ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կարծիքով, երկրի ղեկավարի Ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը պետք է անազատության դատապարտվի իր գրքում գաղտնի տեղեկություն հրապարակելու համար։ Այս մասին գրում է Վեստի.ռու կայքը։
«Ջոն Բոլթոնը սրիկա է, պետք է բանտում նստի»,- գրել է Թրամփը Թվիթերում։
Նա նաև հայտարարել է, որ հանուն շահույթի ամբողջությամբ գաղտնի տեղեկություններ տարածելու համար պետք է բռնագրավվի նախկին պետական գործչի փողերը:
Միաժամանակ մեկ այլ գրառման մեջ Դոնալդ Թրամփը նշել է, որ Ջոն Բոլթոնի կողմից գրվածը գրքում նրա անձնական կարծիքն է։
Ջոն Բոլթոնը գրել է հուշագրություն Սպիտակ տանն իր աշխատանքի մասին, որտեղ նա ներկայացրել է ԱՄՆ նախագահին ծայրաստիճան անբարենպաստ լույսի ներքո։ Անցյալ շաբաթ Միացյալ Նահանգների իշխանությունները փորձել էին արգելել գրքի վաճառքը ՝ պնդելով, որ դրանում գաղտնի տեղեկություններ են հայտնվել, բայց դատավորը չի արգելել հուշերի վաճառքը, միևնույն համաձայնելով, որ Բոլթոնը խախտել է իշխանությունների հետ այն համաձայնեցնելու կարգը:

Дональд Трамп: Джон Болтон должен сидеть в тюрьме
Президент США Дональд Трамп считает, что бывший советник президента по национальной безопасности Джон Болтон должен быть осужден и приговорен к тюремному заключению за разглашение секретной информации в написанной им книге. Об этом пишет Интерфакс.
«Джон Болтон – это подонок, который должен сидеть в тюрьме», – написал Трамп в твиттере.
По словам президента, «его деньги должны быть конфискованы за распространение ради получения прибыли совершенно секретной информации».
В то же время, в другой записи в твиттере он отмечает, что написанное Болтоном в книге является «его собственным мнением», и называет своего бывшего советника «действительно глупым».
Болтон написал мемуары о своей работе в Белом доме, где представил президента в крайне невыгодном свете.
На прошлой неделе власти США пытались запретить через суд продажу книги Болтона, утверждая, что он раскрыл в ней секретную информацию. Судья не стал запрещать продажу мемуаров, но согласился с тем, что Болтон нарушил процедуру согласования рукописи с властями, отдав ее в печать, и признал, что он вполне мог разгласить секретную информацию. По мнению суда, теперь Болтон либо получит известность и деньги, если в книге нет секретной информации, либо попадет под уголовное преследование, если она там есть.