Հարութ Սասունյան. 105 տարի անց Թուրքիայի նախագահը դեռ փորձում է քողարկել Ցեղասպանությունը
Թուրքիայի նախագահի բարձրագույն խորհրդատվական մարմինն անցյալ երեքշաբթի հինգ ժամ տևողությամբ նիստ գումարեց՝ քննարկելու, թե ինչպես արձագանքել 1915 թ․ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ «անհիմն և հակաթուրքական մեղադրանքներին»: Խորհրդատվական մարմնում ընդգրկված են նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, Իսմայիլ Քահրամանը (խորհրդարանի նախկին նախագահ), Բյուլենթ Արընչը (նախկին փոխվարչապետ), Ջեմիլ Չիչեքը (խորհրդարանի նախկին նախագահ), Քյոքսալ Թոփթանը (խորհրդարանի նախկին նախագահ), Մեհմեթ Ալի Շահինը (խորհրդարանի նախկին նախագահ), Յըլդըրըմ Աքբուլութը (նախկին վարչապետ), նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մեթին Քըրաթլըն և նախագահի հանրային կապերի ղեկավար Ֆահրեթթին Ալթունը։
Համայն հայությունը շատ գոհ է, որ թուրքական կառավարությունը, մեկ դար շարունակ Հայոց ցեղասպանության մասին ստելուց հետո, գնալով արտակարգ միջոցառումների՝ տնտեսապես և քաղաքականապես շանտաժի ենթարկելու այլ երկրների, հարյուր միլիոնավոր դոլարներ ծախսելով լոբբիստական ընկերություններ վարձելու և ժխտողական քարոզչություն տարածելու համար, այժմ երկար ժամեր է անցկացնում՝ խորհելով, թե ինչպես հակադարձել «հայկական լոբբիին»:
Սա նշանակում է, որ 105 տարի Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու Թուրքիայի բոլոր փորձերն ապարդյուն են անցել: Թուրքիան վատնել է ահռելի միջոցներ և ժամանակ՝ հերքելու անհերքելին․․․
Թուրքիայի կառավարությունը թող կրկին փորձի համոզել աշխարհին, որ նման ցեղասպանություն չի եղել: Ի վերջո, Թուրքիայի ղեկավարները կհրաժարվեն՝ տեսնելով, որ չեն կարող համոզել որևէ մեկին հավատալ իրենց կեղծիքներին: Կգա այն օրը, երբ Թուրքիայի կառավարությունը կխոստովանի, որ շատ ավելի հեշտ է ճշմարտությունն ասել, քան շարունակել հիմնավորված պատմական իրողությունն աղավաղելու անիմաստ ռազմավարությունը: Թուրքիայի շահերից է բխում հաշտվել Հայաստանի կառավարության ու նրա սփյուռքի հետ և բանակցել Ցեղասպանության ընթացքում հայ ժողովրդին պատճառված վնասի դիմաց պատշաճ փոխհատուցման և իրավունքների վերականգնման վերաբերյալ: Հենց որ Թուրքիան ընդունի պատմական փաստերը և փոխհատուցի վնասը, այլևս հարկ չի լինի անհանգստանալ Հայոց ցեղասպանության հարցում աշխարհի արձագանքից: Ընդհակառակը, թուրք ղեկավարը գովասանքի կարժանանա միջազգային հանրության կողմից`փաստերին առերեսվելու և իր անցյալի հանցագործությունների հարցում ազնվորեն վերաբերվելու համար։
Իսկ մինչ այդ, Թուրքիայի կառավարությունը հիմարաբար շարունակում է Հայոց ցեղասպանության ժխտման իր անհույս արշավը։ Անցյալ շաբաթ Բարձրագույն խորհրդատվական մարմնի հինգ ժամ տևած դռնփակ նիստից հետո, Էրդողանի աշխատակազմի հանրային կապերի ղեկավար Ֆահրեթթին Ալթունը փոխանցեց  նախագահի հետևյալ հայտարարությունը՝ «թշնամության սերմերը, որոնք փորձել են ցանել աղավաղված պատմական դեպքերի միջոցով, չեն կարողանալու ծլել արդարության հողում»։ Նա «հայկական լոբբիին» մեղադրել է «օսմանյան բոլոր քաղաքացիների վերապրած դժվարին ու ցավոտ դարաշրջանը շահարկելու համար՝ հանուն քաղաքական շահերի՝  տարբեր ուժային խմբերի կողմից հորինված կեղծիքների ու զրպարտությունների օգնությամբ»: Ավելին, նա ասաց, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «համապարփակ քայլեր»՝ կանխելու հայկական լոբբիի կողմից 1915-ի իրադարձությունների օգտագործումը` «Թուրքիային և մեր ժողովրդին անարգելու համար, ինչպես նաև այս հարցը քաղաքական նպատակով շահարկող երկրների՝ իրականության հետ կապ չունեցող պնդումների վրա հիմնված քարոզչությունը»։ Թուրքիայի նախագահական նիստում նաև քննարկվել են մի շարք նախագծեր և գործողություններ, որոնք հնարավորություն կտան «լույս սփռել» հարցերի վրա պատմական և իրավական հատկանիշներով, նաև  «դրանք փաստերով ներկայացնել թուրքական և միջազգային հանրությանը», հավելեց նա։
Ցեղասպանության ժխտման այս նոր ծրագիրը հավանաբար պայմանավորված է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից անցյալ տարվա աշնանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևերով (405-11 ձայների հարաբերակցությամբ) և ԱՄՆ Սենատի միաձայն քվեարկությամբ:
