Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է ՍԴ դատավոր Աշոտ Խաչատրյանին
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Սահմանադրական դատարանի նախագահի պարտականությունները կատարող Աշոտ Խաչատրյանի հետ։  Հաղորդագրությունը տարածել է ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդեակցության վարչությունը։
Ըստ աղբյուրի, Արարատ Միրզոյանը Աշոտ Խաչատրյանին տեղեկացրել է, որ 2020 թվականի հունիսի 26-ին ուժի մեջ մտած Սահմանադրության փոփոխություններով դադարել են ՍԴ դատավորներ (անդամներ) Հրանտ Նազարյանի,  Ֆելիքս Թոխյանի և Ալվինա Գյուլումյանի լիազորությունները, ում Սահմանադրական դատարանի անդամի կամ դատավորի պաշտոնում պաշտոնավարման ընդհանուր տևողությունը 2020 թվականի հունիսի 26-ի դրությամբ եղել է 12 տարուց ավելի։
ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է նաև, որ ՀՀ Սահմանադրության հոդված 213 4-րդ մասի համաձայն դադարել է նաև Հրայր Թովմասյանի պաշտոնավարումը Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում, և ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի պարտականությունները մինչև ՍԴ նոր նախագահի ընտրությունները իրականացվում են Սահմանադրական դատարանի դատավորներից տարիքով ավագ դատավորի կողմից:
Քանի որ 2020թ. հունիսի 26-ի դրությամբ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի տարիքով ավագ դատավորն Աշոտ Խաչատրյանն է, Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է նրան Սահմանադրական դատարանի նախագահի պարտականությունների կատարումը ստանձնելու կապակցությամբ։
Աշոտ Խաչատրյանն իր հերթին հավաստիացրել է, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահի պարտականությունները կատարելիս շարունակելու է ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը, գործել անկախ և անաչառ։
«Ստորագրված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի և ՍԴ նախագահի պարտականությունները կատարող Աշոտ Խաչատրյանի կողմից»,- նշված է հաղորդագրության վերջում։
Հիշեցնենք, որ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի ուղարկած նամակում մասնավորապես նշել է «Ես ուշադիր հետևում էի Հայաստանում սահմանադրական փոփոխություններին վերաբերող զարգացումներին։ Ես ցավում եմ, որ դրանք չեն համապատասխանում Վենետիկի հանձնաժողովի հստակ հանձնարարականներին»։

«Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян 27 июня встретился с и.о. председателя Конституционного суда РА Ашотом Хачатряном», – такое сообщение распространила пресс-служба парламента Армении.
«Арарат Мирзоян проинформировал Ашота Хачатряна о том, что в связи с вступившими в силу 26 июня 2020 года поправками в Конституцию прекращены полномочия судей (членов) Конституционного суда Гранта Назаряна, Феликса Тохяна и Альвины Гюлумян, чей общий срок пребывания в должности члена Конституционного суда или судьи по состоянию на 26 июня 2020 г. составил более 12 лет.
Спикер НС сообщил также, что в соответствии с частью 4 статьи 213 Конституции РА прекращены также полномочия Грайра Товмасяна в качестве председателя Конституционного суда, а его обязанности в качестве председателя КС РА до избрания нового председателя Конституционного суда исполняются старшим по возрасту судьей КС.
Поскольку, по положению на 26 июня 2020 года, Ашот Хачатрян является старшим по возрасту судьей Конституционного суда РА, Арарат Мирзоян поздравил его со вступлением в должность и.о. председателя Конституционного суда.
Ашот Хачатрян в свою очередь заверил, что, выполняя обязанности председателя Конституционного суда, он и впредь будет обеспечивать верховенство Конституции, действовать независимо и беспристрастно», – говорится в сообщении.
Напомним, председатель Венецианской комиссии Джанни Букиккио 26 июня в письме Грайру Товмасяну в частности отметил: «Уважаемый председатель, спасибо за Ваше письмо от 25 июня 2020 года.
Я внимательно следил за развитием событий в Армении, касающихся конституционных изменений. Сожалею, что они не соответствуют четким рекомендациям Венецианской комиссии. Я могу лишь призвать к уважению Конституции. Это фундаментальное требование принципа верховенства права».