ԵՄ-ն հաստատեց այն երկրների ցանկը, որոնց համար վաղվանից բացվում են արտաքին սահմանները
Եվրամիությունն օրեր շարունակ քննարկումներից հետո հաստատել է այն երկրների ցանկը, որոնց քաղաքացիներին կթույլատրվի մուտք գործել ԵՄ տարածք՝ արտաքին սահմանների բացումից հետո։ Այս մասին գրում է Euronews-ը։
ԵՄ խորհուրդը պաշտոնապես առաջարկել է վերացնել ճանապարհորդության սահմանափակումները 15 երկրների նկատմամբ, երբ վաղվանից՝ հուլիսի 1-ից բացվեն սահմանները:
Այդ երկրների ամբողջական ցանկը, որոնց քաղաքացիներին թույլատրվելու է մուտք գործել Եվրոպա, հետևյալն է՝ Ալժիր, Ավստրալիա, Կանադա, Վրաստան, Ճապոնիա, Չեռնոգորիա, Մարոկկո, Նոր Զելանդիա, Ռուանդա, Սերբիա, Հարավային Կորեա, Թաիլանդ, Թունիս, Ուրուգվայ։ Չինաստանի քաղաքացիների մուտքը լինելու է փոխադարձության սկզբունքով, եթե նույնն անի Չինաստանը ԵՄ-ի համար։

The EU Council has officially recommended to lift travel restrictions on 15 countries when external borders reopen from July 1, Euronews reports.
An EU diplomatic source confirmed to Euronews earlier Tuesday that the draft list of 15 countries we reported on Monday has enough votes to pass.
According to the source, the list has already aroused controversy after sources revealed that the United States - the worst-affected country worldwide by COVID-19 with more than 2.6 million cases, is not on the list of approved countries.