ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն վերընտրվել է «Սիստեմա» ԲՖԿ տնօրենների խորհրդի կազմում
«Սիստեմա» ԲՖԿ տնօրենների խորհուրդը նախագահ է ընտրել դարձյալ Վլադիմիր Եվտուշենկովին։ «Փրայմի» հաղորդմամբ, այս մասին նշված է կորպորացիայի հաղորդագրության մեջ։
«Բաժնետերերի տարեկան ժողովից հետո «Սիստեմա» ԲՖԿ տնօրենների խորհրդի նիստում խորհրդի նախագահ է ընտրվել Վլադիմիր Պետրովիչ Եվտուշենկովը, փոխնախագահներ՝ Աննա Բելովան և Անդրեյ Դուբովսկովը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Հունիսի 27-ին առցանց ձևաչափով տեղի ունեցած բաժնետերերի տարեկան ժողովում ընտրվել է տնօրենների խորհրդի նոր կազմ և մեծացվել կազմի թիվը՝ 11-ից դարձնելով 12 մարդ:
Կազմում նորեկներն են՝ «Ռոսնանո» կառավարող ընկերության ղեկավար Անատոլի Չուբայսը, Լյուսքսեմբուրգի նախկին փոխվարչապետ Էթիեն Շնայդերը և «Սիստեմա» ԲՖԿ նախագահ Վլադիմիր Չիրախովը, որը կորպորացիան ղեկավարում է ապրիլի կեսից:
Բացի այդ, տնօրենների խորհրդի կազմում վերընտրվել են «Սիստեմայի» հիմնական սեփականատեր Վլադիմիր Եվտուշենկովը, «Սիստեմա» ԲՖԿ նախկին ղեկավար, տնօրենների խորհրդի փոխնախագահ Անդրեյ Դուբովսկովը, Segezha Group-ի (պատկանում է ԲՖԿ-ին) նախագահ Միխայիլ Շամոլինը, կորպորացիայի առաջին փոխնախագահ Ֆելիքս Եվտուշենկովը, «Վիմմ-Բիլ-Դանն»-ի նախկին համասեփականատեր Դավիդ Յակոբաշվիլին:
Խորհրդի կազմում վերընտրվել է Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, կազմ կրկին մտել են KPMG ռուսական նախկին ղեկավար Ռոջեր Մանինգսը, Deutsche Telekom-ի նախկին նախագահ Ռոն Զոմերը և պրոֆեսոր, «Սիստեմայի» աուդիտի, ֆինանսների ու ռիսկերի հարցերով կոմիտեի անդամ Աննա Բելովան:
«Սիստեմա» ԲՖԿ-ն ներդրումային հոլդինգ է, որն ակտիվներ է տնօրինում հեռահաղորդակցության, էլեկտրոնիկայի, էլեկտրաէներգետիկայի, մեծածախ առևտրի, ֆինանսների, բժշկության, դեղագործության եւ բիոտեխնոլոգիաների ոլորտներում: «Սիստեմա» ԲՖԿ հիմնական բաժնետերերն են Վլադիմիր Եվտուշենկովը, որը տնօրինում է «Սիստեմայի» բաժնետոմսերի 59,2 տոկոսը: Նրա որդուն՝ Ֆելիքս Եվտուշոնկովին է պատկանում 5,1817 տոկոսը:

Второй президент Армении Роберт Кочарян переизбран в совет директоров АФК «Система»
Совет директоров АФК «Система» вновь избрал своим председателем Владимира Евтушенкова. Информацию передает ПРАЙМ со ссылкой на сообщение корпорации.
«На состоявшемся после годового собрания акционеров заседании совета директоров АФК "Система" его председателем избран Владимир Петрович Евтушенков, заместителями председателя – Анна Григорьевна Белова и Андрей Анатольевич Дубовсков», – говорится в сообщении.
В совет директоров переизбран второй президент Армении Роберт Кочарян.
Годовое собрание акционеров, состоявшееся 27 июня в онлайн-формате, избрало новый состав совета директоров и увеличило его численный состав до 12 человек с 11.
Новичками в совете стали глава УК «Роснано» Анатолий Чубайс, бывший вице-премьер Люксембурга Этьен Шнайдер и президент АФК «Система» Владимир Чирахов, который возглавил корпорацию в середине апреля.
Кроме того, в совет директоров переизбраны основной владелец «Системы» Владимир Евтушенков, экс-глава АФК «Система», заместитель председателя совета директоров Андрей Дубовсков, президент Segezha Group (принадлежит АФК) Михаил Шамолин, первый вице-президент корпорации Феликс Евтушенков, экс-совладелец «Вимм-Билль-Данна» Давид Якобашвили.
В совет также вошли бывший глава российского подразделения KPMG Роджер Маннингс, экс-президент Deutsche Telekom Рон Зоммер и профессор, член комитета по аудиту, финансам и рискам «Системы» Анна Белова.
АФК «Система» – инвестиционный холдинг, владеющий активами в сфере телекоммуникаций, электроники, электроэнергетики, розничной торговли, финансов, медицины, фармацевтики и биотехнологий. Основным акционером АФК «Система» является Владимир Евтушенков, владеющий 59,2% акций «Системы». Его сыну Феликсу Евтушенкову принадлежит 5,1817%.