Ավինյան. Այս փուլում նախատեսվում է պատրաստել 100 000 հայկական արտադրության թեստ
ՀՀ փոխվարչապետ, Տիգիան Ավինյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Կորոնավիրուսի համավարակի հենց սկզբից կառավարության ամենակարևոր խնդիրներից էր առողջապահական համակարգի մոբիլիզիացիան ու կարողությունների ընդլայնումը: Մի քանի կարևոր թվեր այս առումով.
Սկզբնական փուլում կորոնավիրուսային հիվանդության հայտնաբերման նպատակով իրականացվող օրական մինչև 300 թեստի փոխարեն մայիսին անցկացվում էր արդեն մինչև 1000 թեստ, իսկ հունիսին կարողությունների հետագա զարգացման շնորհիվ հետազոտությունների թիվը կրկնապատկվեց՝ հասնելով օրական ավելի քան 2000 թեստի: Մինչ այժմ Հայաստանում անցկացվել է կորոնավիրուսի 120 245 թեստ:
Չինաստանից պարետատան տեղափոխած հումքն օգտագործելով՝ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտը սկսել է պատրաստել կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստեր։ Արդեն իսկ 5500 թեստեր տրամադրվել են ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնին: Ընդհանուր առմամբ այս փուլում նախատեսվում է պատրաստել 100 000 հայկական արտադրության թեստ:
Կորոնավիրուսով վարակվածներին ընդունելու համար մարտ ամսից ի վեր առանձնացվել է ավելի քան 2500 մահճակալ, որից շուրջ 290-ը ռեանիմացիոն մահճակալ:
Պացիենտների հիվանդանոցային բժշկական օգնությունն իրականացվում է 19 բժշկական կազմակերպություններում, որից 7-ը մարզերում, իսկ 12-ը` Երևանում։ Կորոնավիրուսային հիվանդությունից մինչ այժմ առողջացել են 15 935 հոգի:
Իրականացվել է բուժանձնակազմի շարունակական ուսուցում․
5680 բուժաշխատող մասնակցել է նոր կորոնավիրոսային վարակի, դրա կանխարգելման ու հսկողության, նմուշառման տեխնիկայի վերաբերյալ դասընթացների,
Ավելի քան 2270 հոգի մասնակցել է նեղ մասնագիտական միջազգային ու տեղական վեբինարների նոր կորոնավիրուսային վարակի վերաբերյալ»:

Т. Авинян: На данном этапе в Армении планируется производить 100 000 тестов
Вице-премьер Армении Тигран Авинян на своей странице в соцсети Facebook сообщил, что с самого начала эпидемии коронавируса одной из важнейших задач правительства была мобилизация системы здравоохранения и расширение ее возможностей.
«На начальном этапе с целью выявления коронавирусной болезни вместо 300 тестов в день, в мае проводилось уже 1000 тестов, а благодаря дальнейшему развитию потенциала, в июне количество исследований удвоилось, достигнув более 2000 тестов в день. К настоящему времени в Армении было проведено 120 245 тестов на коронавирус.
Используя сырьевые материалы, доставленные усилиями комендатуры из Китая, Институт молекулярной биологии начал производить диагностические тесты на коронавирус. Уже 5500 тестов были предоставлены Национальному центру по контролю и профилактике заболеваний. Всего на данном этапе в Армении планируется производить 100 000 тестов.
С марта было выделено свыше 2500 коек для инфицированных коронавирусом, из которых около 290 – реанимационные.
Медицинская помощь больницам предоставляется в 19 медицинских учреждениях, 7 из которых находятся в регионах, а 12 – в Ереване. На сегодняшний день 15 935 человек излечились от коронавируса.
Проводилось постоянное обучение медперсонала․
5680 работников здравоохранения прошли обучение по новым коронавирусным инфекциям, методам их профилактики и контроля, а также методам отбора проб.
Свыше 2270 человек участвовали в международных и местных узких профессиональных вебинарах по новой коронавирусной инфекции», – отметил он.