Մեկնարկել է ԱԺ արտահերթ նիստը, օրակարգում երկու հարց է։
Խորհրդարանը քննարկելու է «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ անելու մասին և «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման և սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը և ՀՀ ԱԺ 2020 թվականի փետրվարի 6-ի «Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին» որոշումը ուժը կորցրած ճանաչելու մասին օրենքի նախագիծը։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը նիստի մեկնարկին հայտնեց, որ օրակարգային հարցերը քննարկվելու են հատուկ ընթացակարգով, այսինքն՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո հարցերը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվելու են 24 ժամի ընթացքում, իսկ գրավոր առաջարկների համար սահմանվում է 3 ժամ։
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը hիշեցրեց, որ հունիսի 26-ից ուժի մեջ են մտել հունիսի 22-ին խորհրդարանի հաստատած սահմանադրական փոփոխությունները, և այժմ անհրաժեշտություն կա ՍԴ մասին օրենքի 88-րդ հոդվածի անցումային դրույթները համապատասխանեցնելու Սահմանադրության 213 հոդվածի նոր խմբագրմանը։
«Դա հրատապ խնդիր է, քանի որ օրենքը փաստացի հակասում է Սահմանադրությանը, և այդ խնդիրը մենք պետք է լուծենք։ Ըստ այդմ առաջարկում ենք արտահերթ նիստի օրակարգային հարցերը քննարկվեն հատուկ ընթացակարգով»,- նշեց նա։
Նշենք, որ ԱԺ արտահերթ նիստին մասնակցում են խորհրդարանական երեք ուժերից երկուսը։ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցում նիստին։

В Национальном Собрании Армении 30 июня проходит внеочередное заседание. В повестке дня – два вопроса.
Парламент Армении обсудит пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в конституционный закон РА «О Конституционном суде», закон РА «Об обеспечении деятельности, обслуживании и социальных гарантиях должностных лиц» и проект о признании утратившим силу решения НС от 6 февраля 2020 года «О вынесении на референдум проекта изменений Конституции РА».
Спикер НС Арарат Мирзоян перед началом заседания сообщил, что вопросы повестки дня будут рассмотрены по специальной процедуре: то есть после принятия в первом чтении вопросы во втором чтении будут рассмотрены в течение 24 часов. На представление письменных предложений отводится 3 часа.
Депутат Национального Собрания Армении от фракции «Мой шаг» Ваагн Овакимян напомнил: с 26 июня вступили в силу одобренные парламентом 22 июня конституционные изменения, и сейчас есть необходимость переходные положения ст.88 закона РА «О Конституционном суде» привести в соответствие с новой редакцией ст.213 Конституции РА.
«Это срочный вопрос, поскольку закон фактически противоречит Конституции. И эту проблему мы должны решить. Посему предлагаю рассмотреть вопросы повестки дня в особом режиме», – отметил он.
Напомним, что одна из трех парламентских сил – партия «Процветающая Армения» – в заседании не участвует.