Հայաստանն այսօր արդեն բանակցում է պատվաստանյութ ձեռք բերելու համար
«Մենք հիմա բանակցություններ ենք վարում երկու ուղղություններով, առաջինը դա ուղիղ արտադրողները են»,-ներկայացնելով կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի հայտնաբերման և դրա ձեռքբերման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները՝ կառավարության նիստում հայտնեց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Վերջինս տեղեկացրեց, որ ինքն անձամբ է բանակցությունները վարում պատվաստանյութ արտադրող ընկերությունների հետ և երեկ խոսել է «Մոդեռնա» ընկերության կոմերցիոն տնօրենի հետ, որը հայազգի Նուբար Աֆեյանի հետ փոխկապակցված կազմակերպություն է: Արսեն Թորոսյանը նկատեց, որ այդ ընկերության կողմից մշակվող  «Էմեռեն 1723» պատվաստանյութը բազմաթիվ այլ պատվաստանյութերի շարքում ընդւնման ենթակա ամենահավանական թեկնածուներից մեկն է:
Ըստ առողջապահության նախարարի, բանակցություններ են տարվում նար ԱՀԿ-ի և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հարթակների հետ, որոնք փորձելու են հավաքական գնումներ իրականացնել մեծաթիվ երկրների համար, որպեսզի հավասարաչափ բաշխում տեղի ունենա:
«Վտանգը կայանում է նրանում, որ որոշ երկրներ կարող են միանգամից մեծ քանակությամբ արտադրված, կամ դեռ չարտադրված պատվաստանյութեր գնել և մյուս երկրներին այն պարզապես հասնի շատ ուշ»,- հայտնեց նախարարը և բացատրեց, որ հնարավոր է պատվաստանյութը երկրների մեկ խմբի համար հասանելի լինի 2020 թ. վերջին կամ 2021 թ. սկզբին, բայց երկրների մյուս խմբին  հասանելի դառնա դրանից մեկ տարի անց, այդ պատճառով պետք է բանակցությունները օպերատիվ վարել:
Արսեն Թորոսյանի խոսքով, պատվաստանյութը մատակարարման պատրաստ կլինի 2020 թ. վերջին, կամ 2021 թ. սկզբին, որը պարզ կլինի աշնան սկզբին, երբ ամփոփվեն փորձարկումների 3 փուլի արդյունքները: Առղջապահության նախարարը հավաստիացրեց, որ պատվաստանյութը հասարակությանը  կօգնի վերադառնալ բնականոն կյանքի:
«Մահերի թիվը կոնկրետ կախված է վիճակագրությունից եթե շատ կոպիտ ձևակերպենք՝ 590 երեկվա ախտորոշված դեպքերը նշանակում են, որ 11 մարդ այդ օրվա վիճակագրության բերումով մահանալու է»,- իր հերթին հայտնեց վարչապետը և կոչ արեց մինչև պատվաստանյութի հայտնաբերելը պահպանել հակահամաճարակային կանոնները:
«Մեզնից յուրաքանչյուրը հակահամաճարակային կանոնը չպահելով, ամենայն հավանականությամբ, մահվան է դատապարտում ինչ-որ մի ուրիշ քաղաքացու, բայց մեզանից յուրաքանչյուրը չի կարող երաշխավորվել, որ այդ քաղաքացին հենց ինքը կամ իր ընտանիքի անդամը չի լինի»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Կառավարության նիստում ՏՄՊՊՀ ղեկավար Գեղամ Գևորգյանը հայտնեց, որ շուկայում դիմակների գներն անկում են ապրել։
Վերջինիս խոսքով, ներկրված դիմակները ունեցել են թանկ գին, իսկ տեղական արտադրության դիմակները 60 դրամ են և հիմա կա դրանց պրոֆիցիտ:
«Հայաստանից դիմակների արտահանում մի անգամ արդեն կատարվել է 60 դրամով: Հիմա մենք երկու խնդրի աառաջ ենք կանգնել. եթե չենք թողնում դիմակների արտահանումը, ապա տնտեսավարողները ստիպված են լինելու միգուցե վնասով, բայց ավելի էժան վաճառել, իսկ եթե թողնում ենք, ապա գինը մնում է կայուն: 60 դրամ՝ տեղականը, իսկ դրսինը՝ մի փոքր ավելի թանկ»,- հայտնեց Գևորգյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նկատելով, որ գնանկում և պրոֆիցիտ կա՝ հայտնեց, որ  բոլոր քաղաքացիներին կարող են կոչ անել կրել միայն գործարանային արտադրության դիմակ:

Гонка за вакциной от коронавируса: Армения встала в очередь
«В настоящее время мы ведем переговоры по двум направлениям: первое направление – переговоры напрямую с производителями», – заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян на заседании правительства в четверг, 2 июля, представляя работы в направлении создания и приобретения вакцины против коронавируса.
Торосян сообщил, что он лично ведет переговоры с компаниями – производителями вакцины, вчера он разговаривал с коммерческим директором основанной Нубаром Афеяном американской компании Moderna Inc. Арсен Торосян отметил, что разрабатываемая данной компанией вакцина mRNA-1273 является одним из наиболее вероятных кандидатов, которые будут приняты среди многочисленных других вакцин.
Как отметил глава Минздрава Армении, переговоры ведутся и с Всемирной организацией здравоохранения, и с UNICEF, которые будут закупать препараты в больших количествах для равномерного распределения среди многочисленных стран.
«Правда, есть риск, что некоторые страны могут скупить сразу большие партии вакцины, как только она станет доступна, или же приобрести вакцину еще до ее производства, в результате чего другие страны получат вакцину поздно», – отметил министр, пояснив: так, при таком сценарии, вакцина для ряда страна может оказаться доступной в конце 2020 года или начале 2021 года, а для другой группы стран – через год, посему нужно оперативно вести переговоры.
Арсен Торосян указал, что вакцина mRNA-1273 компании Moderna Inc будет готова для экспорта к концу 2020 года или началу 2021 года, это станет ясно в начале осени, когда будут подведены итоги 3 этапа испытаний. Министр здравоохранения заверил, что вакцина поможет обществу вернуться к нормальной жизни.
«Количество смертей напрямую зависит от статистики. Если сформулировать очень грубо, то диагностированные вчера 593 новых случая означают, что 11 случаев из них, по статистике, закончатся летальным исходом», – заявил в свою очередь премьер-министр Никол Пашинян, призвав до получения вакцины соблюдать противоэпидемические правила.
«Каждый из нас, не соблюдая противоэпидемические правила, скорее всего, обрекает кого-то другого на смерть, при этом никто из нас не может гарантировать, что этим другим человеком не окажется он сам или кто-то из членов его семьи», – отметил Никол Пашинян.
На заседании правительства председатель ГКЗЭК Гегам Геворкян сообщил, что цены на маски на рынке упали.
По его словам, импортные маски были дорогими, а маски местного производства стоили 60 драмов, и теперь наблюдается профицит.
«Один раз маски уже экспортировались из Армении за 60 драмов. Теперь мы столкнулись с двумя проблемами. Если мы запрещаем экспорт масок, то хозяйствующим субъектам придется продавать, возможно в убыток, но дешевле. А если разрешим, цена останется стабильной. Маски местного производства – за 60 драмов, а импортные – немного дороже», – указал Геворкян.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что на фоне снижения цен и профицита всех граждан можно призвать носить только заводские маски.