Հրայր Թովմասյան. Երեկ ԱԺ-ում տեղի ունեցածի համար պարզապես ամոթի զգացողություն ունեմ
«Գործող Սահմանադրությամբ, որի հեղինակներից մեկն էլ ես եմ, Սահմանադրական փոփոխությունները ենթակա են նախնական սահմանադրական վերահսկողության»,- Սահմանադրական դատարանի դիմաց լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝ մեկնաբնելով ԱԺ կողմից երեկ ընդունված օրենքը։
Նա արձանագրեց, որ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանն այդ օրենքի նախագիծը, նման փաստաթուղթ չի քննարկել։
«Գործող Սահմանադրության մեջ գրված չէ, եթե փոփոխությունները վերաբերելու են Սահմանադրական դատարանին, ապա դա ենթակա չէ սահմանադրական վերահսկողության։ Ես ընդամենը փաստերն եմ արձանագրում, գնահատականներ չեմ տալիս»,- լրագրողների հարցերին ի պատասխան հայտարարեց Հրայր Թովմասյանը։
Ի՞նչ է պատրաստվում անել ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը, քանի որ ԱԺ երեկ ընդունած օրենքը տարածվում է նաև իր վրա։
«Կա իրավունքի սկզբունք, առոչինչ իրավական ակտերին ոչ թե անձի իրավունքն է ենթարկվել կամ չենթարկվելը, այլ անձն իրավունք չունի դրան ենթարկվել»,- ասաց ՍԴ նախագահը։
Նա նկատեց, կպատասխանի իրավական բոլոր այն հարցերին, որոնք հետագայում չեն դառնա ՍԴ-ում քննության առարկա։
Ինչ վերաբերում է քաղաքական հարցերին, ապա ասաց, որ դրանց կպատասխանի որպես իրավաբան։
«Զսպվածություն ցուցաբերելով՝ որպես իրավաբան եմ ասում, երեկ մեր ԱԺ-ում տեղի ունեցածի համար պարզապես ամոթի զգացողություն ունեմ»,- ասաց նա։

Грайр Товмасян: Испытываю просто чувство стыда за произошедшее накануне в НС Армении
«В соответствии с действующей Конституцией Республики Армения, одним из авторов которой являюсь я, изменения в Основной закон страны подлежат предварительному конституционному контролю», – заявил сегодня на брифинге напротив здания Конституционного суда Армении председатель КС Грайр Товмасян, комментируя принятый 22 июня Национальным Собранием РА закон.
«Я констатирую факт, что КС РА не рассматривал подобного документа, проекта данного закона», – отметил он.
«В действующей Конституции не написано, что, если изменения будут касаться КС, они не подлежат конституционному контролю. Я лишь констатирую факты, не даю оценок», – сказал Грайр Товмасян в ответ на вопросы журналистов.
На вопрос, что собирается предпринимать председатель КС РА Грайр Товмасян, поскольку принятый накануне парламентом закон распространяется и на него, Товмасян ответил:
«Есть принцип права: человек не имеет права подчиняться ничтожным правовым актам».
Он отметил также: ответит на все правовые вопросы, которые в дальнейшем не станут предметом рассмотрения в КС.
Что касается политических вопросов, то Товмасян указал, что ответит на них как юрист.
«Проявляя крайнюю сдержанность, как юрист, говорю: испытываю просто чувство стыда за произошедшее накануне в нашем НС», – сказал Грайр Товмасян.