.Ru».
Они выяснили, что на долготу жизни человека влияют не только гены, но и среда обитания.
За основу исследования они взяли данные о месте жительства, образовании и социальном положении 145 тысяч человек, скончавшихся в возрасте 75 лет и старше в период с 2011 по 2015 год.
Они обнаружили, что большинство людей, умерших в возрасте больше ста лет, проживали в местах с низким уровнем загрязнения воздуха, а также совершали длительные прогулки.
Также ученые отметили высокий социальный статус, проживание в местах с большим количеством зеленых насаждений, а также транспортную и медицинскую доступность.