Նավթամթերքի շուկայում մենաշնորհները չեն վերացել. ՀՀ վարչապետ
«Համաձայնագրի ստորագրմամբ հնարավորություն է տրվելու ղազախական վառելիքն ավելի բարելավված պայմաններով ներկրել, որը ենթադրում է, որ մեր վառելիքի շուկայում որոշակի մրցակցության հնարավորություն է ստեղծվելու»,- կառավարության նիստում հայտնեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
Վերջինս ձայնի իրավունք խնդրեց «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Ղազախստանի Հանրապետության Կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետություն նավթամթերքի մատակարարումների բնագավառում առևտրատնտեսական համագործակցության մասին» համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը հավանություն տալու մասին հարցի քննարկման ժամանակ:
Հարցը զեկուցող տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանն իր ելույթում նշեց. «Համաձայնագրով նախապես համաձայնեցված անվանացանկով և չափաքանակներով ԵԱՏՄ՝ ԱՏԳ ԱԱ-27 խմբում դասակարգվող ապրանքների Ղազախստանից Հայաստան առաքումն ազատվում է մաքսատուրքի գանձումից: Կողմերը մինչև յուրաքանչյուր տարվա դեկտեմբերի 1-ը կազմում են Հայաստանի ապրանքների ներքին սպառման արտադրության ներմուծման և արտահանման հաշվեկշիռը ՀՀ տարածքում և միջգերատեսչական արձանագրության կնքմամբ արձանագրում են Ղազախստանի Հանրապետությունից ՀՀ առաքվող ապրանքների ցանկը»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ հավելեց, որ  Հայաստանում մենաշնորհային երևույթները նավթամթերքի շուկայում մեղմացել են , բայց չեն վերացել:
«Սա մեր քաղաքական հանձնառությունն է, որ մենք պետք է Հայաստանում մինչև վերջ, անմնացորդ որևէ արհեստական մենաշնորհ թույլ չտանք, որովհետև դա առաջին հերթին ազդում է քաղաքացիների, սպառողների իրավունքների պաշտպանության վրա»,- նկատեց վարչապետը:
ՏՄՊՊՀ ղեկավար Գեղամ Գևորգյանը շեշտեց, որ  ՌԴ-ից ձեռք բերվող նավթամթերքը ևս ազատված է մաքսատուրքից և այն հավասար պայման կստեղծի նաև այլ շուկաներից ներկրման համար, և տնտեսավարող սուբյեկտները կկարողանան ավելի մեծ ծավալի ու հավասար պայմանով բենզին ներկրել:

Никол Пашинян: Монопольные явления на рынке нефтепродуктов в Армении уменьшились, но не исчезли
«После подписания данного соглашения Армения получит возможность организовать поставки казахстанского топлива на более выгодных условиях, что предполагает создание определенной конкуренции на армянском рынке топлива», – заявил на сегодняшнем заседании правительства Армении вице-премьер Тигран Авинян.
Последний попросил право выступить со словом в ходе обсуждения вопроса об одобрении предложения подписать Соглашение «О торгово-экономическом сотрудничестве между правительствами РА и Казахстана в сфере поставок нефтепродуктов в Армению».
В свою очередь министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян отметил: «По соглашению, транспортировка из Республики Казахстан в Республику Армения товаров, классифицируемых в группе 27 ТН ВЭД ЕАЭС по предварительно согласованным номенклатурам и размерам, освобождается от взимания таможенной пошлины.
Соглашением стороны до 1 декабря каждого года составляют баланс производства, импорта и экспорта товаров внутреннего потребления в Республике Армения на следующий год, а заключением межведомственного протокола утверждается перечень товаров, поставляемых из Республики Казахстан в РА».
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, монопольные явления на рынке нефтепродуктов в Армении уменьшились, но не исчезли.
«Это наше политическое обязательство, что мы не должны допустить искусственной монополии в Армении до конца, поскольку это, в первую очередь, влияет на защиту прав граждан и потребителей», – отметил премьер-министр.
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Гегам Геворкян подчеркнул, что приобретаемые из России нефтепродукты также освобождены от таможенных пошлин и это создаст равные условия также для импорта из других рынков, и хозяйствующие субъекты смогут импортировать бензин в больших объемах и на равных условиях.