ՆԱՏՕ-ն պատրաստվում է կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքին
ՆԱՏՕ-ի երկրները սկսել են կորոնավիրուսային հիվանդության համաճարակի երկրորդ ալիքի դեմ  նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնել, գրում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ վկայակոչելով Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի խոսքը։
«Մեր պատրաստվում ենք կորոնավիրուսային պանդեմիայի երկրորդ ալիքին արձագանքելուն։ Ավելացնում ենք բժշկական պարագաների և սարքավորումների քանակը, և դրան հատկացվող ֆինանսական լրացուցիչ միջոցներ ենք հատկացնում։ Դաշինքը օր ու գիշեր աջակցում է համաճարակի դեմ պայքարի քաղաքացիական ջանքերին: Մեր երկրները պետք է շարունակեն ներդրումներ կատարել պաշտպանության ոլորտում՝ կայուն մնալու և առողջապահական  ճգնաժամի անվտանգության ճգնաժամի չվերածելու համար»,- ասել է նա։
Համաճարակի երկրորդ ալիքի դեմ պայքարելու  քաղաքական որոշումը ՆԱՏՕ-ն ընդունել է  Դաշինքի պաշտպանության նախարարների՝ հունիսի 17-18-ին ունեցած խորհրդակցությունների արդյունքում։

НАТО начала практическую подготовку ко второй волне пандемии
Страны НАТО приступили к практической подготовке ответных действий в случае возникновения второй волны пандемии вызываемого коронавирусом заболевания. Об этом заявил генсек Североатлантического альянса Йенс Столтенберг в пятницу перед встречей в Брюсселе с главой Пентагона Марком Эспером. Об этом пишет ТАСС.
"Наша готовность отвечать на возможную вторую волну пандемии коронавируса возрастает благодаря созданию операционного плана действий, формированию запасов медицинских средств и оборудования и выделению дополнительного финансирования. Во всем нашем альянсе наши военные день и ночь поддерживают гражданские усилия по борьбе с пандемией. Наши страны должны продолжать инвестировать [в оборону] чтобы оставаться сильными и чтобы гарантировать, чтобы кризис здравоохранения не превратился в кризис безопасности", - заявил он.
Политическое решение о начале подготовке НАТО ко второй волне пандемии было принято на консультациях министров обороны альянса, которые проходили в формате видеоконференции 17-18 июня.