Ռոբերտ Քոչարյանի ու մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, այսօր կրկին հետաձգեց սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով հերթական նիստը։
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմից հայտնում են, որ պատճառը Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանի բացակայությունն է։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի անդամ Հովհաննես Խուդոյանը նկատեց, որ հակահամաճարակային անհրաժեշտ պայմաններն ապահովելու համար դատարանը պետք է միջոցներ ձեռնարկի և քննությունն իրականացնելու համար ավելի անվտանգ պայմաններ ստեղծի։
Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը միջնորդություն ներկայացրեց, խնդրելով դատարանին սահմանափակել պաշտպանական կողմի՝ տարբեր տեսակի միջնորդություններ ներկայացնելու դատավարական իրավունքը։ Ըստ նրա՝ պաշտպանների նման գործողությունները թույլ չեն տալիս նրանց ընթերցել մեղադրական ճառի եզրափակիչ մասը։
Նախագահող դատավորն արձանագրեց, որ դատախազի միջնորդության մեջ առկա են այնպիսի հարցեր, որոնք անհնար է քննարկել առանց բոլոր պաշտպանների ներկայության և հետաձգեց դատական նիստը։

Court hearing in case of Kocharyan and others postponed
The Yerevan Court of General Jurisdiction, presided over by judge Anna Danibekyan, postponed on Tuesday the hearing in the case of Armenia’s second President Robert Kocharyan and three other former top officials.
As the legal team of the former president said in a released statement, the reason of the postponement is the absence of Yuri Khachaturov’s lawyer Mihran Poghosyan. One of the member of Kocharyan's legal team Hovhannes Khudoyan noted that the Court should undertake measures to ensure anti-epidemic and safety measures are in place before holding the hearings.
Prosecutor Gevorg Baghdasaryan, in turn, petitioned to limit the procedural right of the legal team to file various motions. As the prosecution argued the actions of the legal team prevent presentation of the final part of the indictment.
The presiding judge noted that the Prosecutor’s petition contains issues that are impossible to address without the participation of the all lawyers and postponed the court. The next hearing is scheduled for June 30 at 13.00.