Սահմանադրական հեղաշրջում
«Իմ քայլը» խմբակցության 88 պատգամավորներ այսօր իրականացնելու են սահմանադրական հեղաշրջում՝ կատարելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածով (Իշխանությունը յուրացնելը) և 300.1-րդ հոդվածով (Սահմանադրական կարգը տապալելը) նախատեսված հանցագործությունները։ Այս մասին գրում է 168.am-ը։
«Այսպես, Ազգային ժողովի պատգամավորները Սահմանադրության կոպիտ խախտմամբ և առանց Սահմանադրական դատարանի համաձայնության վաղը երկու ընթերցումով ընդունելու են Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծ՝ դադարեցնելով Սահմանադրական դատարանի դատավորների լիազորությունները»,-գրում է աղբյուրը։
Սա այն նույն նախագիծն է, որը նախորդ ուրբաթ խստորեն քննադատվել էր Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից։ Ավելին, աղբյուրի տեղեկություններով՝ «Իմ քայլը» խմբակցությունն արդեն իսկ համաձայնության է եկել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ։ Ըստ այդ համաձայնության՝ Արմեն Սարգսյանը չի վիճարկելու նշված պրոցեսի սահմանադրականությունը, բայց նաև չի ստորագրելու համապատասխան նախագիծը։ Դրանից հետո համապատասխան փոփոխությունը ստորագրվելու է ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի կողմից։

Lawmaker from the ruling My Step faction of the Armenian National Assembly will reportedly carry out a “constitutional coup” on Monday, committing crimes under Article 300 (usurpation of power) and Article 300.1 (overthrow of the constitutional order) of the Criminal Code of Armenia.
"Thus, the MPs, in blatant violation of the Constitution and without the consent of the Constitutional Court, are going to adopt the draft constitutional amendments in two readings tomorrow, terminating the powers of the judges of the Constitutional Court," 168.am on Sunday night, citing its sources.
The Venice Commission had earlier expressed strong criticism over the bill, the media outlet said.
Moreover, according to the report, the My Step faction has already reached a preliminary agreement with President Armen Sarkissian. According to the plan, the president will not dispute the constitutionality of the measure, but he will not sign the bill into law either. Afterwards, the corresponding draft amendments will be signed by Speaker Ararat Mirzoyan, the source said.