Հունիսի 23-ին Մարսել-Երևան հատուկ չվերթով Ֆրանսիայից Հայաստան ժամանեց բժիշկների երկրորդ խումբը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը:
Առաքելության խմբի անդամներին «Զվարթնոց» օդանավակայանում դիմավորեցին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոթը, Առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը և Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Սառա Անջարգոլյանը:
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն այս նախաձեռնությունը կյանքի կոչեց ՀՀ առողջապահության նախարարության և Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանության հետ սերտ համագործակցությամբ:
«Ֆրանսիայից արդեն բժիշկների 2-րդ խումբն է, որ մեր գրասենյակի անմիջական ներգրավվածությամբ գալիս է Հայաստան: Ուրախ ենք, որ այս խմբում երկու հայ բժիշկ ունենք. խմբի ղեկավարն է հանրահայտ ֆրանսահայ բժիշկ Լորան Փափազյանը, և ռեանիմատոլոգներից մեկն էլ Հայկ Վարդանյանն է: Այսպիսով՝ նման նախաձեռնություններից անմասն չեն մնում նաև սփյուռքի մեր մասնագետները»,-նշեց Զարեհ Սինանյանը՝ հավելելով, որ բանակցություններ են տարվում ԱՄՆ-ի, Ուկրաինայի և այլ երկրների հայ բժիշկների հետ նրանց Հայաստանում նման առաքելությունների ներգրավելու համար:
«Մեր տեղացի բժիշկները շատ սրտաբաց ընդունեցին իրենց օտարերկրացի գործընկերներին, և նախորդ խմբի արդյունքներն ամոփոփելով՝ կարող եմ ասել, որ շատ գեղեցիկ համագործակցություն է ստացվել: Մենք պետք է շարունականությունն ապահովենք: Այսօր այս խումբը կհանդիպի նախորդ խմբին, և նրանք կփոխանցեն իրենց տպավորությունները, փորձառությունը: Շատ ջանքեր են ներդրվում, որ նման առաքելոււթյունները հնարավոր դառնան»,-ընդգծեց Առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Փարիզի և Մարսելի լավագույն բուժհաստատություններից 9 բժիշկներ իրենց առաքելությունը կիրականացնեն «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» հիվանդանոցում և Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոնում:

23 июня специальным рейсом Марсель-Ереван из Франции в Армению прибыла вторая группа врачей. Об этом сообщают из Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры.
Врачей в Международном аэропорту «Звартноц» встретили Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян, посол Франции в Армении Джонатан Лакот, заместитель министра здравоохранения Анаит Аванесян, и глава Офиса главного уполномоченного Сара Анджарголян.
Офис Главного уполномоченного по делам диаспоры РА выступил с этой инициативой в тесном сотрудничестве с Министерством здравоохранения Республики Армения и посольством Франции в Армении.
«Это уже вторая группа врачей из Франции, которая приезжает в Армению при непосредственном участии нашего Офиса. Мы рады, что в этой группе есть двое армянских врачей. Руководителем группы является известный французский врач армянского происхождения Лоран Папазян, и одним из реаниматологов – Айк Варданян. Таким образом, наши специалисты в диаспоре не остаются в стороне от таких инициатив», – отметил З. Синанян, добавив, что ведутся переговоры с армянскими врачами из США, Украины и других стран о привлечении их к подобным миссиям в Армении.
«Наши местные врачи очень тепло приветствовали своих зарубежных партнеров и, подводя итоги работы предыдущей группы, могу сказать, что получилось очень хорошее сотрудничество. Мы должны обеспечить последовательность такого сотрудничества. Сегодня эта группа встретится с предыдущей группой, и они поделятся своими впечатлениями и опытом. Прилагается много усилий, чтобы такие миссии стали возможными», – подчеркнула замминистра здравоохранения РА Анаит Аванесян.
Девять врачей из лучших медицинских учреждений Парижа и Марселя будут осуществлять свою миссию в больнице «Сурб Григор Лусаворич» («Святой Григорий Просветитель») и в Научном центре травматологии и ортопедии.