ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատարը լիազորությունները դադարեցնելու մասին դիմում է ներկայացրել
Հայաստանի պետական տնտեսագիատական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանը լիազորությունները դադարեցնելու մասին դիմում է  ներկայացրել։
«Սիրելի՛ գործընկերներ, ուսանողներ
Ինչպես գիտեք, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը հայտարարել է ՀՊՏՀ ՊՈԱԿ ռեկտորի թափուր պաշտոնի մրցույթ։ Ես պատրաստվում եմ մասնակցել մրցույթին և այդ պատճառով դիմում եմ ներկայացրել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարին՝ հուլիսի 1-ից ռեկտորի պաշտոնակատարի լիազորություններս դադարեցնելու խնդրանքով։ Լինելով ռեկտորի թեկնածու՝ հավատացած եմ, որ սա թույլ կտա հավասար պայմաններ ստեղծել բոլոր թեկնածուների համար, խուսափել հետագա շահարկումներից և կնպաստի հայտարարված մրցույթի առավել թափանցիկ ու անաչառ անցկացմանը։
Այս ամիսների արդյունավետ աշխատանքի համար ցանկանում եմ խորին շնորհակալություն հայտնել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը՝ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ, իմ շատ սիրելի ՀՊՏՀ կոլեկտիվին և ուսանողներին, գործընկեր կազմակերպություններին: Վերջին ամիսները բոլորիս համար ծանր փորձության ամիսներ էին, բայց մենք միասնաբար հաղթահարեցինք բոլոր դժվարությունները։ Վստահ եմ՝ դեռ երկար ենք աշխատելու միասին՝ լինելով ՀՊՏՀ առաջընթացի ականատեսը։ Առո՛ղջ եղեք»,- ֆեյսբուքյան էջում գրել է Դիանա Գալոյանը։
Հիշեցնենք, որ Դ. Գալոյանը ՀՊՏՀ-ի ռեկտորի պաշտոնակատար էր նշանակվել 2019 թ. օգոստոսի 22-ին։ Մինչ այդ նա ՀՊՏՀ-ի ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտորն էր։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը դեռ մայիսի 25-ին էր հայտարարել, որ ՀՊՏՀ-ում առաջիկա օրերին կհայտարարվի ռեկտորի մրցույթ, կոչ արել և հորդորել Դիանա Գալոյանին հրաժարական տալ։

И.о. ректора АГЭУ Диана Галоян подала в отставку
Исполняющая обязанности ректора Армянского государственного экономического университета Диана Галоян подала заявление с просьбой о прекращении ее полномочий.
«Дорогие коллеги, студенты,
Как вы знаете, министерство образования, науки, культуры и спорта Армении объявило конкурс на замещение вакантной должности ректора АГЭУ. Я планирую принять участие в конкурсе и по этой причине подала заявление главе министерства с просьбой о прекращении моих полномочий и.о. ректора с 1-го июля. Как кандидат в ректоры я уверяю, что это позволит создать равные условия для всех кандидатов, избежать дальнейших спекуляций и поспособствует большей прозрачности и беспристрастности проведения объявленного конкурса.
Хочу выразить благодарность министерству образования, науки, культуры и спорта РА во главе с Араиком Арутюняном за эффективную работу в эти месяцы, моему любимому коллективу АГЭУ и студентам, организациям-партнерам.
Последние месяцы для всех нас оказались сложными месяцами испытаний, но мы сообща преодолели все трудности. Уверена, что мы еще долго вместе поработаем, став очевидцами прогресса АГЭУ. Будьте, здоровы», – отметила она.
Напомним, Д. Галоян была назначена на должность и.о. ректора 22 августа 2019 года. До этого она работала проректором по учебной части АГЭУ.
Ещё 25 мая министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян заявил, что в АГЭУ в ближайшие дни будет объявлен конкурс, призвав Диану Галоян уйти в отставку.