ԱՀԿ-ն նախազգուշացրել է կորոնավիրուսի համավարակի նոր վտանգավոր փուլի մասին
Աշխարհը մտել է կորոնավիրուսային համավարակի տարածման նոր վտանգավոր փուլ։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է  Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը։
Նա հիշեցրել է, որ հինգշաբթի ԱՀԿ-ն ստացել էր  ավելի քան 150 հազար նոր վարակման դեպքերի մասին հաղորդումներ։
«Այս դեպքերի կեսի վերաբերյալ հաղորդումներ եկել են Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաներից, և մեծ թվով դեպքեր են գրանցվել նաև Հարավային Ասիայում և Մերձավոր Արևելքում։ Աշխարհը գտնվում է նոր և շատ վտանգավոր փուլում»,-  ասել է  ԱՀԿ ղեկավարը։
Նրա խոսքով, շատ մարդիկ հոգնել են տանը մնալուց:
«Կարելի է հասկանալ նաև երկրների ցանկությունը` բացել իրենց հասարակությունները և տնտեսությունները։ Բայց վարակն ավելի արագ է տարածվում, և, ինչպես նախկինում, մահացու է», - ասել է Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը։
Նա կոչ է արել «բոլոր երկրներին և բոլոր մարդկանց լինել ծայրաստիճան զգոն»։ ԱՀԿ ղեկավարը խորհուրդ է տվել հետևել անվտանգության միջոցառումներին՝ պահել սոցիալական հեռավորություն, մնալ տանը հիվանդության դեպքում, հազալիս և փռշտալիս փակել բերանն ու քիթը, կրել պաշտպանիչ դիմակներ, եթե անհրաժեշտ է։ Բացի այդ, երկրները պետք է շարունակեն աշխատել վարակված անձանց նույնականացման, նրանց մեկուսացման, թեստավորման և բոլոր հիվանդ մարդկանց բուժման ուղղությամբ:
ԱՀԿ գլխավոր տնօրենը հիշեցրել է, որ տարածվող համավարակի պայմաններում «ամենաշատը տառապում են ամենախոցելի մարդիկ»: Այս կապակցությամբ նա ուշադրություն է հրավիրել փախստականների շրջանում վարկման ռիսկի վրա, քանի որ հաճախ նրանք չունեն նորմալ կացարաններ, ջրամատարակակում, սնունդ, սանիտարական և առողջապահական խնամքի համար անհրաժեշտ միջոցներ:
«ԱՀԿ-ն խորապես անհանգստացած է փախստականների ճամբարներում COVID-19 հիվանդության մեծածավալ փոխանցման շատ իրական սպառնալիքով», - ասել է ԱՀԿ ղեկավարը:

В ВОЗ предупредили о новом опасном этапе пандемии коронавируса
Мир вступил в новый опасный этап разрастания пандемии коронавируса. Об этом заявил в пятницу на брифинге в Женеве генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебрейесус. Информацию передает ТАСС.
Он напомнил, что в четверг в ВОЗ поступили сведения о более 150 тысячах новых случаев болезни. «Сообщения о половине этих случаев пришли из Северной и Южной Америки, о большом числе заболевших информировали также из Южной Азии и Ближнего Востока», – сказал глава ВОЗ. «Мир находится в новой и очень опасной фазе», – констатировал гендиректор.
«Вызывает понимание тот факт, что многие люди устали от пребывания дома. Можно понять и желание стран открыть свои общества и экономики, – продолжил он. – Однако вирус все еще быстро распространяется, и он по-прежнему смертоносен».
Тедрос Аданом Гебрейесус призвал «все страны и всех людей сохранять крайнюю бдительность». Он рекомендовал соблюдать меры предосторожности – безопасную социальную дистанцию, оставаться дома в случае болезни, прикрывать рот и нос при кашле, мыть руки, носить защитную маску, если это необходимо. Кроме того, страны должны продолжать работу по выявлению заразившихся, их изолирование, проведение тестирования, а также лечить всех заболевших.
Гендиректор напомнил, что в условиях нарастающей пандемии «больше всего страдают наиболее уязвимые люди». В этой связи он привлек внимание к риску заболевания, которому подвергаются беженцы, поскольку «они часто имеют ограниченный доступ к адекватному жилью, водоснабжению, питанию, санитарии и услугам здравоохранения». «ВОЗ глубоко обеспокоена по поводу весьма реальной угрозы широкомасштабной передачи заболевания COVID-19 в лагерях для беженцев», – констатировал глава ВОЗ.
Вспышка вызываемого новым коронавирусом заболевания (COVID-19) была зафиксирована в конце 2019 года в Центральном Китае, она распространилась на большинство стран. ВОЗ 11 марта признала ее пандемией.