«Ավրորան» կմեծարի մարդասերներին և կորոնավիրուսի դեմ պայքարող հերոսներին
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն հայտնում է, որ 2020 թ. հոկտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում կկազմակերպվի «Ավրորայի» հնգամյակին նվիրված հատուկ՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» պաշտոնական ճաշ, որի ընթացքում կմեծարվեն «Ավրորա» մրցանակի հինգ դափնեկիրները, և հարգանքի տուրք կմատուցվի Նյու Յորք քաղաքի՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարող հերոսներին։
«Հարյուր տարի առաջ 200 միլիոն դոլար (այժմ ավելի քան 2 միլիարդ դոլարին համարժեք գումար) է հավաքվել՝ Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածներին և հալածանքների ենթարկված այլ համայնքների օգնելու համար։ Նյու Յորքի բնակիչներն այս նախաձեռնության ամենաակտիվ աջակիցներից էին. նրանց բարեգործությունն օգնեց փրկելու վերապրողների մի ամբողջ սերունդ։
Նույն այս քաղաքում 2015թ. ազդարարվեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադրումը։ Ուստի խորհրդանշական է, որ «Ավրորայի» հնգամյակին նվիրված «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» պաշտոնական ճաշը տեղի է ունենալու այդ նույն քաղաքում։ Դրամահավաքը կմիավորի «Ավրորայի» աջակիցներին՝ ի նշան համերաշխության եւ  նախաձեռնության գործունեության շարունակականության»,- հայտնում են նախաձեռնությունից։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտում է հնարավորություն տալ մերօրյա հերոսներին՝ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նրանց, ովքեր դրա խիստ կարիքն ունեն։
«Ավրորայի» հնգամյա առաքելությունը եղել է «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի միջոցով աշխարհի մարդասերների փառաբանումըեւ կարիքավորներին օգնելը՝ դափնեկիրների առաջադրած կրթական, առողջապահական ու հմտությունների զարգացման ծրագրերով։ Մրցանակի դափնեկիրն ստանում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ, ինչը դափնեկրին բացառիկ հնարավորություն է տալիս շարունակելու մարդասիրության շղթան եւ օժանդակելու իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
«Վերջին հինգ տարում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը մեզ հիշեցրել է մեր ընդհանուր մարդկայնության մասին՝ միավորելով մարդկանց եւ վերափոխելով կարիքավորներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու ձեւն ամբողջ աշխարհում: Մինչ օրս նախաձեռնությունը 16 երկրում աջակցել է 28  ծրագրի, որոնցից օգտվել է գրեթե մեկ միլիոն մարդ։
Հնգամյակի այս տոնակատարությանը բոլորին կոչ եմ անում միանալ մեզ եւ այս շարժումը զորացնել դժվարին այս ժամանակներում, երբ մեզ ավելի շատ հերոսներ են անհրաժեշտ», - ասել է Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն և «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին։
Այսօր, երբ աշխարհը պայքարում է՝ հաղթահարելու կորոնավիրուսի ծանր մարտահրավերը, փախստականներն ու խոցելի մյուս համայնքները, որոնց անվերապահորեն աջակցում է «Ավրորան», շարունակում են տառապել եւ աճել թվաքանակով՝ համավարակի պատճառած հավելյալ ճնշման հետեւանքով։ «Ավրորան» քաջալերում է նրանց, ում բախտ է վիճակվել փրկվել եւ կյանքում արժանանալ երկրորդ հնարավորության, արտահայտել իրենց երախտագիտությունը՝ դառնալով փրկողների հաջորդ սերունդը, շարունակելով մարդասիրության շղթան։
««Ավրորան» գործով արտահայտված երախտագիտություն է․ Երախտագիտությունն՝ ի գործ։ Այն համընդհանուր ուղերձ է եւ գաղափար, որն արձագանք է գտնում ամբողջ աշխարհի մարդկանց սրտերում՝ արթնացնելով մարդկային համերաշխությունը։ Այսօր, երբ մարդկությունը դիմակայում է կորոնավիրուսիհամավարակին, մենք ձգտում ենք մարդկային համերաշխության, համագործակցության ու ներշնչանքի, որոնք կմիավորեն մեզ, թույլ կտան հաղթահարել մեր տարբերությունները եւ կտրամադրեն մեզ գործողության ընդհանուր հարթակ։
Անցյալ 4 տարվա ընթացքում «Ավրորան» մեզ միջազգային այնպիսի հարթակ է տրամադրել, որն իր մեջ ամփոփում է համերաշխություն, հույս եւ գործելու հնարավորություն։ Մենք հպարտությամբ տոնում ենք մեր հինգերորդ տարեդարձն այնտեղ, որտեղից սկսել ենք։ Մեզ համար պատիվ է գտնվել Նյու Յորքում, որտեղ հարյուրավոր նորօրյա հերոսներ են երևան եկել համավարակի ընթացքում՝ դառնալով խիզախության, անձնազոհության, ազնվության ու մարդկային համերաշխության վկայություններ», - ասել է Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ և «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը։
ՄԴուք կարող եք միանալ «Ավրորային»և ձեր նվիրատվությամբ աջակցել «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» շարժմանը կամ ամրագրել սեղան կամ տոմս Նյու Յորքում կայանալիք պաշտոնական ճաշի համար։ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» միջոցառման ընթացքում հավաքված գումարը օգնելու է շարունակել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության և «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրների ջանքերը։ Պաշտոնական ճաշի վերաբերյալ հավելյալ տեղեկությունների համար խնդրում ենք կապ հաստատել էլ. փոստի հետևյալ հասցեով՝ [email protected]»,- նշում են «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունից։

В октябре «Аврора» будет чествовать героев борьбы с COVID-19
Гуманитарная инициатива «Аврора» сообщает, что 19 октября 2020 года в Нью-Йорке состоится официальный обед под названием «Благодарность в действии», во время которого «Аврора» отметит свое пятилетие, воздав должное пяти лауреатам премии «Аврора» и выразив особую признательность героям борьбы с COVID-19 в Нью-Йорке.
