Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է ՍԴ դատավոր Աշոտ Խաչատրյանին
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Սահմանադրական դատարանի նախագահի պարտականությունները կատարող Աշոտ Խաչատրյանի հետ։  Հաղորդագրությունը տարածել է ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդեակցության վարչությունը։
Ըստ աղբյուրի, Արարատ Միրզոյանը Աշոտ Խաչատրյանին տեղեկացրել է, որ 2020 թվականի հունիսի 26-ին ուժի մեջ մտած Սահմանադրության փոփոխություններով դադարել են ՍԴ դատավորներ (անդամներ) Հրանտ Նազարյանի,  Ֆելիքս Թոխյանի և Ալվինա Գյուլումյանի լիազորությունները, ում Սահմանադրական դատարանի անդամի կամ դատավորի պաշտոնում պաշտոնավարման ընդհանուր տևողությունը 2020 թվականի հունիսի 26-ի դրությամբ եղել է 12 տարուց ավելի։
ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է նաև, որ ՀՀ Սահմանադրության հոդված 213 4-րդ մասի համաձայն դադարել է նաև Հրայր Թովմասյանի պաշտոնավարումը Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում, և ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի պարտականությունները մինչև ՍԴ նոր նախագահի ընտրությունները իրականացվում են Սահմանադրական դատարանի դատավորներից տարիքով ավագ դատավորի կողմից:
Քանի որ 2020թ. հունիսի 26-ի դրությամբ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի տարիքով ավագ դատավորն Աշոտ Խաչատրյանն է, Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է նրան Սահմանադրական դատարանի նախագահի պարտականությունների կատարումը ստանձնելու կապակցությամբ։
Աշոտ Խաչատրյանն իր հերթին հավաստիացրել է, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահի պարտականությունները կատարելիս շարունակելու է ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը, գործել անկախ և անաչառ։
«Ստորագրված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի և ՍԴ նախագահի պարտականությունները կատարող Աշոտ Խաչատրյանի կողմից»,- նշված է հաղորդագրության վերջում։
Հիշեցնենք, որ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի ուղարկած նամակում մասնավորապես նշել է «Ես ուշադիր հետևում էի Հայաստանում սահմանադրական փոփոխություններին վերաբերող զարգացումներին։ Ես ցավում եմ, որ դրանք չեն համապատասխանում Վենետիկի հանձնաժողովի հստակ հանձնարարականներին»։

Speaker Mirzoyan congratulates Ashot Khachatryan on assuming the post of the acting Chairman of the Constitutional Court
17:50 27/06/2020
The Speaker of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan received on Saturday the acting Chairman of the Constitutional Court of Armenia Ashot Khachatryan. As the press service at the National Assembly reported, Speaker Mirzoyan informed Khachatryan that constitutional amendments entered into force on June 27 and the powers of three judges were suspended after completion of 12-year term in office as of 26 June 2020.
The Speaker informed that as provided by Part 4, Article 213 of the Constitution, the powers of Hrayr Tovmasyan has been terminated as the Chairman of the Constitutional Court and the Chairman’s duties will be temporarily implemented by the oldest judge of the Court. As Khachatryan is the oldest judge of the Court as of June 26 2020, Ararat Mirzoyan congratulated him on assuming the duties of the acting Chairman of the Court.
Khachatryan, in turn, assured in the post of the Chairman of the Constitutional Court he would ensure the supremacy of the Constitution, its independence and impartiality.
To remind, earlier the  President of the Venice Commission Gianni Buquicchio sent a letter to Hrayr Tovmasyan, expressing regret over the constitutional amendments which were ‘not in line with clear recommendations of the Vince Commission.’