Վարդան Այվազյան. Եթե նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո չուղարկվի ՍԴ, դա կլինի Սահմանադրության կոպիտ խախտում
«ԱԺ-ում քննվող նախագծի բովանդակության առումով մտահոգություն չունեմ։ Կարծում եմ սահմանադրականության առումով խնդիր չկա։ Իսկ ընթացակարգային առումով, մինչև գործընթացը չավարտվի, մենք մեղավորության կանխավարկածով չառաջնորդվենք»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց սահմանադրագետ Վարդան Այվազյանը՝ անդրադառնալով «ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների» նախագծին։
Նա հիշեցրեց, նախագիծը պետք է ընդունվի պատգամավորների 2/3-ի ձայներով, ուղարկվի Սահմանադրական դատարան, այն կայացնի դրական որոշում, ըստ որի նախագիծը չի հակասում Սահմանադրությանը, դրանից հետո երկրորդ ընթերցմամբ այն պետք է ընդունվի պատգամավորների 2/3-ի ձայներով և ուղարկվի Հանրապետության նախագահին, որպեսզի վերջինը ստորագրի ու հրապարակի։
«Եթե այս ընթացակարգը պահպանվեց, ուրմենն ամեն ինչ կլինի սահմանադրության շրջանակներում։ Եթե չպահպանվեց, բնականաբար արդեն կլինի հասակասահմանադրական գործընթաց»,-ասաց Այվազյանը՝ կրկնելով, ինքը բովանդակության վերաբերյւալ մտահոգություններ չունի։
Այդ դեպքում Վենետիկի հանձնաժողովի մտահոգություններն ինչո՞վ են պայմանավորված։
Սահմանադրագետը խոստովանեց՝ դրանց ծանոթ չէ, սակայն իրավական խնդիրն այնքան պարզ է, որ Վենետիկի հանձնաժողովին դիմելն էլ «կարող է կոպիտ հնչի, բայց մանկամտության պես մի բան է»։
«Ամեն հարցով չի կարելի դիմել հանձնաժողովին։ Ասենք, դու ընտանքիի ներսում ունես խնդիր, Վենետիկի հանձնաժողովին դիմելով, ցույց ես տալիս, որ ի վիճակի չես քո խնդիրը լուծել ընտանիքի ներսում, ուզում ես, որ մեկը միջամտի քո ներընտանեկան խնդիրներին։ Դա նսեմացնում է մեր երկիրը»,-կարծիք հայտնեց մասնագետը՝ նշելով, որ դրանից հետո Հայաստանին սկսելու են վերևից նայել ու անգրագետների տեղ դնել։
Այվազյանը մտահոգություն ունի, իրավական ոչ բարդ հարցերով հանձնաժողովին դիմելը կարող է տպավորություն ստեղծել, որ Հայաստանում իրավական առումով տոտալ անգրագետ են։
«Պետք է գործընթացներն արվեն ինքնուրույն, քանի որ ինքնիշխան պետություն ենք, դրան պետք է արվեն գրագետ ու սահմանադրական կարգավորումների շրջանակում եղած լեգիտիմ լուծումներով։ Պարզապես պետք է իմանալ ինչպես։ Իսկ դրա համար ամբիցաները պետք է մի կողմ դնել ու դիմել ակադեմիական շրջանակներին, որպեսզի իրենց աջակցեն»,-նշեց նա։
Վարդան Այվազյանը կրկին ընդգծում է, եթե նախագիծը ՍԴ չուղարկվի, ապա դա կլինի կոպտագույն խախտում։
Հիշեցնենք, որ մամուլը գրել էր՝ նախագծի ընդունման մասով «Իմ քայլը» խմբակցությունն արդեն իսկ համաձայնության է եկել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ։ Ըստ այդ համաձայնության՝ Արմեն Սարգսյանը չի վիճարկելու նշված պրոցեսի սահմանադրականությունը, բայց նաև չի ստորագրելու համապատասխան նախագիծը։ Դրանից հետո համապատասխան փոփոխությունը ստորագրվելու է ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի կողմից։

Вардан Айвазян. Если после принятия в первом чтении законопроект не будет направлен в КС, это будет грубым нарушением Конституции
15:36 22/06/2020
«У меня нет обеспокоенности по поводу содержания законопроекта, который рассматривается в Национальном Собрании. Я думаю, что с точки зрения конституционности нет никаких проблем. В процедурном же плане, пока процесс не завершится, не будем руководствоваться презумпцией вины», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am эксперт по конституционному праву Вардан Айвазян, коснувшись проекта поправок в Конституцию РА.
Он напомнил: законопроект должен быть принят 2/3 голосов депутатов, затем документ должен быть направлен в Конституционный суд, если суд примет положительное решение, согласно которому законопроект не противоречит Конституции, то после этого он должен быть во втором чтении принят 2/3 голосов депутатов и направлен президенту на подпись.
«Если эта процедура будет соблюдена, то все будет в рамках Конституции. Если она не будет соблюдена, естественно, будет уже неконституционный процесс», – сказал Айвазян, повторив, что у него нет обеспокоенности в связи с содержанием.
В таком случае, чем обусловлена обеспокоенность Венецианской комиссии?
Вардан Айвазян признал, что он не знаком с тревогами ВК, но правовая проблема настолько ясна, что обращение в Венецианскую комиссию, «это может прозвучать грубо, походит на ребячество».
«Нельзя по каждому вопросу обращаться в ВК. Например, у вас есть проблема в семье, и обращением в Венецианскую комиссию вы показываете, что не можете решить свою проблему в семье, хотите, чтобы кто-то вмешался в ваши внутрисемейные дела. Это унижает нашу страну», – сказал специалист, отметив, что после этого на Армению будут смотреть свысока и относиться к нам как к неграмотным.
Айвазян обеспокоен тем, что обращение в комиссию по несложным правовым вопросам может создать впечатление, что в Армении все в правовом плане тотально безграмотны.
«Процессы должны осуществляться самостоятельно, поскольку мы являемся суверенным государством, это должно осуществляться грамотно и путем легитимных решений в рамках конституционных регулировок. Просто нужно знать, как. А для этого необходимо отложить в сторону амбиции и обратиться к академическим кругам, чтобы получить содействие», – указал он.
Вардан Айвазян еще раз подчеркнул: если законопроект не будет направлен в Конституционный суд, это будет грубейшим нарушением.
Напомним, что пресса писала: фракция «Мой шаг» уже достигла соглашения с президентом Армении Арменом Саркисяном относительно принятия проекта. Согласно этому соглашению, Армен Саркисян не будет оспаривать конституционность упомянутого процесса, но и не подпишет соответствующий проект. После этого соответствующее изменение будет подписано председателем НС Араратом Мирзояном.