Կոսովոյի նախագահ Հաշիմ Թաչին «մեղադրվում է պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների համար»
11:27 25/06/2020
Կոսովոյի նախագահ Հաշիմ Թաչին և ևս 9 նախկին անջատողականներ մեղադրվում են պատերազմական հանցագործությունների մեղադրանքով: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
1998-ից մինչև 1999 թվականները Սերբիայից անկախության համար պատերազմի ժամանակ Թաչին Կոսովոյի ազատագրման բանակի նախկին հրամանատարն էր, որը թողեց ավելի քան 10,000 զոհ։
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել Կոսովոյի ընդդիմադիր Դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ և խորհրդարանի նախկին խոսնակ Քադրի Վեսելիի հետ միասին՝ դատարանի կողմից, որը ձևավորվել է հետաքննելու էթնիկ սերբերի դեմ կատարված հանցագործությունները՝ հակամարտության ընթացքում և դրանից հետո:
Նախօրեին Կոսովոյի հատուկ պալատների դատախազի հայտարարության մեջ ասվում է, որ նախագահ Հաշիմ Թաչին և մյուս կասկածյալները «քրեական պատասխանատվություն են կրում մոտ 100 սպանությունների համար՝ քաղաքական ընդդիմախոսների, կոսովացի ալբանացիների, սերբերի և գնչուների։

Kosovo's President Hashim Thaci and nine other former separatists have been indicted on war crimes charges, Euronews reports.
Thaci was a former commander with the Kosovo Liberation Army during the war for independence from Serbia between 1998 and 1999, which left more than 10,000 dead and 1,641 unaccounted for.
He has been charged alongside Kadri Veseli, leader of the opposition Democratic Party of Kosovo and former parliament speaker, by a court set up to investigate crimes committed against ethnic Serbs during and after the conflict.
A statement from a prosecutor of the Kosovo Specialist Chambers issued Wednesday said President Hashim Thaci and the others suspects “are criminally responsible for nearly 100 murders” of political opponents and Kosovar Albanian, Serb and Roma victims, AP reported Wednesday.