Տարեվերջին «Գազպրոմ»-ը գազի արտահանման գինը միջին հաշվով կսահմանի 130-140 դոլար
2020 թվականին «Գազպրոմի» ֆինանսական ցուցանիշները զգալիորեն կվատթարանան, փոխանցում է «Լենատա.ռու»-ն՝ մեջբերելով ընկերության ներդրումային կապերի ղեկավար Անտոն Դեմչենկոյի խոսքը։
Նշվում է, թեև գազի արտահանման մոնոպոլ ընկերությունը ջանք չի խնայել գազի արտահանման ծավալները չկրճատելու համար, միևնույն է, կորուստները բավականին մեծ են, և դրանք կոմպենսացնելու համար ընկերությունը նվազեցնելու է գործառնական ծախսերը և ներդրումները:
Իր հերթին, «Գազպրոմ Էքսպորտի» պայմանագրերի կառուցվածքի և գնագոյացման բաժնի ղեկավար Սերգեյ Կոմլևը նախազգուշացրել է, որ եկամտի նվազումը կազդի ընկերության պարտքի մակարդակի վրա: Տարվա վերջին «Գազպրոմ» -ը գազի արտահանման գինը միջին հաշվով կսահմանի 130-140 դոլար՝ մեկ խորանարդ մետրի համար:
Մի շարք երկրների հետ բանակցություններ են ընթանում մատակարարումների արժեքը վերանայելու համար, բայց սա բանաձևի երկարաժամկետ փոփոխություն չէ: Ըստ Կոմլևի, գործոնները, որոնք գնանկման պատճառ են, շուտով կարող են դադարել գործել:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ տարվա առաջին եռամսյակի ընթացքում «Գազպրոմ»-ը պատմության մեջ առաջին անգամ կորուստ է ունեցել։ Այն կապված է ինչպես Եվրոպայում գազի գնի կտրուկ անկման, այնպես էլ շուկայում մատակարարումների նվազման հետ:
Ընկերությունը կորցնում է մրցակցությունը հեղուկացված բնական գազի (LNG) նկատմամբ, և տուժում է անոմալ տաք ձմռան պատճառով, ինչը հանգեցնում է պահեստավորման մակարդակի բարձր լինելուն։
«Գազպրոմի» մի շարք խոշոր գործընկերներ կտրուկ կրճատել են գնումները, օրինակ ՝ Թուրքիային մատակարարումները յոթ անգամ նվազել են:

В «Газпроме» по итогам года экспортную цену на газ ожидают на уровне 130-140 долларов
В 2020 году финансовые показатели «Газпрома» окажутся значительно хуже, чем в прошлом. Об этом в ходе телеконференции заявил глава отдела компании по работе с инвесторами Антон Демченко, сообщает журнал «Нефтегазовая вертикаль».
Как пишет Лента.Ру, в том числе экспортный монополист смирился с потерей денег за продажу газа, хотя и прилагает все усилия, чтобы свободный денежный поток оказался как можно большим. Для этого компания сокращает операционные затраты и капиталовложения.
В свою очередь начальник управления структурирования контрактов и ценообразования «Газпром экспорта» Сергей Комлев предупредил, что снижение доходов окажет влияние и на уровень долговой нагрузки. Экспортную цену на газ в среднем по итогам года в «Газпроме» ожидают на уровне 130-140 долларов за тысячу кубометров.
С рядом стран ведутся переговоры о пересмотре стоимости поставок, но речь не идет о долгосрочном изменении формулы. По словам Комлева, факторы, снижающие цену сейчас, могут вскоре перестать действовать.
Ранее стало известно, что по итогам первого квартала года Газпром впервые в истории получил убыток. Он связан как с радикальным снижением стоимости газа в Европе, на основном рынке компании, так и снижением поставок в физическом выражении.
Компания проигрывает конкуренцию сжиженному природному газу (СПГ) и страдает от аномально теплой зимы, из-за которой уровень заполненности хранилищ все еще остается высоким. Ряд крупных партнеров Газпрома резко сократили закупки, например, поставки в Турцию упали в семь раз.