Համավարակով պայմանավորված հայաստանյան մշակութային օջախները փակ են։ Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանը թեև այցելուներ չի ընդունել, բայց այդ չորս ամիսները, տնօրենի գնահատմամբ, շատ արդյունավետ են օգտագործել։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Ս. Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանն ասաց, որ իրենց անձնակազմը փոքր է, 14 հոգի, բուն թանգարանային գործունեություն է ծավալում 7-8-ը։
«Թանգարանը տարեկան 22-25 հազար այցելու է ունենում։ Աշխատողները հասցնում են միայն ընդունել այցելուներին, ոչ մի այլ աշխատանք՝ գիտական, այդ թվում՝ ուսումնասիրություններ, չենք կարողանում կատարել։ Մենք տարիներ շարունակ նյութեր ենք հավաքել՝ հիշողություններ, ամսագրեր, գրքեր, որոնք չենք հասցրել ուսումնասիրել, ռեստավրացիայի աշխատանքներ ենք ունեցել անելու։ Այս ամիսներին ամեն օր ենք աշխատել, աշխատողներ կան, որոնք տնից են աշխատում կամ օր ու մեջ են գալիս։ Հիմա այդ ամբողջ չկատարած աշխատանքն ենք անում, իմի ենք բերում։ Որ էլի չբացենք թանգարանը, էլի աշխատանք ունենք անելու։ Գործեր են, որոնք սովորաբար չես կարող անել, երբ այցելուներ ես ընդունում։ Շատ արդյունավետ ենք աշխատել այս ամիսներին ու աշխատում ենք»,- նշեց նա։
Զ.Սարգսյանի խոսքով, իրենք 30 տարի շարունակ հավաքել են փաստեր, փաստաթղթեր, ձայնագրել են Փարաջանովի ընկերների՝ հիմնականում Մոսկվայում, Կիևում, հուշերը, որոնք այդպես էլ չեն ուսումնասիրել։
«Կարևոր բաներ ենք հայտնաբերում։ Այդ փաստերն, իհարկե, կմտնեն գրքերի, հոդվածների մեջ։ Տեղեկություններ են, որոնք պարտավոր ենք իմանալ»,- ասաց թանգարանի տնօրենը։

Несмотря на коронавирус: Музей С. Параджанова в Ереване в прошлые месяцы работал эффективно
В связи с эпидемиологической ситуацией в стране до сих пор закрыты армянские культурные центры.  Музей Сергея Параджанова, хоть и не принимал посетителей, но эти четыре месяца, по оценке директора музея, использовались крайне эффективно.
Директор музея С. Параджанова – Завен Саркисян – в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал, что их коллектив небольшой, в музее работает всего 14 человек, а основную музейную деятельность осуществляют 7-8 человек.
«Музей ежегодно посещают около 22-25 тысяч человек. Сотрудники успевают только принимать посетителей, и никакой другой работы – научной, в том числе проведение исследование, мы не можем выполнить. На протяжении лет мы собирали материалы: воспоминания, журналы, книги, которые не успели изучить, необходимо было сделать также реставрационные работы. В эти месяцы мы работали каждый день, есть сотрудники, которые работают из дома или приходят через день.
Сейчас мы выполняем всю до этого невыполненную работу, приводим в порядок. Как только музей возобновит деятельность, у нас вновь появится много работы. Это дела, которые обычно не можешь делать, когда принимаешь посетителей. Мы эффективно работали и продолжаем работать в эти месяцы», – подчеркнул он.
По словам З. Саркисяна, они на протяжении 30 лет собирали факты, документы, записывали воспоминания друзей Параджанова в основном в Москве, Киеве, которые так и не были изучены.
«Мы выявляем важные факты. Эти факты, конечно, будут включены в книги, статьи. Это сведения, которые мы обязаны знать», – отметил директор музея.