Անցած շաբաթվա ընթացքում Բելգիայում գրեթե կիսով չափ նվազել է կորոնավիրուսով պայմանավորված մահացությունների, ինչպես նաև վերակենդանացման բաժանմունքներում գտնվող հիվանդների թիվը, փոխանցում է «Ռիա Նովոստի»-ն՝ հղում տալով երկրի առողջապահության նախարարությանը։
Նախարարությունը պարզաբանել է, որ երկրում համաճարակի կայուն կրճատման պատճառով, երեքշաբթիից տվյալները կտրամադրվեն փոփոխված ձևով. ոչ թե ամեն օր բացարձակ թվերով, այլ անցած յոթօրյա ժամանակահատվածի տոկոսային և միջին ցուցանիշներով։
«Այսպիսով, մենք կարող ենք համեմատել անցած յոթ օրվա ընթացքում իրավիճակը գնահատել՝ համեմատելով դա նախորդող շաբաթվա տվյալների հետ և ավելի լավ գնահատել միտումները»,- ասված է առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունում։
Այսպիսով, հունիսի 16-ից 22-ն ընկած ժամնանակահատվածում հունիսի 13-ից 19-ն ընկած ժամանակահատվածի համեմատությամբ՝ Բելգիայի իշխանությունները արձանագրել են մահացությունների թվի նվազում 46% -ով, ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում գտնվող հիվանդների թիվն էլ կրճատվել է 45% -ով: Դեպքերի ընդհանուր թիվը նվազել է 17% -ով, իսկ հոսպիտալացվողների թիվը` 11% -ով:
Մինչ օրս, մարտի կեսից ի վեր, երկրում կորոնավիրուսային հիվանդություն է հաստատվել 60,810 մարդու մոտ, անցկացվել է ավելի քան մեկ միլիոն թեստ։

В Бельгии число смертей от COVID-19 упало почти на 50%
Число смертей, связанных с коронавирусом, а также количество пациентов в отделениях интенсивной терапии в Бельгии за прошедшую неделю в среднем сократилось почти вдвое, сообщает РИА Новости со ссылкой на кризисный штаб Минздрава страны.
В министерстве пояснили, что в связи с устойчивым сокращением эпидемии в стране, со вторника данные будут предоставляться в измененной форме: не в абсолютных цифрах за каждый день, а в процентах и в средних значениях за прошедший семидневный период. «Таким образом, мы сможем сравнить ситуацию за прошедшие семь дней с предшествовавшей этому периоду неделей и лучше оценить тенденции», – указали в штабе.
Так, согласно последним данным, по ситуации за последние семь дней (с 16 по 22 июня) в сравнении с периодом с 13 по 19 июня, бельгийские власти констатировали сокращение числа смертей на 46%, числа пациентов в реанимации – на 45%. Общее количество заболевших снизилось, соответственно, на 17%, число новых госпитализаций - на 11%.
На настоящий момент число заболевших с середины марта составляет 60 810 человек из числа протестированных (более одного миллиона тестов).