Կանայք կորոնավիրուսի պատճառով կորցնում են իրենց աշխատանքը
Եվրամիությունում ութ ամսում գործազրկությունը հասել է ռեկորդային մակարդակի և մայիսին այն կազմել է 6,7 տոկոս (մեկ տասներորդ տոկոսով ավելին է, քան ապրիլին):
Եվրանյուզի հաղորդմամբ, Բրյուսելում հայտարարում են, որ վատագույն սցենարից, այնուհանդերձ, հնարավոր է եղել խուսափել առաջին հերթին կորոնավիրուսային համաճարակի հետ կապված սոցիալական աջակցության մի շարք ազգային ծրագրերի ընդունման շնորհիվ:
Միևնույն ժամանակ, համավարակը տարբեր կերպ է ազդել երկու սեռերի զբաղվածության վրա։ Կանանց շրջանում գործազրկությունն աճել է մինչև 7,2 տոկոս՝ 6,9 տոկոսից, իսկ տղամարդկանց շրջանում անփոփոխ է։
Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը այդ տենդենցը բացատրում է հետևյալ կերպ:
«Համաճարակի հետևանքով տուժած ոլորտներում աշխատողների մեծ մասը կանայք են: Սա տնային ծառայությունների ոլորտն է, առողջապահությունը, սոցիալական ապահովությունը: Այսպիսով, մենք վտանգում ենք կորցնել (չնայած և համեստ) գենդերային հավասարության մեջ արձանագրած ձեռքբերումը, որը մենք հասել ենք վերջին տարիներին», - ասում է Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Գայ Ռայդերը:
Եվրոպական կենտրոնական բանկի կանխատեսումներով, այս տարվա երրորդ եռամսյակում  գործազրկության մակարդակը եվրագոտում կարող է գերազանցել 10 տոկոսը։ Սահմանափակող միջոցառումների սկզբից ի վեր եվրոպական տասնյակ ընկերություններ արդեն հայտարարել են աշխատատեղերի զանգվածային կրճատումների մասին:

Из-за пандемии коронавируса женщины теряют работу
Безработица в Евросоюзе достигла рекордного за последние 8 месяцев уровня и составила в мае 6,7% (это на одну десятую процента больше, чем в апреле). Но в Брюсселе заявляют, что худшего сценария все-таки удалось избежать, сообщает Euronews.
В первую очередь, благодаря принятию ряда национальных программ социальной помощи в связи с пандемией коронавируса.
При этом, пандемия по-разному сказалась на занятости обоих полов. Безработица среди женщин выросла до 7,2% с 6,9% в апреле, а среди мужчин осталась прежней.
В Международной организации труда данную тенденцию объясняют следующим образом:
«В секторах, на которые пришелся основной удар пандемии, большинство постов занимают именно женщины. Это сфера домашних услуг, здравоохранение, социальное обеспечение, и это бремя бесплатной помощи, которое всегда было прерогативой женщин, умножилось в результате пандемии. Таким образом, мы рискуем потерять (хотя и скромные) достижения в области гендерного равенства, которых мы добились в последние годы», – сказал генеральный директор МОТ Гай Райдер.
По прогнозам ЕЦБ, в третьем квартале этого года уровень безработицы в еврозоне может превысить 10%. С начала ослабления ограничительных мер уже десятки европейских компаний заявили о массовых сокращениях рабочих мест.