Նախորդ տարվա հունիսի համեմատությամբ ունեցել ենք 30 տոկոսով մահացության աճ.Փաշինյան
Ցավոք մեզ չի հաջովում լուծել կորոնավիրուսի համաճարակի հիմնական ռազմավարական խնդիրը՝ սովորել ապրել զուգահեռ: Այս մասին պարետատան նիստից հետո կայացած ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սա նշանակում է, որ մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է աշխատի իր կյանքը դասարավորել, առօրյան դասավորել այնպես, որ չվարակվի կորոնավիրուսով և չվարակի ուրիշներին:Այս խնդիրը մեզ չի հաջողվել լուծել: Մենք շարունակում ենք ամեն օր հարյուրավոր դեպքեր ունենալ: Երեկ օրինակ ունեցել ենք 525 նոր դեպք :Սա նշանակում է ,որ ունենալու ենք ևս 10 մահ»,- ասաց վարչապետը:
Փաշինյանի փոխանցմամբ՝ կորոնավիրուսով հիվանդ քաղաքացիների մեծ մասը բարեբախտաբար առողջանում է և վարակվածների մեծ մասը հիվանդությունը տանում է առանց որևէ ախտանշանի:
«Այսօրվա դրությամբ ունենք 10900 կորոնավիրուսով ակտիվ հիվանդ, որոնցից 2106-ը գտնվում են հիվանդանոցային պայմաններում: Նրանցից 536-ի վիճակը ծանր է, 117-ը՝ առանձնապես ծանր,իսկ 1730 հիվանդի մոտ արձանագրվել է թոքաբորոբ: Երեկ ունեցել ենք 10 նոր մահ: Հունիս ամսին նախորդ տարվա հունիսի համեմատությամբ ունեցել ենք 30 տոկոսով մահացության աճ»,-տեղեկացրեց վարչապետը:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի համաճարակի հաղթահարման ռազմավարությանը, նշեց, որ շարունակում են շեշտը դնել մեզանից յուրաքանչյուրի անհատական վարքագծի փոփոխության վրա, քանի որ,ըստ վարչապետի, դա է այս համաճարակի հաղթահարման ճանապարհը:

Никол Пашинян: По сравнению с прошлым годом показатели смертности выше примерно на 30%
«К сожалению, нам не удается решить нашу главную стратегическую задачу – научиться жить параллельно с коронавирусом», – заявил в ходе брифинга после заседания комендатуры премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Это означает, что каждый из нас должен устроить свою повседневную жизнь так, чтобы не заразиться коронавирусом сам и не заразить других. Эту задачу нам не удалось решить. Мы продолжаем каждый день регистрировать сотни новых случаев заражения. Вчера, например, было выявлено 525 новых случаев коронавируса. Это значит, что согласно статистике, в ближайшее время число смертей достигнет десяти», – отметил премьер-министр.
По словам Н. Пашиняна, большая часть инфицированных коронавирусом пациентов выздоравливает, большая часть инфицированных переносит болезнь без каких-либо симптомов.
«По состоянию на сегодняшний день есть 10 900 активных случаев заболевания, из них 2106 находятся в больничных условиях, состояние 536 оценивается как тяжелое, состояние 177 – крайне тяжелое, а у 1730 пациентов диагностирована пневмония, вчера было зарегистрировано 10 новых случаев смерти. Должен констатировать, что по сравнению с июнем прошлого года, показатели смертности выше примерно на 30%», – отметил премьер-министр.
Обратившись к стратегии преодоления пандемии коронавируса, он отметил, что продолжают ставить акцент на изменение поведения каждого из граждан, поскольку, именно в этом и заключается путь преодоления пандемии.