ՅՈՒՆԻՍԵՖ.Պետությունները ձախողում են երեխաների հանդեպ բռնության կանխարգելումը
Երեխաների հանդեպ բռնության կանխարգելման մասին գլոբալ զեկույցը կոչ է անում պետություններին՝ ավելին անել և նախազգուշացնում է կորոնավիրուսի «խորը ազդեցության» մասին։
Աշխարհի երեխաների կեսը կամ գրեթե 1 միլիարդ երեխա ենթարկվում է ֆիզիկական, սեռական, հոգեբանական բռնության՝ ստանալով վնասվածքներ, հաշմանդամություն ձեռք բերում կամ մահանում, որովհետև պետությունները ձախողել են հետևել հաստատված ռազմավարությանը՝ նրանց պաշտպանելու համար։
Այս մասին է խոսվում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ), ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի` Երեխաների հանդեպ բռնության հարցերով հատուկ ներկայացուցչի և «Վե՛րջ բռնությանը» համագործակցության կողմից հրապարակված նոր զեկույցում։
«Երեխաների հանդեպ բռնությանը երբեք որևէ արդարացում լինել չի կարող», - նշել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրիեսուսը (Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus): Այն կանխարգելու համար մենք ապացուցահեն գործիքներ ունեք և կոչ ենք անում բոլոր պետություններին՝ կիրառել դրանք։ Երեխաների առողջությունը պաշտպանելն ու բարօրությունը պահպանելը առանցքային դեր ունեն մեր հավաքական առողջությունը պաշտպանելու և բարօրությունը պահպանելու համար թե՛ այսօր, և թե՛ ապագայում»:
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամից հայտնում են, որ երեխաների հանդեպ բռնության կանխարգելման գլոբալ դրությունը 2020թ․ զեկույցն իր տեսակի մեջ առաջինն է, որ ներկայացնում է 155 երկրում գրանցված առաջընթացը «INSPIRE» ծրագրի շրջանակում, որը 7 ռազմավարությունների շարք է՝ երեխաների հանդեպ բռնությունը կանխարգելելու և երեխաների հանդեպ բռնությանը արձագանքելու համար։
Զեկույցը այս ուղղությամբ իրականացվող քայլերի խթանման հստակ անհրաժեշտություն է տեսնում բոլոր երկրներում։ Թեև գրեթե բոլոր երկրներում (88%) անհրաժեշտ օրենքներ կան երեխաներին բռնությունից պաշտպանելու համար, կեսից էլ պակաս երկիր (47%) է նշել, որ դրանք խստորեն կիրառվում են։
Զեկույցում առաջին անգամ են տվյալներ ներկայացվել աշխարհում 18 տարին չլրացած երեխաների շրջանում տեղի ունեցած սպանությունների վերաբերյալ․ նախորդ գնահատականները ներառում էին նաև 18-19 տարեկանների մասին տվյալներ։ Ըստ զեկույցի, 2017 թվականին շուրջ 40 000 երեխա սպանության զոհ է դարձել։
«Երեխաների հանդեպ բռնությունը մի՛շտ է եղել, իսկ հիմա ամեն ինչ կարող է վատթարանալ», - նշել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գործադիր տնօրեն Հենրիետա Ֆորը: «Ինքնամեկուսացման, դպրոցների փակման և շարժման սահմանափակումների պատճառով չափազանց մեծ թվով երեխաներ են մնացել բռնարարների կողքին՝ զուրկ լինելով անվտանգ վայրերից, ինչպիսին դպրոցն է։ Անհրաժեշտ է մեծածավալ ջանքեր գործադրել թե՛ այս ժամանակահատվածում, և թե՛ դրանից հետո՝ երեխաներին պաշտպանելու համար, այդ թվում՝ առաջնային դեր հատկացնելով սոցիալական ծառայության աշխատողներին և ամրապնդելով երեխաներին տրամադրվող աջակցության թեժ գծերը»:
Ընդհանուր առմամբ առաջընթացն անհավասար է։
«INSPIRE» ծրագրի ռազմավարություններից միայն մեկի՝ գրանցման միջոցով դպրոց ընդունվելու գործարկումով է պայմանավորված ամենամեծ առաջընթացը։ Այսպես՝ երկրների 54% -ը զեկուցել է, որ այս եղանակով հայտնաբերվել է կարիքավոր երեխաների բավականին մեծ թվաքանակ: 32% -ից 37% երկրներում բռնության զոհ դարձած երեխաները կարող են օգտվել աջակցություն տրամադրող ծառայություններից։
Միևնույն ժամանակ, երկրների 26% -ն է տրամադրել ծնողներին և խնամակալներին ուղղված աջակցության ծրագրեր։ Պետությունների 21% -ը ծրագրեր է իրականացրել վնասակար վարքագծերը փոխելու համար, իսկ 15% -ը փոփոխություններ է իրականացրել երեխաների համար անվտանգ վայրեր ապահովելու նպատակով:
Չնայած որ երկրների մեծամասնությունը (83%) գործողությունների ազգային ծրագրեր և քաղաքականություն ունի, դրանց միայն 21% -ն է ամբողջությամբ ֆինանսավորվում կամ չափելի (թվային) թիրախներ ունի։ Ֆինանսավորման բացակայությունը, ոչ բավարար մասնագիտական հենքի հետ մեկտեղ, նպաստող հավանական հանգամանքներ են և ծրագրերի իրականացման դանդաղ ընթացքի պատճառ։
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարն ու դրա ազդեցությունը երեխաների վրա։
Տանը մնալուն ուղղված միջոցառումները, այդ թվում՝ դպրոցների փակումը, սահմանափակել են ընտանիքների և անհատի աջակցության հիմնական աղբյուրները, ինչպիսիք են ընկերները, հարազատները կամ մասնագետները։ Սա է՛լ ավելի է նվազեցնում զոհի՝ ճգնաժամը և առօրյայի նոր ռեժիմը հաջողությամբ հաղթահարելու կարողությունը։ Ավելացել են երեխաների հանդեպ և զուգընկերոջ կողմից բռնության մասին թեժ գծերին հեռախոսազանգերը։
Թեև առցանց հարթակները շատ կարևոր են երեխաների ուսման, աջակցության և խաղի համար, գրանցվել է առցանց վնասակար վարքագծի, այդ թվում՝ կիբերբուլիինգի, վտանգավոր առցանց վարքի և սեռական շահագործման աճ:
