Նման համաճարակները սովորաբար տարածվում են պայթունաձև, մենք նման իրավիճակ չունենք. Թորոսյան
Շաբաթ և կիրակի օրերին մենք ունեցել ենք 1000 նոր դեպք: Այս մասին պարետատան նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Կատարված թեստերի մոտ 30 տոկոսն արձանագրվում են որպես նոր դեպք: Լավ է այն իմաստով,որ աճ չկա, սակայն վատ է այն իմաստով, որ այդ թվերը մնում են բացարձակ առումով մեծ»,-ասաց Թորոսյանը:
Նախարարը խոսելով հիվանդանոցներով մահճակալային ֆոնդի բարեավման աշխատանքներից, տեղեկացրեց հետևյալը. «Երեկվա դրությամբ մահճակալային ծավալված ընդհանուր ֆոնդը հասել է 2600 մահճակալի,որից 2300 սովորական մահճակալներն են: Դրանց մեծ մասը հագեցած թթվածնային կենտրոնական մատակարարումով են և մոտ 300-ը վերակենդանացման մահճակալներն են: Հագեցվածությունը կրկին մնում է բարձր, հատկապես բարձր է մնում վերակենդանացման բաժանմունքի զբաղվածությունը»:
Ինչ վերաբերում է համաճարակի դինամիկային, ապա Թորոսյանը հայտնեց. «Ծայրահեղ ծանր և ծանր վիճակում գտնվում է 650 հոգի ,որոնցից 47-ը թոքերի արհեստական շնչառության սարքերի տակ են: Բարվոք է իրավիճակը տանը սպասող քաղաքացիների մասով: Այսինքն ՝ ժամը 15.00-ի դրությամբ չունենք տանը հոսպիտալացմանը սպասող քաղաքացի»:
Բոլոր դեպքերում դիմակների կրումը արդյունք տվել է, նախարարը կարծում է, որ եթե համատարած դիմակներ չկրեին, ապա պատկերն այլ կլիներ:
«Նույնիսկ այս ծանր, բայց հարաբերականորեն կայուն վիճակը կրկին հակահամաճարակային միջոցառումների շնորհիվ է: Նման համաճարակները սովորաբար տարածվում են պայթունաձև , մենք նման իրավիճակ չունենք: Դիմակների պատշաճ կրումը էֆեկտիվ է, քանի որ հակառակ դեպքում մենք կունենայինք ոչ թե 500-700 դեպք օրական, այլ շատ ավելի շատ»,- ասաց Թորոսյանը:

Торосян: У распространения подобных эпидемий – взрывобразный характер, но у нас не такая ситуация
В субботу и воскресенье у нас было зафиксировано 1000 новых случаев заражения COVID-19. Об этом на брифинге после заседания комендатуры заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
«При около 30% проведенных тестов – выявляется новый случай заражения. Это хорошо в том смысле, что нет роста. Но плохо, что эти цифры в абсолютном плане остаются высокими», – сказал Арсен Торосян.
Министр, говоря о работах по улучшению коечного фонда больниц, сообщил следующее: «По состоянию на вчерашний день, общий фонд наших коек уже достиг 2600, 2300 из которых – обычные койки, большая их часть оснащена подачей кислорода, а около 300 – реанимационные койки. Загруженность остается высокой, особенно в реанимационных отделениях».
Что касается динамики пандемии, Торосян сообщил: «В тяжелом и крайне тяжелом состоянии находятся 650 пациентов. 47 пациентов при этом подключены к аппаратам ИВЛ. Относительно хорошее состояние у находящихся дома пациентов. По состоянию на 15:00, у нас нет находящихся дома в ожидании госпитализации пациентов».
По мнению Торосяна, относительно стабильные цифры – результат противоэпидемических мероприятий: если бы не носили маски, картина была бы иной.
«Обычно у распространения подобных эпидемий – взрывобразный характер, но у нас не такая ситуация. То есть надлежащее ношение масок является эффективным. В противном случае, у нас было бы не 500-700 случаев за сутки, а в разы больше», – сказал Торосян.