«Հայաստանի Հանրապետությունում մեկ սուբյեկտ կա, որի պատճառով դատական նիստերը ձգձգվում են։ Հատուկ քննչական ծառայությունն է, որն այս հիմար մեղադրանքն ուղարկել է դատարան»,-ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու մի քանի նախկին պաշտոնյաների գործով դատական նիստի հետաձգումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի անդամ Հովհաննես Խուդոյանը։
Նրա խոսքով, մեղադրանքն այնքան թերություններ ունի, որ քննարկում-քննարկում են, բայց դրանց 10 տոկոսն էլ չեն սպառել։
Խուդոյանը նկատեց, որ գործի իրավական թերությունները հիմա են քննարկում, փաստական թերությունները կքննարկեն այն ժամանակ, երբ կանցնեն դատաքննության փուլին։
Պաշտպանը հիշեցրեց, նախաքննության ավարտից հետո գործի նյութերը գաղտնի չեն պահվում, եթե կա մարդ, ով կարծում է գործի նյութերը Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմին մտահոգում են, ապա կարող է դրանք հրապարակել։
«Պատրաստ ենք այդ բոլոր հրապարակումներին»,-ասաց փաստաբանը՝ ընդգծելով, որ դրանք չպետք է լինեն կոնտեքստից կտրված։
Հիշեցնենք, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, այսօր կրկին հետաձգեց սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով հերթական նիստը։
Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը միջնորդություն ներկայացրեց, խնդրելով դատարանին սահմանափակել պաշտպանական կողմի՝ տարբեր տեսակի միջնորդություններ ներկայացնելու դատավարական իրավունքը։ Ըստ նրա՝ պաշտպանների նման գործողությունները թույլ չեն տալիս նրանց ընթերցել մեղադրական ճառի եզրափակիչ մասը։
Նախագահող դատավորն արձանագրեց, որ դատախազի միջնորդության մեջ առկա են այնպիսի հարցեր, որոնք անհնար է քննարկել առանց բոլոր պաշտպանների ներկայության։ Այսօր նիստին չէր մասնակցում Յուրի Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։ Նիստը հետաձգվեց։

О. Худоян: Виновата Спецследственная служба Армении, поскольку направила в суд «дурацкое» обвинение
«В Республике Армения есть один субъект, по причине которого судебные заседания переносятся. Это Специальная следственная служба, которая направила это дурацкое обвинение в суд», – заявил в беседе с журналистами адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Ованнес Худоян.
Напомним, Суд общей юрисдикции города Ереван под председательством судьи Анны Данибекян сегодня, 23 июня, вновь отложил очередное заседание по делу о предполагаемом свержении конституционного строя.
По его словам, в обвинении налицо столько недостатков, что после стольких обсуждений не исчерпали даже 10%.
О. Худоян отметил, что в настоящее время обсуждаются юридические недостатки дела, а фактические будут обсуждены тогда, когда перейдут к этапу судебного разбирательства.
Адвокат напомнил, что после завершения предварительного следствия материалы дела не держатся в тайне, если есть человек, который думает, что материалы дела вызывают обеспокоенность у адвокатов Роберта Кочаряна, то могут обнародовать их.
«Мы готовы ко всем публикациям», – отметил адвокат, добавив, что они не должны быть вырваны из контекста.
Напомним, прокурор Геворк Багдасарян представил ходатайство, попросив суд ограничить процессуальное право стороны защиты представлять различные ходатайства. По его словам, подобные действия адвокатов не позволяют им зачитать заключительную часть обвинительной речи.
Судья констатировала, что в ходатайстве прокурора подняты такие вопросы, которые невозможно обсудить без присутствия всех адвокатов, и отложила судебное заседание.