Մարտի 15-ից մինչ այժմ պարետատան ու արտաքին գործերի նախարարության ջանքերով շուրջ 8000 ՀՀ քաղաքացիներ, որոնք կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակով պայմանավորված չէին կարողանում վերադառնալ հայրենիք, աշխարհի տարբեր երկրներից տեղափոխվել են Հայաստան: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից։
2200-ի տեղափոխումը տարբեր բարերարների աջակցությամբ, ինչպես նաև վարված բանակցությունների արդյունքում կազմակերպվել է անվճար: Տեղափոխումների աշխարհագրությունը շատ լայն է. ԱՄՆ-ից մինչև Թուրքիա, Հնդկաստանից մինչև Ռուսաստան:
Իսկ ընդհանուր առմամբ պարետատան կողմից տրված թույլտվությունների հիման վրա իրականացված թռիչքների արդյունքում Հայաստան են վերադարձել ավելի քան 40 000 ՀՀ քաղաքացի:
Պարետատան կազմակերպած չորս հատուկ չվերթներով Չինաստանից Հայաստան են տեղափոխվել նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար անհրաժեշտ բժշկական պարագաների և սարքավորումների խմբաքանակներ, այդ թվում թոքերի արհեստական օդափոխման սարքեր, թթվածնի մատակարարման կայաններ ու կոնցենտրատորներ, կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստեր, բիոքիմիական հումք թեստեր պատրաստելու համար, բժշկական պաշտպանիչ արտահագուստ ու դիմակներ:

Since March 15, thanks to efforts of the Commandant’s Office and the Foreign Ministry of Armenia, about 8,000 Armenian citizens, who had no opportunity to return to their homeland due to the situation caused by COVID-19 pandemic, have been transferred to Armenia from different countries all over the world, the ministry said in a statement on Tuesday.
Moreover, the transfer of 2,200 citizens was organized free of charge with the support of various benefactors as well as a result of negotiations. The geography of transfer is very wide: from the United States to Turkey, from India to Russia.
In total, more than 40,000 citizens have returned to Armenia through the flights carried out on the basis of permissions issued by the Commandant’s Office.
Four special flights from China to Armenia organized by the Commandant’s Office delivered necessary medical supplies and equipment for the fight against the COVID-19 pandemic, including pulmonary ventilation devices, oxygen supply plants and concentrators, COVID-19 diagnostic tests, biochemical raw materials for the production of medical tests, personal protective equipment (PPE) and medical masks.