«Երեխաների հանդեպ բռնությանը վերջ տալն այն է, ինչ պետք է անել։ Դա ճիշտ ներդրում է, որը հնարավոր է իրականացնել: Ժամանակն է ամբողջությամբ ֆինանսավորել ազգային գործողությունների համապարփակ ծրագրերը, որոնք հնարավորություն կընձեռեն երեխաներին՝ տանը, դպրոցում, առցանց և իրենց համայնքներում անվտանգ լինել», - նշել է Հովարդ Թեյլորը ([Howard Taylor] Վե՛րջ երեխաների հանդեպ բռնությանը համագործակցությունից): «Մենք կարո՛ղ ենք և պե՛տք է ստեղծենք մի աշխարհ, որտեղ յուրաքանչյուր երեխա կարող է բռնությունից զերծ լինել և չափահասների նոր սերնդի մաս դառնալ՝ առողջ և բարգավաճ կյանքով ապրելու համար»:

Half of the world’s children, or approximately 1 billion children each year are affected by physical, sexual or psychological violence, suffering injuries, disabilities and death, because countries have failed to follow established strategies to protect them.
This is according to a new report published today by the World Health Organization (WHO), UNICEF, UNESCO, the Special Representative of the United Nations Secretary-General on Violence against Children, and the End Violence Partnership, UNICEF said in a press release.
“There is never any excuse for violence against children," said Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, WHO Director-General. “We have evidence-based tools to prevent it, which we urge all countries to implement. Protecting the health and well-being of children is central to protecting our collective health and well-being, now and for the future.”
The report – Global Status Report on Preventing Violence Against Children 2020 – is the first of its kind, charting progress in 155 countries against the “INSPIRE” framework, a set of seven strategies for preventing and responding to violence against children. The report signals a clear need in all countries to scale up efforts to implement them. While nearly all countries (88%) have key laws in place to protect children against violence, less than half of countries (47%) said these were being strongly enforced.
The report includes the first ever global homicide estimates specifically for children under 18 years of age – previous estimates were based on data that included 18 to 19-year olds. It finds that, in 2017, around 40,000 children were victims of homicide.
“Violence against children has always been pervasive, and now things could be getting much worse,” said UNICEF Executive Director Henrietta Fore. “Lockdowns, school closures and movement restrictions have left far too many children stuck with their abusers, without the safe space that school would normally offer. It is urgent to scale up efforts to protect children during these times and beyond, including by designating social service workers as essential and strengthening child helplines.”
Progress is generally uneven
Of the INSPIRE strategies, only access to schools through enrollment showed the most progress with 54% of countries reporting that a sufficient number of children in need were being reached in this way. Between 32% to 37% of countries considered that victims of violence could access support services, while 26% of countries provided programmes on parent and caregiver support; 21% of countries had programmes to change harmful norms; and 15% of countries had modifications to provide safe physical environments for children.
Although a majority of countries (83%) have national data on violence against children, only 21% used these to set baselines and national targets to prevent and respond to violence against children.
About 80% of countries have national plans of action and policies but only one-fifth have plans that are fully funded or have measurable targets. A lack of funding combined with inadequate professional capacity are likely contributing factors and a reason why implementation has been slow.
The COVID-19 response and its impact on children
Stay-at-home measures including school closures have limited the usual sources of support for families and individuals such as friends, extended family or professionals. This further erodes victims’ ability to successfully cope with crises and the new routines of daily life. Spikes in calls to helplines for child abuse and intimate partner violence have been observed.
And while online communities have become central to maintain many children’s learning, support and play, an increase in harmful online behaviours including cyberbullying, risky online behavior and sexual exploitation have been identified.
“Ending violence against children is the right thing to do, a smart investment to make, and it’s possible. It is time to fully fund comprehensive national action plans that will keep children safe at home, at school, online and in their communities,” said Dr Howard Taylor, End Violence Partnership. “We can and must create a world where every child can thrive free from violence and become a new generation of adults to experience healthy and prosperous lives.”