15-օրյա ժամկետում ՍԴ-ն կորոշի՝ վարույթ ընդունել «ԲՀԿ»-ի դիմումը, թե՞՝ ոչ. Զոհրաբյան
«Երեկ մենք էլեկտրոնային տարբերակով մեր դիմումն ուղարկել ենք ՍԴ՝ վիճարկելու սահմանադրական փոփոխությունների սահմանադրականությունը»,- ՍԴ շենքի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
Նրա խոսքով, այսօր առավորտյան արդեն բնօրինակն են հանձնել ՍԴ աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանին։ Պատգամավորը տեղեկացրեց, որ Ղազարյանը հայտնել է՝ սահմանված ընթացակարգերով հարցը կքննվի ու կորոշվի՝ վարույթ ընդունվում է, թե ոչ։
«Առավելագույնը 15 օրում կորոշվի՝ մեր դիմումը վարույթ ընդունվում է, թե ոչ»,- նշեց նա։
Դիտարկմանը, որ իշխանական պատգամավորները նշում են, թե 26 պատգամավորների ստորագրությունը բավարար չէ ՍԴ դիմելու համար, Նաիրա Զոհրաբյանն արձագանքեց՝ որևէ կերպ չի մեկնաբանի այդ կարծիքները։
«Ինչպես տեսնում եք, իրավական հանրությունը բաժանվել է երկու խմբի, և ես չեմ ուզում գնահատական տալ, ինչպես  դա արեցին իշխանական նախարարները, որ երեկ դարձել էին Էնշտեյն ու մաթեմատիկական հաշվարկներ էին անում։ ՍԴ-ն կորոշի՝ վարույթ ընդունում է, թե ոչ»,- ասաց պատգամավորը։

The parliamentary faction of the opposition Prosperous Armenia Party (PAP) on Thursday submitted an online appeal to the Constitutional Court to challenge the legality of the constitutional amendments passed by the parliament on Monday, PAP lawmaker Naira Zohrabyan told reporters outside the Constitutional Court building on Friday.
The faction handed the hard copy of the appeal to Chief of Staff of the Constitutional Court Edgar Ghazaryan on Friday morning, the MP said.
The highest court of Armenia is to decide whether or not to accept the appeal for consideration in a period of up to 15 days, Zohrabyan said.
To the remark that the signatures of 26 MPs are not enough to appeal to the Constitutional Court, the opposition MP noted that the legal community is divided into two parts on the matter. "It’s for the Constitutional Court to decide whether or not to accept it into proceedings," she added.