«Իրատես» թերթը գրում է. «Վերջերս նորից ակտիվացել են խոսակցությունները, թե պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը շուտով պաշտոնանկ կարվի: Օդում կախված լուրերի համաձայն՝ Նիկոլ Փաշինյանը, կոնկրետ ուժային կառույցների մասով, ցանկանում է ազատվել նախկինների կադրերից:
Ասվածի ապացույցը վերջերս միանգամից երեք ղեկավարի՝ ԱԱԾ-ի, ոստիկանության ու ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետերի պաշտոնանկությունն էր: Դավիթ Տոնոյանի՝ նախարարի պաշտոնը լքելու մասին խոսակցություններն առկա են նրա նշանակման առաջին իսկ օրվանից: Բայց եթե նախորդ դեպքերում ռազմական ոլորտի թիվ մեկ պատասխանատուն լրագրողների հետ զրույցում անձամբ էր հերքում բոլոր տեսակի լուրերը, այժմ սակայն քար լռություն է:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Տոնոյանը ներկա չէր նախորդ շաբաթ անցկացված Ազգային ժողով-կառավարություն հարցուպատասխանին, ինչպես նաև բացակայում էր արտակարգ դրությունը ևս մեկ ամսով երկարաձգելու հարցը քննարկող խորհրդարանական նիստին, նախարարության բյուջեի կատարողականն էլ խորհրդարանում փոխնախարարն էր ներկայացնում, կարելի է ենթադրել, որ, այնուամենայնիվ, ինչ-որ բան այն չէ:
Որպես Տոնոյանի հավանական փոխարինողի՝ շրջանառվում է փոխնախարար Մակար Ղամբարյանի անունը: Վերջինս թեև անհեթեթ է որակում այս խոսակցությունները, սակայն լուրեր են պտտվում, թե նա Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի մտերիմն է, որն էլ, անհրաժեշտության դեպքում, «վերևներում» բարեխոսելու է Ղամբարյանի օգտին»:

«Иратес»: Вопрос отставки Давида Тонояна опять активизировался
Газета «Иратес» пишет, что последнее время снова активизировались разговоры о том, что министр обороны Давид Тоноян будет отправлен в отставку. Согласно «повисшим в воздухе слухам», Никол Пашинян хочет избавиться от прежних кадров конкретно в силовых структурах.
«Доказательством этого является недавняя отставка трех руководителей силовых структур – директора СНБ, начальника полиции и начальника Генштаба ВС. Разговоры об отставке Давида Тонояна с должности министра обороны муссируются с первых дней его назначения. Однако если в предыдущих случаях руководитель оборонного ведомства лично опровергал в беседах с журналистами подобные сведения, то сейчас –  каменное молчание.
Учитывая то обстоятельство, что Давид Тоноян не присутствовал на прошлой неделе на правительственном часе, отсутствовал также на заседании парламента в ходе обсуждения продления режима ЧП в очередной раз, а доклад об исполнении бюджета министерства представлял в парламенте его заместитель, можно предположить, что здесь, тем не менее, что-то не так.
В качестве замены Давида Тонояна муссируется имя Макара Гамбаряна. Последний хотя и называет эти разговоры нелепыми, однако есть сведения о том, что он близкий спикера парламента Арарата Мирзояна, который в случае необходимости замолвит словечко в верхах за Гамбаряна», - отмечает издание.