ԱՄՆ Ազգային անվտանգության դեպարտամենտը դուրս է բերել Հայաստանը ռիսկային երկրների ցանկից
Հունիսի 29-ին տեղի է ունեցել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի հետ։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Զրուցակիցները հանգամանալից մտքեր են փոխանակել նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված խնդիրների և դրանց հաղթահարման ուղղությամբ ազգային մակարդակով ձեռնարկվող քայլերի շուրջ՝ ընդգծելով համավարակի դեմ պայքարում միջազգային համերաշխության և համագործակցության կարևորությունը։ Այդ համատեքստում նախարար Մնացականյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ կառավարությանը՝ Հայաստանին ցուցաբերվող ֆինանսական աջակցության համար։
Զոհրաբ Մնացականյանը և Ֆիլիպ Ռիքերն անդրադարձել են երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի: Կարևորվել է հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության և Առևտրի ու ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի շրջանակներում ինչպես հեռավար, այնպես էլ՝ համավարակից հետո անմիջական ձևաչափով շփումների շարունակումը և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը:
ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատարը մտքեր փոխանակել Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների շուրջ, որը ներառում է կառուպցիայի դեմ պայքարի, արդարադատության, իրավապահ ոլորտները: Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ կողմից ցուցաբերվող շարունակական աջակցությունը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև քաղաքացիների հետ ընդունման հարցերով համագործակցությանը: ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատարը հայտնել է, որ արժևորելով այդ ուղղությամբ Հայաստանի կողմից ձեռնարկված քայլերը՝ ԱՄՆ Ազգային անվտանգության դեպարտամենտը դուրս է բերել Հայաստանը ռիսկային երկրների ցանկից և ներառել քաղաքացիներին հետ ընդունման հարցերով համագործակցող երկրների ցանկում:
«Կրոնական ազատությունների դաշինքի» շրջանակներում համագործակցության համատեքստում նախարար Մնացականյանը ներկայացրել է մերձավորարևելյան տարածաշրջանում կրոնական և էթնիկ փոքրամասնությունների պատմամշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից նախաձեռնված ծրագրերը:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Ֆիլիպ Ռիքերը քննարկել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային կարևորության մի շարք հարցեր:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատարը մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումների շուրջ:

Агентство национальной безопасности США исключило Армению из списка стран с повышенным риском
Накануне, 29 июня, состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна и исполняющего обязанности заместителя госсекретаря США по европейским и евразийским делам Филиппа Рикера.  Подробности представляет пресс-служба МИД Армении.
Собеседники детально обменялись мнениями вокруг проблем, обусловленных пандемией COVID-19, и шагов, предпринимаемых по их преодолению на национальном уровне, подчеркнув важность международной солидарности и сотрудничества в борьбе с пандемией. В данном контексте министр Мнацаканян выразил благодарность правительству США за оказываемое Армении финансовое содействие.
Зограб Мнацаканян и Филипп Рикер коснулись ряда вопросов двусторонней повестки. Была отмечена важность продолжения контактов как в дистанционном, так и в непосредственном форматах в рамках армяно-американского стратегического диалога и армяно-американского совета по торговле и инвестициям, реализации достигнутых договоренностей.
Собеседники обменялись мнениями об осуществляемых правительством Армении реформах в таких сферах, как борьба с коррупцией, правосудие и правоохранительные органы. В данном контексте глава МИД РА высоко оценил оказываемую Соединенными Штатами постоянную поддержку.
В ходе беседы Мнацаканян и Рикер коснулись также сотрудничества с гражданами по вопросу приема. Придав важность усилиям Армении в этом направлении, Агентство национальной безопасности США исключило РА из списка стран с повышенным риском и включил ее в список государств, сотрудничающих по вопросу реадмиссии.
В контексте сотрудничества в рамках «Альянса религиозной свободы» Мнацаканян представил инициированные Арменией программы по сохранению историко-культурного наследия религиозных и этнических меньшинств в Ближневосточном регионе.