Տիգրան Աբրահամյան. Ադրբեջանի շարժերը պետք է պահել կանխատեսելիության դաշտում
Panorama.am-ի զրուցակիցը «Հենակետ» վերլուծական կենտրոն ՀԿ ղեկավար, Արցախի նախագահի անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանն է:
Panorama.am - Պարոն Աբրահամյան, Ադրբեջանը վերջին շրջանում բավականին ակտիվացել է: Այդ ակտիվությունն առաջին հերթին դրսևորվում է հնչող հայտարարություններով: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը նույնիսկ ասաց, որ Արցախի նոր նախագահի պաշտոնավարման արարողության մեկնարկին պատրաստ են եղել հարձակողական գործողություններ սկսելուն:
Տիգրան Աբրահամյան- Եթե Ադրբեջանը պատրաստ լինի ռազմական գործողությունների, ապա նրան այդ քայլից հետ պահող որևէ «զանգ», «խնդրանք», «հորդոր» չի հուզի: Նույնն ապրիլյան մարտական գործողությունների օրերին էր, Ադրբեջանի նպատակը Արցախի հարցի ռազմական ճանապարհով լուծումն էր, սակայն պլանները ձախողվեցին, ինչի արդյունքում ադրբեջանցի պաշտոնյաները սկսեցին իրենց սփոփել կեղծ լրատվությամբ, որոնք բարեհաջող փոխանցում էին հանրությանը:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը սիրում է հայտարարել, որ ապրիլյան մարտական գործողություններին իրենց ռազմական ներուժի 20 տոկոսն է ներգրավվել՝ փորձելով դա ներկայացնել, որպես ռազմական մեծ պոտենցյալ ունեցող երկիր: Իսկ ո՞վ է միամիտ, որ մտածում է, թե Ադրբեջանը հնարավորություն է ունեցել առաջ գալու և չի ուզել կամ արտաքին ուժերը չեն թողել: Ադրբեջանի գրոհային ուժերը տարբեր ուղղություններով ջախջախվել են ու դարձել անմարտունակ: Մինչև հիմա համալրում են, բայց «ջարդվածի» բարոյահոգեբանական շեմը չեն կարողանում անցնել:
Այնպես որ կրկնում եմ՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հոխորտանքին նույնիսկ իրենց երկրում են քչերը հավատում:
Դա ի դեպ, լավագույնն արտահայտվում է սոցցանցերի արդրբեջանական սեգմենտում Զաքիր Հասանովի հայտարարությունների վերաբերյալ հումորային, անլուրջ, իսկ որոշ դեպքերում՝ վիրավորական արձագանքներով:
Կրկնում եմ՝ Ադրբեջանը պատրաստ է եղել կիրառելու իր զինուժի ողջ հնարավորությունները, սակայն մեր պաշտպանական և առհասարակ ռազմական հնարավորությունները թույլ չեն տվել Ադրբեջանին՝ իրենց ողջ զինանոցը կիրառելու, ծավալվելու և իրենց ցանկալի պլանով առաջ շարժվելու համար:
Panorama.am - Մամուլում նաև ակտիվ տեղեկություններ էին շրջանառվում, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան 30 մլն դոլարի հասնող ռազմական համագործակցության պայմանագիր են կյանքի կոչում, խոսվում էր տարբեր տեսակի զինատեսակների ձեռք բերման մասին:
Տիգրան Աբրահամյան- Այն, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան համագործակցության մեծ թվով պայմանագրեր ունեն, այդ թվում՝ ռազմական համագործակցության, որևէ մեկի համար նորություն չէ: Խոսվում է իրականում զինատեսակների մասին, որոնք բավականին վտանգավոր են, սակայն դրանց ձեռք բերման մատակարարումները միայն այդ 30 մլն դոլարանոց պայմանագրով չեն սահմանափակվում: Մյուս կողմից, այս ու սրան զուգահեռ տեղեկատվական դաշտում հայտնված մեծ թվով հարցեր հատկապես վերջին շրջանում Ադրբեջանը ներկայացնում է բավականին ուռճացված ձևով: Չեմ ասում, որ այդ համագործակցությունն է ուռճացված, ուռճացված է դրա ներկայացումը, որն այսօր առավել քան երբևէ կարևոր է Ադրբեջանի իշխանությունների համար:
Panorama.am -Նկատի ունե՞ք Ադրբեջանի ներքաղաքական վիճակը:
Տիգրան Աբրահամյան- Միանշանակ, Ադրբեջանում ընթացող տեսանելի, ոչ տեսանելի գործընթացները ցույց են տալիս, որ իշխանությունը քաղաքական, տնտեսական առումով երկրի ներսում մեծ թվով խնդիրներ ունեն: Հոխորտանքների բառապաշարը մեծ առումով անմիջական առնչություն ունի նաև այս իրավիճակի հետ:
Սակայն մյուս կողմից, Ադրբեջանը բաց, առանց կաշկանդվելու և միջազգային հանրության կարծիքը հաշվի առնելու խոսում է մի բառապաշարով, որը ոչ մի կերպ չի նպաստում առկա խնդրի խաղաղ կարգավորման տրամաբանությունից:
Panorama.am - Արդյո՞ք այս տեսանկյունից Հայաստանը շահեկան դրության մեջ է:
Տիգրան Աբրահամյան- Հայաստանի ներքաղաքական դաշտում էլ կրքերն այդքան հանդարտ չեն: Հատկապես համավարակով պայմանավորված լարվածության աճի, ստեղծված իրավիճակում իշխանության վարած քաղաքականության և դրա հետևանքով առաջ եկած քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական լարվածությունը երկրի ներսում բազմաթիվ անպատասխան հարցադրումներ են առաջացրել:
Երկրի ներսում, իշխանության՝ ներքաղաքական տարբեր սուբյեկտների հետ հարաբերությունների ճիշտ կառուցումը շատ կարևոր է՝ հասկանալու, թե Ադրբեջանի հետ հնարավոր լարվածության, նոր առճակատման պայմաններում ինչ մեկնարկային հնարավորություններ կունենանք և առկա անվտանգային մարտահրավերները ինչ գնով կլուծենք:
Այս տեսանկյունից, իշխանությունը ցանկացած քայլի գնալուց միշտ պետք է նկատի ունենա, որ ներքաղաքական գործընթացները ուղիղ փոխկապակցվածություն ունեն մեր անվտանգության բաղադրիչի հետ և այդ քայլերի կենսունակությունից, խելամտությունից, արդյունավետությունից են կախված, թե ինչ ենք փոխանցում այդ համակարգին, որքանով ենք ուժեղացնում կամ խոցելի դարձնում:
Panorama.am - Առաջնագծում նոր զարգացումներ նկատելի ե՞ն:
Տիգրան Աբրահամյան- Մեր կենտրոնը («Հենակետ») ուսումնասիրել է վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Ադրբեջանի կողմից շահագործման հանձնված մեծ թվով ռազմական բնույթի կառույցների թեման: Նոր զորամասեր, նոր ենթակառուցվածք, նոր շինություններ: Նշածս կառույցների մի մասը առաջնագծի մերձակա բնակավայրերում, շրջաններում է տեղակայված: Որքան էլ Ադրբեջանից հնչող հայտարարություններում քարոզչական բաղադրիչը մեծ է, պետք է մանրամասն ուսումնասիրել Ադրբեջանի զինված ուժերի շարժերի դինամիկան՝ առավել հստակ հասկանալու, կանխատեսելու Ադրբեջանի մտադրությունները որոշակի ժամանակային կտրվածքով:

Тигран Абрамян: Передвижения ВС Азербайджана нужно держать в предсказуемых рамках
Представляем интервью Panorama.am с учредителем и главой аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), бывшим советником президента Арцаха (НКР) по вопросам безопасности Тиграном Абрамяном.
– Г-н Абрамян, Азербайджан в последний период довольно активировался. Эта активность, в первую очередь, проявляется в озвучиваемых заявлениях. Министр обороны Азербайджана даже заявил, что к началу церемонии вступления в должность нового президента Арцаха они отрабатывали наступательные действия.