Հարցն այն է, թե ինչու են Թուրքիայի ղեկավարները ցեղասպանության ժխտման վերաբերյալ հինգ ժամ քննարկում անցկացնում այն ժամանակ, երբ երկրում ուժեղանում է կորոնավիրուսի համավարակը, տնտեսությունը փլուզված է, թուրքական լիրան անկում է ապրում, իսկ Էրդողանը կորցնում է հասարակության աջակցությունը: Ըստ որոշ վերլուծաբանների՝ սա Էրդողանի մարտավարությունն է՝ շեղել թուրք հասարակության ուշադրությունը իր վատ կառավարումից և աղետներից, ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս:
Անցած ամիս հեռուստատեսային մի ելույթում Էրդողանը, իր վրդովմունքն արտահայտելով կառավարության բազմաթիվ խնդիրների վերաբերյալ, ի թիվս այլոց, հերթական անգամ հարձակվեց «հայկական լոբբիի» վրա: Նա խոստացավ․ «Մենք չենք նահանջի չար ուժերի դեմ՝ ո՛չ FETO-ի (Գյուլենի շարժումը), ո՛չ PKK-ի («Քրդական աշխատավորական կուսակցություն»), ո՛չ հայկական ու հունական լոբբիների կամ Պարսից ծոցի թշնամական կենտրոնների»։
Հայաստանի կառավարությունն արագ արձագանքեց Հայոց ցեղասպանության մասին նախագահ Էրդողանի կեղծիքներին։ Սա ողջունելի իրադարձություն է, քանի որ Հայաստանի նախորդ կառավարություններն անտեսում էին թուրքական բոլոր նման պոռթկումները: Հայաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը պատասխանեց․ «Թուրքիայի նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության արդարացման և դրանց զոհերին վիրավորելու հայտարարությունները նորություն չեն և հանդիսանում են ատելության խոսքի դրսևորումներ, որոնք իրենց ազդեցությունն են ունենում այդ երկրում հայերի հանդեպ այլատյացության մթնոլորտի պահպանման և ամրապնդման վրա․․․․ Ժխտողականությունը ապագա չունի, անկախ նրանից, թե ով և ինչպես կփաթեթավորի այն։ Որքան էլ Թուրքիայի իշխանությունները ջանքեր գործադրեն ճնշելու ճշմարտությունը, ամեն դեպքում ճշմարտությունը հարթել և հարթելու է իր ճանապարհը»։
ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակը ևս հայտարարություն տարածեց՝  Հայոց ցեղասպանության ժխտման Էրդողանի վերջին ծրագրերն անվանելով «թուրքական իշխանությունների վտանգավոր այլատյաց քաղաքականություն՝ ուղղված Հայ դատի գործիչների դեմ․․․․ Ցավոք, Հայոց ցեղասպանության ժխտումն ու հայերի դեմ ատելության սերմանումը Թուրքիայում պետական քաղաքականություն են»:
Բացի այդ, ԱՄՆ Արևմտյան շրջանի Հայ դատի հանձնախումբը, ասորական, հունական և հրեական կազմակերպությունների հետ միասին հանդես եկավ համատեղ հայտարարությամբ՝ խստորեն դատապարտելով Հայոց ցեղասպանությանը հակադրվելու Թուրքիայի կառավարության վերջին հայտարարությունը․ «Գիտակցելով, որ ժխտումը ցեղասպանության վերջին փուլն է` ուժեղացնելով մարդկության պատմության և տառապանքների ոչնչացումը, կոչ ենք անում բարեխիղճ մարդկանց իրազեկել ցեղասպանության զոհերի անցյալի և ներկայիս ծանր վիճակի մասին, պատասխանատվության ենթարկել նրանց, ովքեր ձգտում են խեղաթյուրել պատմական ճշմարտությունը, և հավաստիացնել, որ աշխարհը այլևս երբեք լուռ չի մնա, քանի դեռ ցեղասպանություն է իրականացվում »:
Իմ խորհուրդը նախագահ Էրդողանին և նրա գործակիցներին՝ հրաժարվել Թուրքիայի դարավոր անհաջող ջանքերից Հայոց ցեղասպանության փաստերի ժխտման ուղղությամբ, գիտակցել ճշմարտությունը և նախաձեռնել փոխադարձ համաձայնեցված ծրագիր՝ փոխհատուցելու համար ցեղասպանության պատճառով հայ ժողովրդի կրած կորուստները։

After 105 years, the Turkish president still planning to cover up the Genocide
The High Advisory Board of the Turkish Presidency met last Tuesday for five hours to discuss how to respond “to groundless and anti-Turkey allegations” regarding the Armenian Genocide of 1915. The Advisory Board includes President Recep Tayyip Erdogan, Ismail Kahraman (former Chairman of Parliament), Bulent Arinch (former Deputy Prime Minister), Cemil Chichek (former Chairman of Parliament), Koksal Toptan (former Chairman of Parliament), Mehmet Ali Shahin (former Chairman of Parliament), Yildirim Akbulut (former Prime Minister), President’s Chief of Staff Metin Kiratli and Presidential Communications Director Fahrettin Altun.
