Հոսպիտալացման կարիք ունեցող քաղաքացիները հրատապ հոսպիտալացվում են. Թորոսյան
Ամեն օր արձանագրվող դեպքերի բացարձակ թվի մասով բավական կայուն իրավիճակում ենք :Այս մասին պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Օրական արձանագրվող դեպքերը, բացառությամբ երեկվա թվի, երբ շատ քիչ թեստեր էին արվել, տատանվում են մոտ 500-600 շրջանակում: Այս առումով կարող ենք արձանագրել, որ իրավիճակի ավելի բարդացում դեռ տեղի չունեցել»,- ասաց նախարարը:
Թորոսյանը սա կապում է վերջին շրջանի հակահամաճարակային միջոցառումների հետ, քանի որ, ըստ նրա, քաղաքացիները սկսել են ավելի ակտիվ կրել դիմակներ: Հետևաբար, ըստ նրա, ստեղծված իրավիճակում պետք է շարունակել կանոնների պահպանումը:
«Նույնիսկ առողջապահական մեծ հզորությունների պայմաններում, գիտենք, որ վարակված անձանց ինչ-որ տոկոս, դժբախտաբար մահանում են։ Բարեբախտաբար Հայաստանում դեռ փոքր տոկոս է։ Այսինքն՝ եթե այսօր արձանագրվել է 320 դեպք, ապա նույնիսկ ամենաբարձր բուժօգնության դեպքում, միևնույն է այդ քաղաքացիների մոտ 1,6 տոկոսը մահանալու է, այսինքն 5-6 հոգի»,- նշեց նախարարը։
Անդրադառնալով առողջապահական կարողությունների զարգացմանը, Արսեն Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ երեկ մեծ ձեռքբերում ենք ունեցել:
«Ձեռք բերված թթվածին արտադրող կայանները երեկ ժամանեցին Երևան և հենց օդանավակայանից բաշխվեց կորոնավիրուսով զբաղվող բուժհաստատություններին: Արդյունքը տեսանք հենց երեկ երեկոյան: Ամեն օր հայտնում էինք, թե քանի քաղաքացի ունենք հոսպիտալացման կարիք ունեցող: Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում այդ թիվը տատանվում էր 150-200 շրջանակում, որոնց մի մասը գտնվում էին տանը: Երեկ երեկոյանից, որպես այդպիսին, տանը սպասող քաղաքացի չունենք: Այսինքն՝ այն քաղաքացիները, որոնց մոտ հաստատվում է կորոնավիրուսային հիվանդություն և կարիք ունեն հոսպիտալացման՝ առողջական վիճակով պայմանավորված, նրանք հրատապ հոսպիտալացվում են :Այս առումով կարող ենք ասել, որ այդ խնդիրը լուծված է»,- հայտնեց նախարարը:

Арсен Торосян: Проблема госпитализации заразившихся коронавирусом пациентов в Армении решена
По абсолютному показателю заразившихся коронавирусом в ежедневном разрезе находимся в довольно стабильной ситуации, заявил на брифинге после заседания комендатуры 22 июня министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
«Ежедневно регистрируемые случаи, за исключением вчерашних цифр, когда было проведено очень мало тестов, колеблются в пределах 500-600. В этом плане можем констатировать, что ухудшения ситуации не произошло», – сказал министр.
Торосян связывает это с соблюдением противоэпидемических мер среди граждан, которые, по его словам, стали активнее носить маски. Соответственно, как он указал, в сложившейся ситуации следует продолжать соблюдение правил.
«Какая бы мощная ни была система здравоохранения, мы знаем, что, к сожалению, существует определенный процент смертности. В Армении, к счастью, этот процент пока не высокий», – сказал министр, добавив:
«Т.е., если сегодня зарегистрировано 320 случаев заболевания, то, к сожалению, даже при самом высоком качестве медицинской помощи, умрет около 1,6% этих граждан, то есть 5-6 человек».
Что касается увеличения потенциала в сфере здравоохранения, Арсен Торосян сообщил о достижениях.
«Приобретенные производящие кислород установки вчера прибыли в Ереван, прямо в аэропорту они были перераспределены между занимающимися лечением коронавируса МЦ. Результат мы увидела уже вчера вечером. Каждый день мы сообщали, сколько пациентов нуждается в госпитализации. В течение последней недели эта цифра колебалась в пределах 150-200, часть из них находились дома. Со вчерашнего дня ожидающих дома госпитализации пациентов, как таковых, у нас больше нет. То есть граждане, у которых диагностируется коронавирус и которые по состоянию здоровья нуждаются госпитализации, срочно госпитализируются. В этом плане можем сказать, что эта проблема решена», – сказал министр.