2019 թ-ին պետբյուջեի պակասուրդը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 41,4 մլրդ դրամով. Գալստյան
ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը ելույթ ունեցավ Աժ-ում: Խորհրդարանում նորանշանակ պաշտոնյայի առաջին զեկույցը վերաբերում էր բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետության վերաբերյալ ԿԲ-ի եզրակացությանը:
«2019 թվականը բարենապատ էր մակրոտնտեսական առումով, այդ ընթացքում պլանավորված բյուջեն գերակատարվել է պլանային մասով և թերակատարվել ծախսային մասով, ինչի արդյունքում արձանագրվել է ծրագրավորվածից զգալիորեն փոքր պակասուրդ և ՀՆԱ-ի նկատմամբ սպասվածից ավելի ցածր պետական պարտքի մակարդակ»,- ասաց ԿԲ նախագահը։
Նրա խոսքով՝  նախորդ տարի ՀՀ պետական բյուջեի պակասուրդը  2018-ի համեմատ նվազել է 41,4 մլրդ դրամով և կազմել ՀՆԱ-ի ընդամենը 1 տոկոսը, ինչը զսպող ազդեցություն է ունեցել համախառն պահանջարկի վրա։

The newly-appointed Chairman of the Central Bank of Armenia Martin Galstyan presented on Wednesday the Central Bank report on the Execution of the State Budget for 2019.
“2019 was a favorable year in terms of macroeconomic indices as the budget plan was exceeded, while the planned expenditure was under-fulfilled. As a result, State Budget 2019 had a lower deficit and consequently a lower debt-to-GDP ratio was formed,” Galstyan said.
In his words, the state budget deficit decreased by 41,4 billion AMD in 2019 compared to the previous year and stood at 1% of GDP.