ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը միացել է ՀՀ Կառավարության 3-րդ ծրագրին՝ COVID19-ի հետևանքները չեզոքացնելու նպատակով
17:42 29/06/2020
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը սկսում է արտոնյալ վարկերի տրամադրումը փոքր բիզնեսին` ՀՀ  Կառավարության COVID19-ի տնտեսական  հետևանքների չեզոքացման 3-րդ միջոցառման շրջանակներում, որն իրականացվում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի հետ համատեղ։
Բանկից մանրամասնում են, որ ՀՀ Կառավարության 3-րդ ծրագիրն ուղղված է կորոնավիրուսային պանդեմիայի հետևանքով առաջացած` Հայաստանի Հանրապետությունում փոքր բիզնեսի տնտեսվարող սուբյեկտների ընթացիկ իրացվելիության ռիսկերը մեղմելուն:
ՀՀ Կառավարության 3-րդ ծրագիրը նախատեսում է փոքր բիզնեսի համար արտոնյալ վարկի ձևակերպման հնարավորություն՝ 0% տոկոսադրույքով՝ առաջին 2 տարիների համար, իսկ մնացած ժամանակահատվածի համար` 12%  տոկոսադրույքով (տարեկան փաստացի տոկոսադրույք` 1.37%): Տվյալ ծրագրից կարող են օգտվել տարեկան 24-ից մինչև 500 միլիոն ՀՀ դրամ շրջանառություն ունեցող ձեռնարկատերերը:
Ծրագրի պայմանների համաձայն` վարկի առավելագույն գումարը կազմում է 50 մլն ՀՀ դրամ, բայց ոչ ավել, քան ընկերության տարեկան շրջանառության 10%-ը: Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս նաև ձևակերպել վարկի հիմնական գումարի վճարման արտոնյալ ժամանակահատված` 6 ամիս ժամկետով։ Արտոնյալ վարկի  տարեկան սպասարկման վճար նախատեսված չէ:
Փոխառու միջոցները կարող են ուղղվել աշխատակիցներին աշխատավարձի և այլ համարժեք վճարների վճարմանը՝ առավելագույնը երեք ամսվա համար (ոչ ավել, քան ամսական 300,000 ՀՀ դրամ՝ յուրաքանչյուր աշխատակցի համար), առավելագույնը երեք ամսվա կտրվածքով հարկերի, տուրքերի և պարտադիր վճարների վճարմանը պետական և համայնքային բյուջեներ, հումքի գնմանը և ներմուծմանը, այն պայմանով, որ հումքը պետք է օգտագործվի Հայաստանում նույն ձեռնարկության արտադրական նպատակներով, էլեկտրաէներգիայի, ջրի, գազի, կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտի առավելագույնը երեք ամիսների ծախսերի վճարմանը, վարձակալական վճարների կատարմանը:
Արտոնյալ վարկ ստանալու հայտ ներկայացնելու համար հաճախորդը պետք է դիմի «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամ  հետևյալ հղումով՝ http://smednc.am:
Հայաստանի Հանրապետության 3-րդ ծրագրի վերաբերյալ առավել մանրամասն տեղեկատվությունը ներկայացված է ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքում:

Банк ВТБ (Армения) присоединился к 3-й программе Правительства РА по нейтрализации последствий COVID-19
18:11 29/06/2020
Банк ВТБ (Армения) начинает выдачу льготных кредитов для малого бизнеса в рамках 3-й программы Правительства РА по нейтрализации экономических последствий COVID-19, проводимой совместно с Министерством Экономики РА и Фондом “Центр поддержки инвестиций”. 3-я программа Правительства РА нацелена на смягчение риска текущей ликвидности хозяйствующих субъектов малого бизнеса РА, возникшего вследствие пандемии коронавируса.
3-я программа Правительства РА предусматривает возможность оформить кредит для малого бизнеса по льготной ставке 0% в первые 2 года, в оставшийся период – 12% (годовая эффективная процентная ставка - 1.37%). Данной программой могут воспользоваться предприниматели с годовым оборотом от 24 до 500 млн. драмов РА. По условиям программы, максимальная сумма кредита составляет до 50 млн. драмов РА, но не более, чем 10% от годового оборота компании. Также программа позволяет оформить льготный период по выплате основной суммы кредита на 6 месяцев. Годовой оплаты за обслуживание льготного кредита не предусмотрено.
Заемные средства могут быть направлены на выплату заработной платы и других приравненных к ней платежей сотрудникам максимум за три месяца (но не более 300 000 драм для каждого сотрудника ежемесячно), оплату налогов, пошлин и обязательных платежей в государственный и общинный бюджет максимум за три месяца, закупок и ввоза сырья, с условием, что сырьё должно использоваться в Армении на производственные цели этого же хозяйствующего субъекта, расходов на электроэнергию, воду, газ, связь и телекоммуникацию максимум за три месяца, арендных платежей.
Для того, чтобы подать заявку на предоставление льготного кредита, клиенту необходимо обратиться в Фонд “Центр поддержки инвестиций” по ссылке-http://smednc.am/.
Более подробная информация о 3-ей программе РА представлена на официальном сайте Правительства РА https://www.arlis.am/DocumentView.aspx?docid=140968.
Общую информацию о кредитах Банка для бизнеса можно получить, посетив официальный сайт Банка https://www.vtb.am/ru/business/business-credits#!, или позвонив в Контактный центр по номеру 87-87.