Столетие назад на поддержку пострадавших от Геноцида армян и других преследуемых сообществ было собрано 200 млн долларов (более 2 млрд в пересчете на современный курс). Жители Нью-Йорка жертвовали особенно охотно, и благодаря в том числе их отзывчивости удалось спасти целое поколение подвергшихся репрессиям. Также именно в Нью-Йорке было объявлено о создании Гуманитарной инициативы «Аврора» в 2015 году. Вот почему символично, что мероприятие «Благодарность в действии», посвященное пятилетнему юбилею «Авроры», пройдет в том же городе. Этот благотворительный обед позволит представителям сообщества «Авроры» выразить свою солидарность и даст инициативе возможность продолжить свою деятельность.
Гуманитарная инициатива «Аврора», созданная от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям, стремится дать современным героям возможность помогать тем, кому это остро необходимо. Вот уже пять лет «Аврора» привлекает внимание глобальной общественности к гуманитарным деятелям со всего мира благодаря премии «Аврора» и поддерживает выбранные лауреатами проекты в области образования, здравоохранения и развития навыков. Лауреат премии «Аврора» получает награду в размере 1 млн долларов и уникальную возможность продолжить эстафету добра, поддержав организации, вдохновившие его гуманитарную деятельность.
«Последние пять лет Гуманитарная инициатива напоминает нам о нашей общей человечности, объединяет нас и преобразует гуманитарную помощь, оказываемую нуждающимся всего мира. К настоящему моменту она поддержала 28 проектов в 16 странах и помогла почти миллиону обездоленных. Сейчас мы празднуем пятилетний юбилей, и я призываю всех присоединиться к этому движению и помочь ему в это трудное время, когда всем нам нужны герои», – сказал лорд Ара Дарзи, директор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона и председатель Отборочной комиссии премии «Аврора».
Сегодня, когда мир столкнулся с тяжелейшими последствиями COVID-19, беженцы и другие уязвимые сообщества, которых поддерживает «Аврора», продолжают страдать, а из-за пандемии их становится все больше. Движение «Аврора» стремится вдохновить тех, кому посчастливилось быть спасенным и получить шанс на новую жизнь, выразить свою благодарность в действии и стать представителем нового поколения спасителей, продолжая тем самым эстафету добра.
«Наша «Аврора» – это благодарность в действии. Она сформулировала универсальный посыл и концепцию, которая находит отклик у людей по всему миру. Ее миссия и платформа пробуждают общечеловеческую солидарность. Сегодня, когда люди столкнулись с новой бедой – пандемией COVID-19, мы все ищем человеческой солидарности, сотрудничества и вдохновения, способных объединить нас, помочь нам преодолеть наши различия и предоставить платформу для совместных действий. За последние четыре года «Аврора» создала такую международную платформу, воплощающую в себе солидарность и надежду и дающую нам возможность действовать. Мы гордимся возможностью отметить нашу пятилетнюю годовщину в Нью-Йорке, где мы когда-то начинали. Для нас честь быть в городе, где во время этой пандемии появились сотни новых героев, и засвидетельствовать их мужество, самоотверженность, принципиальность и человеческую солидарность», – заявил Вартан Грегорян, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке и соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора».
Присоединиться к «Авроре» и поддержать благодарность в действии можно, сделав пожертвование, а также забронировав стол на официальном обеде в Нью-Йорке или купив билеты на это мероприятие. Собранные на мероприятии средства помогут Гуманитарной инициативе «Аврора» и лауреатам премии «Аврора» продолжать свою деятельность.
Чтобы получить дополнительную информацию об официальном обеде, можно обратиться по адресу [email protected].