«Մեդիա պաշտպան». Ոստիկանությունը հերթական անգամ օգտագործվում է լրատվականի և լրագրողի դեմ
«Ankakh.com կայքի գլխավոր խմբագիր Վարդուհի Իշխանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է․ «Քիչ առաջ ինձ զանգեցին քրեական ոստիկանությունից ու շատ քաղաքավարի հրավիրեցին ոստիկանություն՝ բացատրություն տալու Ջհանգիրյանի մասին իմ գրառման կապակցությամբ։
Իհարկե, հրաժարվեցի, ասելով, եթե իրենք իրոք հետաքրքրված են ընտրակեղծարարներ բացահայտելով, թող դիմեն ԿԸՀ ու պահանջեն 1995-1996թթ ընդդիմության վստահված անձանց, հանձնաժողովների անդամների, ընդդիմադիր պատգամավորական թեկնածուների տվյալները և հետաքննություն կատարեն մեղավորներին գտնելու համար»։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունն արձանագրում է, որ ոստիկանությունը հերթական անգամ օգտագործվում է լրատվականի և լրագրողի դեմ և փորձ է արվում կրկին դեմ գնալ խոսքի ազատությանը, կաշկանդել լրատվականների մասնագիտական աշխատանքը։
Հորդորում ենք դադարեցնել այս արատավոր պրակտիկան, հետամուտ լինել լրատվականների դեմ ֆիզիկական և կիբեր հարձակումների դեպքերը բացահայտելու հարցում, լրագրողներին՝ իրենց հրապարակումների համար ոստիկանություն հրավիրելու փոխարեն»։

Media Advocate initiative reacted to the recent incident involving the editor-in-chief of Ankakh.com media outlet. Below is a statement issued by the initiative on Wednesday.
“Ankakh.com editor-in-chief Varduhi Ishkhanyan wrote on her Facebook page: “I was recently called by the criminal police department and very politely invited to the police to provide an explanation about my post on Jhangiryan. I of course refused noting that if they are really interested in revealing election fraudsters, they should apply to the CEC (Central Electoral Commission) and demand the data of the opposition proxies of 1995-1996, members of the commissions, opposition parliamentary candidates and investigate the cases in order to find the culprits.”
Media Advocate initiative states that the police is once again used against a media outlet and a journalist, and an attempt is being made to stand against freedom of speech again, to restrict the professional work of the media.
We urge to stop this vicious practice, to pursue the detection of physical and cyber attacks against the media, instead of inviting journalists to the police for their publications."