It is very satisfactory to Armenians worldwide that the Turkish government, after lying about the occurrence of the Armenian Genocide for a century, going to extraordinary lengths to blackmail other countries economically and politically, spending hundreds of millions of dollars on hiring lobbying firms and publishing denialist propaganda, is spending long hours wondering how to counter “the Armenian lobby.”
This means that all of the Turkish efforts for 105 years to deny the Armenian Genocide have been in vain. Turkey has wasted a huge amount of resources and time to deny the undeniable! The Turkish government is welcome to try again to convince the world that no such genocide has taken place. Eventually, the Turkish leaders will give up seeing that they cannot persuade anyone to believe their lies. The day will come when the Turkish government will admit that it is much easier to tell the truth than to continue its useless strategy of distorting a well-established historical fact. It is in Turkey’s best interest to come to terms with the Armenian government and its Diaspora and negotiate a proper compensation and restitution for the damages caused to the Armenian people during the Genocide. Once Turkey acknowledges the historical facts and makes amends, it will no longer have to worry about the world’s reaction to the Armenian Genocide. On the contrary, the Turkish leader will receive accolades from the international community for facing the facts and dealing honestly with its past crimes.
In the meantime, the Turkish government is foolishly continuing its hopeless campaign of denial of the Armenian Genocide. After last week’s five-hour High Advisory Board meeting behind closed doors, President Erdogan’s Communications Director Fahrettin Altun relayed the President’s following statement: “hostility seeds that were tried to be sown through distorted historical events would not be able to find the opportunity to flourish in the land of truth.” He accused the “Armenian lobby” of exploiting the “challenging and painful era endured by all Ottoman citizens for the sake of political calculations through lies and slanders that were invented by various power groups.” Furthermore, he said that during the meeting, “comprehensive steps” were discussed to prevent the Armenian lobby from using the 1915 events to “defame Turkey and our nation and also the propaganda made by countries through unrealistic allegations that manipulate the issue with political calculations.” The Turkish Presidential meeting also deliberated on projects and activities set to “shed light” on the issues with historical and legal aspects, along with “facts for the national and international public,” he added.
This new Turkish Genocide denial plan may have been triggered by the resolutions acknowledging the Armenian Genocide by the U.S. House of Representatives (405-11 votes) and the unanimous vote of the U.S. Senate last fall.
The question is why would Turkey’s leaders spent five hours deliberating on genocide denial at a time when the coronavirus pandemic is raging in the country, its economy is in shambles, the Turkish Lira has collapsed and Erdogan is losing the public’s support. According to some analysts, this is Erdogan’s tactic to deviate the Turkish public’s attention from his misrule and misadventures both within and outside the country.
Last month in a TV speech, Pres. Erdogan, showing his exasperation at the multiple problems of his government, once again lashed out at the “Armenian lobby,” among others. He vowed: “We will not give up before the forces of evil, either FETO, the PKK, the Armenian and Greek lobbies, or centers of hostility in the Persian Gulf.”
The Armenian government quickly reacted to Pres. Erdogan’s lies about the Armenian Genocide. This is a welcome development, as previous Armenian governments ignored all such Turkish outbursts. The Armenian Foreign Ministry’s spokeswoman Anna Naghdalyan responded: “The statements made by the Turkish President on justifying the Armenian Genocide and insulting its victims are not a novelty and are manifestations of hate speech, which have an impact on maintaining and strengthening the atmosphere of xenophobia against Armenians in that country…. Denialism has no future, no matter who and how frames it. Despite the efforts of the authorities of Turkey to suppress the truth, the truth has been prevailing.”
The European Armenian Federation for Justice and Democracy also issued a statement calling Erdogan’s latest plans to deny the Armenian Genocide a “dangerous xenophobic policy of the Turkish authorities, directed against the activists of the Armenian cause…. Unfortunately, the denial of the Armenian Genocide and the incitement of hatred against Armenians are a state policy in Turkey.”
In addition, the Armenian National Committee of America Western Region along with Assyrian, Greek and Jewish organizations issued a joint statement slamming the Turkish government’s latest announcement on countering the Armenian Genocide: “Understanding that denial is the final stage of genocide, enforcing the erasure of a people’s history and suffering, we call on people of good conscience to bring awareness to the plight of the victims of genocide both past and present, to hold accountable those who seek to distort historical truth, and ensure that never again will the world watch in silence while genocide is perpetrated.”
My advice to President Erdogan and his cronies is to abandon Turkey’s century-long failed efforts at denial of the facts of the Armenian Genocide, acknowledge the truth and embark on a mutually agreed plan to compensate for the losses suffered by the Armenian nation as a result of the Genocide.