ՀՅԴ-ն դեռ ակնկալում է, որ «Լուսավոր Հայաստանը» կմիանա ԲՀԿ-ին
«Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցությունը դեռ ակնկալում է, որ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը կմիանա «Բարգավաճ Հայաստան»  կուսակցությանը՝ Սահմանադրական դատարան դիմելու համար։
«Մենք  մի քանի օր առաջ ենք պաշտոնական կոչով դիմել «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությանը։ Ակնկալում ենք, որ պետք է միանա «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակացության ստորագրահավաքին ու դիմի Սահմանադրական դատարան»,- Panorama.am-ին ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի  պաշտպանները ՍԴ մոտ մեկ տարի առաջ ներկայացրած դիմումները հետ են վերցրել, իսկ «Լուսավոր Հայաստան» ՍԴ դիմելը կապել էր  Քոչարյանի գործի քննության հետ,  նման իրավիճակում ո՞րը պետք է լինի «Լուսավոր Հայաստանի» քայլերը։
Ըստ նրա, այն գնահատակնները, որոնք «Լուսավոր Հայաստանը» հնչեցրել է այդ գործընթացի վերաբերյալ, պահանջում է նաև գործողությունները։
«Հստակ տվել է գնահատական, որ հակասահմանադրական, ապօրինի գործունեության է, այդ գնահատականին պետք է հետևի կոնկրետ գործողություն, ու այդ ակնկալիքը մենք դեռ ունենք իրենցից»,- ասաց Ի. Սաղաթելյանը։
Հիշեցնենք, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցությունը, օգտվելով ՀՀ Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 2 կետով սահմանված լիազորությունից, նախաձեռնել էր ԱԺ պատգամավորների մեկ հինգերորդի ստորագրահավաք՝  «Իմ Քայլը» խմբակցությունն ընդունեց ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի  սահմանադրականության հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու համար: Դիմել էին «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության իրենց գործընկերներին ՝ միանալ այս նախաձեռնությանը։ ԼՀԿ-ն հայտարարել էր, որ  Սահմանադրական փոփոխությունների հարցով կդիմեն ՍԴ, բայց ոչ հիմա։ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ասել էր, որ իրենք ՍԴ ներկայացվելիք դիմումի վրա կաշխատեն, և հենց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով ՍԴ նիստը տեղի ունենա, ՍԴ կմուտքագրվի վերոնշյալ խնդիրների հետ կապված դիմումը։

АРФД ещё ожидает, что «Просвещенная Армения» присоединится к инициативе ППА
Партия АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) ожидает, что партия «Просвещенная Армения» присоединится к инициативе партии «Процветающая Армения» по вопросу обращения в Конституционный суд РА.
«Несколько дней назад мы с официальным призывом обратились к партии “Просвещенная Армения”. Ожидаем, что они должны присоединиться к инициативе “Процветающей Армении” по сбору подписей и обратиться в КС», – отметил представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ишхан Сагателян, отвечая на вопрос, какие шаги должна предпринять «Просвещенная Армения» в ситуации, когда адвокаты второго президента РА Роберта Кочаряна отозвали поданные почти год назад в КС заявления, а «Просвещенная Армения» связывала обращение в КС с рассмотрением дела Р. Кочаряна.
По его словам, те оценки, которые «Просвещенная Армения» озвучила касательно данного процесса, требует также действий.
«Представители партии дали четкую оценку, что это антиконституционная, незаконная деятельность, за данными оценками должно последовать конкретное действие, и мы ещё ожидаем от них этого», – пояснил И. Сагателян.
Напомним, парламентская фракция партии «Процветающая Армения», пользуясь полномочиями, установленными пунктом 2 статьи 169 Конституции РА, инициирует сбор подписей одной пятой депутатов НС для обращения в Конституционный суд по вопросу конституционности принятого 22 июня фракцией НС «Мой шаг» проекта изменений в Конституцию РА.
Они обратились к коллегам из партии «Просвещенная Армения» с призывом присоединиться к этой инициативе – для защиты правовой безопасности в стране и предотвращения свержения конституционного строя.
Затем руководитель фракции Национального Собрания Армении «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян заявил, что они поработают над заявлением, которое будет представлено в КС, и как только состоится заседание КС по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна, после этого заявление по вышеуказанным проблемам поступит в КС.