«Ժողովուրդ». Ինչից էր վախենում իշխանությունը, որ հապճեպորեն ընդունեց Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը
«Սահմանադրական փոփոխությունների մասին նախագիծն Ազգային ժողովն ընդունեց 89 կողմ ձայնով` առանց դեմ և ձեռնպահ ձայների: Նախագծով առաջարկվում է դադարեցնել 12 տարուց ավելի պաշտոնավարած ՍԴ դատավորների լիազորությունները:
Այդպիսով կդադարեցվի Հրայր Թովմասյանի պաշտոնավարումը՝ որպես ՍԴ նախագահ, և 9 անդամներից 3-ի լիազորությունները` Հրանտ Նազարյանի, Ֆելիքս Թոխյանի և Ալվինա Գյուլումյանի: Ընդ որում, այս փոփոխությունները բավականին արագ են կատարվելու, և Ազգային ժողովի կողմից նախագծի հրապարակումից հետո պատգամավորները խորհրդարանում արդեն փակ գաղտնի քվեարկությամբ կարող են ՍԴ նոր անդամներ ընտրել:
Հավելենք, որ Սահմանադրական դատարանը սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող Ռոբերտ Քոչարյանի ՍԴ դիմումի հիման դրա՝ 300.1 հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցի քննությունը կսկսի հուլիսի 7-ին, և, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, իշխանությունները ցանկանում են մինչև այդ ունենալ ՍԴ նոր կազմ, որպեսզի խուսափեն անակնկալներից, քանի որ չի բացառվում՝ այժմյան կազմով այն հակասահմանադրական ճանաչվի, և այդ դեպքում քրեական գործը կկարճվի:
Դրա հետ մեկտեղ ուշագրավ է, որ երեկվա դրությամբ իմքայլականները չունեին թեկնածուներ և այդ առումով բուռն քննարկումների մեջ էին՝ այդպես էլ չիմանալով՝ ում առաջադրել միանգամից երեք տեղի համար: Ընդ որում, ընտրությունը պետք է կայանա նույն օրը»:

«Жоховурд»: Почему изменения в Конституцию были принято столь поспешно
Газета «Жоховурд» пишет, что парламент принял законопроект о внесении изменений в Конституцию 89 голосами «за», при этом никто не проголосовал против и не воздержался.
Согласно проекту предлагается прекратить полномочия судей Конституционного суда, которые занимают должности более 12 лет. Таким образом, будет прекращен срок полномочий Грайра Товмасяна на посту председателя Конституционного суда и полномочия 3 из 9 судей КС – Гранта Назаряна, Феликса Тохяна и Альвины Гюлумян. Причем, эти изменения будут реализованы довольно быстро и после опубликования Национальным Собранием законопроекта депутаты могут избирать новых членов Конституционного суда путем тайного голосования в парламенте.
Добавим, что Конституционный суд на основании обращения обвиняемого в свержении конституционного строя и в получении взятки в особо крупном размере Роберта Кочаряна начнет рассмотрение дела о соответствии статьи 300.1 Конституции 7 июля. По сведениям издания, власти хотят до этого сформировать новый состав Конституционного суда, чтобы избежать сюрпризов, поскольку не исключено, что Конституционный суд в нынешнем составе признает статью антиконституционной, и в этом случае уголовное дело будет прекращено.
Вместе с тем примечательно, что по состоянию на вчерашний день у фракции «Мой шаг» не было кандидатов на должность судей, и они проводили бурные обсуждения, однако так и не сориентировались, кого выдвинуть сразу на три вакантных места. Причем выборы должны состояться в тот же день.