Այսօր ապրիլյան պատերազմի անմահ հերոս Արթուր Գևորգյանի ծննդյան օրն է։ Այսօր նա կդառնար 23 տարեկան։ Արթուրը զոհվեց ապրիլի 2-ին՝ Ջրականում (Ջաբրայիլ) ծավալված մարտական գործողությունների ժամանակ։
Նա Աբովյան քաղաքից էր: Ուսումն ավարտելուց հետո մեկնել էր ՌԴ` աշխատելու նպատակով: 18 տարին լրանալուց հետո հնարավորություն էր ունեցել մնալ ՌԴ-ում ու խուսափել է պարտադիր զինվորական ծառայությունից: Սակայն նախընտրել է վերադառնալ հայրենիք, անցել ծառայության, մեկնել առաջնագիծ ու պաշտպանել հայրենիքը կյանքի գնով:
Արթուրը մասնակցել է Ջրականի ուղղությամբ ընթացող մարտական գործողություններին: Ապրիլի 3-ի լույս ապիլի 4-ի գիշերը, թեժ մարտերի ընթացքում ժամեր շարունակ կռվելով հակառակորդի դեմ՝ ընկել է հերոսի մահով։ Արթուրը մեկն էր այն հայ զինվորներից, ովքեր պատերազմի առաջին օրերին անհետ կորած էին համարվում և ում մարմինները հակառակորդը հայկական կողմին հանձնեց օրեր անց:
«Մարտական ծառայություն» հետմահու մեդալակիր է Արթուրը։
Մայրը՝ Գրետա Աչոյանը yerkirmedia.am-ին ավելի վաղ պատմել էր, որ ծառայության ժամանակ ոչ մի խնդրանք ու պահանջ չուներ. այնքան լավ էր ամեն ինչ ներկայացնում, որ անհանգստությունները փարատվում էին. «Ես էլ հումորով ասում էի՝ Արթուր ջան, ծառայության ես գնացել, թե սանատորիա: Ասում էր՝ հաշվի ըտենցա, մամ ջան:
Արձակուրդին եկավ, ձանձրանում էր, մամ ջան, ասում էր, գնամ, էնտեղ լավ է անցնում, դու չես պատկերացնում: Թե ինձ էր հանգստացնում… »։

Сегодня день рождения героя Апрельской войны Артура Геворкяна
Погибшему во время Апрельской войны 2016 года на боевых позициях Джракна (Джабраила) военнослужащему Артуру Геворкяну сегодня исполнилось бы 23 года.
Артур Геворкян был из города Абовян. После окончания школы он уехал в РФ на заработки, однако по исполнении 18 лет вернулся в Армению, отправился на передовую и защитил рубежи Родины ценой жизни.
Артур погиб в ночь с 3 на 4 апреля 2016 года – во время боевых действий в направлении Джракана. А. Геворкян был одним из тез военнослужащих, которые с первых дней Апрельской войны считались без вести пропавшими.
Напомним, 10 апреля 2016 года, в соответствии с достигнутой ранее договоренностью, близ населенного пункта Баш-Карвенд был осуществлен обмен телами погибших между НКР и Азербайджаном. Как передавала пресс-служба МИД НКР, в ходе обмена карабахской стороне были переданы тела 18 военнослужащих Армии обороны НКР, погибших на передовой линии в результате широкомасштабной военной агрессии, осуществленной Азербайджаном с 2-5 апреля 2016 года. Тела некоторых армянских военнослужащих были обезглавлены и расчленены, полномочными органами были зафиксированы следы пыток, издевательств и глумления.
Мать Артура Геворкяна – Грета Ачоян – ранее рассказала yerkirmedia.am, что во время службы от сына жалоб или просьб не получала, он настолько позитивно все описывал, что все тревоги рассеивались. «Я еще шутила: Артур, ты звонишь из армии или из санатория? Отвечал: считай, так и есть, мама», – вспоминает она.