Նախորդ տարվա հունիսի համեմատությամբ ունեցել ենք 30 տոկոսով մահացության աճ.Փաշինյան
Ցավոք մեզ չի հաջովում լուծել կորոնավիրուսի համաճարակի հիմնական ռազմավարական խնդիրը՝ սովորել ապրել զուգահեռ: Այս մասին պարետատան նիստից հետո կայացած ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սա նշանակում է, որ մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է աշխատի իր կյանքը դասարավորել, առօրյան դասավորել այնպես, որ չվարակվի կորոնավիրուսով և չվարակի ուրիշներին:Այս խնդիրը մեզ չի հաջողվել լուծել: Մենք շարունակում ենք ամեն օր հարյուրավոր դեպքեր ունենալ: Երեկ օրինակ ունեցել ենք 525 նոր դեպք :Սա նշանակում է ,որ ունենալու ենք ևս 10 մահ»,- ասաց վարչապետը:
Փաշինյանի փոխանցմամբ՝ կորոնավիրուսով հիվանդ քաղաքացիների մեծ մասը բարեբախտաբար առողջանում է և վարակվածների մեծ մասը հիվանդությունը տանում է առանց որևէ ախտանշանի:
«Այսօրվա դրությամբ ունենք 10900 կորոնավիրուսով ակտիվ հիվանդ, որոնցից 2106-ը գտնվում են հիվանդանոցային պայմաններում: Նրանցից 536-ի վիճակը ծանր է, 117-ը՝ առանձնապես ծանր,իսկ 1730 հիվանդի մոտ արձանագրվել է թոքաբորոբ: Երեկ ունեցել ենք 10 նոր մահ: Հունիս ամսին նախորդ տարվա հունիսի համեմատությամբ ունեցել ենք 30 տոկոսով մահացության աճ»,-տեղեկացրեց վարչապետը:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի համաճարակի հաղթահարման ռազմավարությանը, նշեց, որ շարունակում են շեշտը դնել մեզանից յուրաքանչյուրի անհատական վարքագծի փոփոխության վրա, քանի որ,ըստ վարչապետի, դա է այս համաճարակի հաղթահարման ճանապարհը:

Armenia’s death rate increased by 30% against the previous year  - Pashinyan
"We are still unable to solve the main strategic issue of the pandemic to live parallel to coronavirus,” Prime Minister Nikol Pashinyan stated on Wednesday during the briefing following the regular meeting at the Commandant’s Office.
“This means each of us should learn to organize their life in a way to  not contract coronavirus or infect others. We have not been able to solve this problem thus far. We continue to record hundreds of new virus cases,” said Pashinyan. In his words, most of the coronavirus infected citizens recover, while large number of cases are asymptomatic.
“As of today, we have 10,900 active cases of Covid-19, 2106 of patients receive treatment at hospitals. The health condition of 536 patients is assessed as severe, 117 - in grave condition, while 1730 suffer from pneumonia. In June this year we had 30% more deaths against the previous year,” the PM said.
Speaking of the strategy to fight the pandemic, Pashinyan noted that the main stress is put on the change of personal behavior of each member of the society which remains the main way to overcome the disease.