– Если Азербайджан будет готов к военным действиям, то его не будут волновать никакие «звонки», «просьбы» или «призывы», которые удержали бы его от этого шага. То же самое было и в дни апрельских боевых действий, целью Азербайджана было решение вопроса Арцаха военным путем, но планы провалились, в результате чего азербайджанские чиновники начали утешать себя ложными новостями, которые они успешно передавали общественности.
Министр обороны Азербайджана любит заявлять, что в апрельских боевых действиях 2016 года было задействовано 20 процентов их военного потенциала, пытаясь представить Азербайджан как страну с большим военным потенциалом. А кто настолько наивен, чтобы полагать, будто у Азербайджана была возможность продвинуться вперед, но он не захотел или этого не допустили внешние силы? Наступательные силы Азербайджана на различных направлениях были разгромлены и стали небоеспособными. Они все еще пополняют их, но не могут преодолеть морально-психологический барьер «разгромленных».
Так что, повторяю: хвастовству министра обороны Азербайджана даже в его собственной стране верят лишь немногие.
Кстати, это лучше всего проявляется в азербайджанском сегменте социальных сетей – в юмористической, несерьезной, а в некоторых случаях даже оскорбительной реакции на заявления Закира Гасанова.
Повторяю: Азербайджан был готов использовать все возможности своих вооруженных сил, однако наш оборонный и военный потенциал в целом не позволил Азербайджану применить весь свой арсенал, чтобы он мог развернуться и продвинуться вперед по своему желаемому сценарию.
– В прессе также активно распространялась информацию о том, что Азербайджан и Турция реализуют договор военного сотрудничества на достигающую 30 млн долларов сумму, говорилось о закупке различных видов вооружения.
– То, что у Азербайджана и Турции большое количество соглашений о сотрудничестве, в том числе о военном сотрудничестве, ни для кого не новость. В действительности говорится о вооружениях, которые довольно опасны, но их поставки не ограничиваются лишь контрактом в 30 млн долларов.
С другой стороны, этот и параллельно появившиеся с ним на информационном поле многочисленные вопросы в последний период Азербайджан представляет в довольно раздутой форме. Я не говорю, что это сотрудничество преувеличено, преувеличено его представление, что сегодня, как никогда, важно для властей Азербайджана.
– Имеете в виду внутриполитическую ситуацию в Азербайджане?
– Однозначно, происходящие в Азербайджане заметные и незаметные процессы показывают, что у властей большое количество проблем внутри страны – в политическом и экономическом плане. Используемая лексика угроз во многом напрямую связана и с этой ситуацией.
Однако, с другой стороны, Азербайджан открыто, не стесняясь и не учитывая мнения международного сообщества, использует лексику, которая никоим образом не способствует логике мирного урегулирования существующей проблемы.
– Находится ли Армения в выгодном положении с этой точки зрения?
– На внутриполитическом поле Армении тоже страсти, не так спокойно. В частности, обусловленный пандемией рост напряженности, проводимая правительством в сложившейся ситуации политика и возникшая в результате этого политическая, социальная и экономическая напряженность в стране вызвали многочисленные безответные вопросы.
Внутри страны очень важно правильное выстраивание отношений властей с различными внутриполитическими субъектами, чтобы понять, какие стартовые возможности у нас будут в условиях возможной эскалации, новой конфронтации с Азербайджаном и какой ценой мы будем решать существующие вызовы безопасности.
С этой точки зрения перед каждым своим шагом власти всегда должны принимать во внимание, что внутриполитические процессы напрямую связаны с компонентом нашей безопасности и что от жизнеспособности, разумности и эффективности этих шагов зависит, что мы передаем этой системе, насколько мы укрепляем ее или делаем уязвимой.
– Заметны ли новые развития на передовой?
– Наш центр («Энакет») изучил тему большого числа структур военного характера, введенных Азербайджаном в эксплуатацию за последний месяц. Новые воинские части, новая инфраструктура, новые постройки. Некоторые из упомянутых структур размещены в населенных пунктах и районах недалеко от передовой линии. Независимо от того, насколько велика пропагандистская составляющая звучащих из Азербайджана заявлений, нужно детально изучить динамику передвижений вооруженных сил Азербайджана, чтобы точнее понять и спрогнозировать намерения Азербайджана в определенном временном разрезе.