Լույս է տեսել Ռուբեն Վարդանյանի «Selfнекролог или Реквием по Несбывшемуся» գիրքը
Գիտնական և գրող Ռուբեն Վարդանյանի «Selfнекролог или Реквием по Несбывшемуся» («Ինքնամահախոսական կամ Ռեքվիեմ չիրականացվածի մասին») գիրքը դրվել է ընթերցողի սեղանին։ Գիրքը հրատարակել է «Էդիթ Պրինտը»։
Ռուբեն Վարդանյանի գիրքը ստեղծագործություն է Հայաստանի պատմության վերջին նախադեպերի մասին: Մտորումներ այն մասին, թե ինչպես է «դարի ամենամեծ աշխարհաքաղաքական աղետը» ազդել քսաներորդ դարավերջի և քսանմեկերորդ դարերի սկզբի հայկական իրականության վրա: Սրանք հարյուր հազարավոր մարդկանցից մեկի հիշողություններն են, ովքեր այս աղետի արդյունքում ստիպված են եղել լքել փոքր Հայաստանը, բայց, ինչպես բոլոր հայ արտագաղթածները, շարունակում են ապրել երկրի կյանքով:
Ստեղծագործության մեջ ներկայացվում են մտորումներ «հայի ճակատագրի» վերաբերյալ, այն մասին, թե ինչու 9-10 միլիոն հայերից միայն 1/3-ն է ապրում հայրենիքում:
Հեղինակը նշում է, որ գրքի վրա աշխատելն ավարտել է դեռ երկու տարի առաջ, երբ աշխատում էր Արիզոնա նահանգի Թուսոն քաղաքում, որտեղ գրեթե հայ չկա։
«Գրքում ես նորից և նորից արծարծում եմ մեր պատմությանն առնչվող սրբազան հարցեր, որոնց պատասխանները որևէ կերպ չեմ կարողանում գտնել: Դրանցից շատերը կարող են ապստամբական և բազում դժգոհություններ առաջացնել»,-գրքի մասին նշում է հեղինակը։
Հրատարակչությունից հայտնում են, որ գրքի շապիկին պատկերված է ֆրանսիացի քանդակագործ Բրունո Կատալանոյի քանդակը, որը կոչվում է «Հանճարեղ Վան Գոգը»։ Վերջինս յուրահատուկ է նրանով, որ մշտական բնակություն որևէ վայրում չի հաստատում, պարբերաբար տեղափոխվում է տարբեր հատվածներ։ Հեղինակն արձանն ընկալում է որպես արտագաղթած անձի խորհրդանիշ։
Վարդանյանը Հայաստանի ազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս է, Արիզոնայի համալսարանի պրոֆեսոր, Heterocyclic Drug Discovery գրքերի շարքի նախաձեռնող և խմբագիր (շարքը բաղկացած կլինի 25-30 հատորից), հեղինակել է չորս գիրք՝ բժշկական քիմիայի ասպարեզում, որոնք հրապարակվել են ԱՄՆ-ում։ Նրա աշխատություններից թարգմանվել են նաև ռուսերեն։

Книга Рубена Варданяна «Реквием по несбывшемуся» – уже на полках книжных магазинов
Выпущенная издательством «Эдит Принт» книга ученого и писателя Рубена Варданяна «Selfнекролог» или «Реквием по несбывшемуся» уже доступна читателям.
Книга Рубена Варданяна – повествование о последних прецедентах в истории Армении. Размышления о том, как «самая большая геополитическая катастрофа века» повлияла на армянскую действительность конца ХХ века и начала XI века. Это воспоминания одного из сотен тысяч людей, которые в результате этой катастрофы были вынуждены покинуть маленькую Армению, но, как и все армянские эмигранты, продолжают жить жизнью своей страны.
В книге представлены размышления о «судьбе армянина», о том, почему только 1/3 из 9-10 миллионов армян проживает на Родине.
Автор отмечает, что он закончил работу над книгой еще 2 года назад, когда работал в городе Тусон (штат Аризона), где армян почти нет.
«В книге я вновь и вновь поднимаю священные вопросы, касающиеся нашей истории, ответы на которые я никак не могу найти. Многие из них могут вызвать мятежный настрой и много недовольства», – говорит автор.
На обложке книги изображена скульптура французского скульптора Бруно Каталано под названием «Ван Гог». Она уникальна тем, что не бывает постоянно в каком-либо одном месте, ее перевозят в разные районы. Автор воспринимает памятник как символ эмигрировавшего человека.
Рубен Варданян – академик Национальной академии Армении, профессор Аризонского университета, инициатор и редактор серии книг «Heterocyclic Drug Discovery» (в серии будут  25 - 30 томов), автор четырех книг в области медицинской химии, изданных в США. Его работы переведены и на русский язык.