Կառավարության թերացումները ստիպեցին, որ ներքին տուրիզմը գործի «ջունգլիի օրենքներով»
Կորոնավիրուսային համավարակի հետևանքով տնտեսության կրած վնասները առավելապես նկատելի են զբոսաշրջության ոլորտում, քանի որ մարտ ամսից սկսած արտագնա տուրեր չեն լինում, իսկ ներգնա տուրեր կազմակերպել թույլատրվել է միայն մայիսի 18-ից, երբ կառավարությունը որոշեց տնտեսության տարբեր ճյուղերի համար կիրառվող սահմանափակումները վերացնել։
Թեև կառավարությունը թույլատրել է ներքին տուրիզմով զբաղվել, այնուամենայնիվ համատարած կոչերը, թե պետք է տանը մնալ և սահմանափակել բոլոր տեսակի շփումները, շարունակում են արգելք հանդիսանալ տուրիստական կազմակերպությունների համար։
«Արշավների ակումբի» հիմնադիր տնօրեն Ռուբեն Բաղդիշյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ շատ դժվար է այս պայմաններում աշխատելը։
«Եթե անգամ կարողանում ենք այս պայմաններում աշխատել, շատ դեպքերում ոստիկանական ուժերը ինչ-որ հուշարձանի մոտ կանգնած են լինում, և արգելում են մոտենալ դրան։ Օրինակ, մենք ունենք տուրեր դեպի Հարթագյուղի Սբ. Հովհաննես եկեղեցի, բայց ներքին կարգով իմացել ենք, որ ոստիկանական ուժեր կան այնտեղ, ու չեն թողնում ներս մտնել, թեև չկա որևէ պաշտոնական հրապարակում, որ եկեղեցին փակ է։ Այո, կառավարության կողմից կա հորդոր, որ մարդիկ չգնան տուրերի... բայց չխրախուսելը կամ հորդորելը արգելք չէ։ Մենք զանգել ենք պարետատուն և հարցրել՝ արյդո՞ք եկեղեցին փակ է, ասել են՝ զանգեք ոստիկանություն, ոստիկանություն ենք զանգում՝ ասում են՝ Հայաստանում փակ ճանապարհներ չկան, զանգեք պարետատուն։ Ու բնական է, որ այս պայմաններում շատ դժվար է աշխատելը՝ մի կողմից մեզ ասում են, որ թույլատրում են աշխատել, մյուս կողմից էլ՝ ժողովրդին ասում են՝ տուրերի մի գնացեք, այդ դեպքում ո՞րն է իմաստը՝ մեզ աշխատել թույլատրելու»։
Ռուբեն Բաղդիշյանի խոսքով, կառավարությունը տուրիստականներին թույլատրել է աշխատել՝ ասելով՝ եթե կարող եք՝ աշխատեք։
«Բացի այդ, մեզ շատ սխալ ձևով թույլատրեցին աշխատել։ Ոչ մի համակարգում, ոչ մի հսկողություն չիրականացվեց, բոլորին ասացին՝ եկեք ներքին տուրիզով զբաղվեք։ Ով արտագնա տուրիզմով էր զբաղվում, ասացին՝ արի ներքին տուրիզմ։ Այսինքն՝ գործը կորցրած կամ պարապուրդի ենթարկված ընկերություններին բերեցին ներքին տուրիզմ, և որևէ կերպ այդ հոսքը չկանոնակարգեցին։ Դա կարող է բերել ներքին տուր-օպերատորների կործանմանը։ Եթե կառավարությունը ժամանակին ճիշտ ուղղորդումներ աներ, ապա ներքին տուրիզմը կփրկվեր։ Եվ սխալ մոտեցման հետևանք է, որ ներքին տուրիզմն այսօր կանգնած է կործանման եզրին։ Այն այժմ աշխատում է «ջունգլիի օրենքներով»՝ ով ոնց կարողանում է»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Եվ թեև կառավորությունը 20-ից ավելի աջակցության ծրագրեր է իրականացնում, որոնց մի մասն ուղղված է անհատներին, իսկ մյուս մասը՝ տնտեսության տարբեր ոլորտներին աջակցելուն, այնուամենայնիվ, այդ ծրագրերը կարճաժամկետ էին և որպես այդպիսին լուծումներ չդարձան։
«Պետք է ռազմավարական, ստրատեգիկ քայլեր անեին, իսկ այս դեպքում եղավ ուղղակի գումար բաժանել՝ այն էլ սխալ թիրախավորմամբ և սխալ ֆիլտրներով։ Կոնկրետ տուրիզմի մասով այդ միջոցառումները թերացումներ ունեին, մասնագիտական մշակումների կարիք ունեին։ Ու կառավարությունը թերացավ հենց այդ փուլում, երբ ցայտնոտի մեջ արագ աջակցության միջոցառումներ մշակեց, որոնք թերի եղան։ Այնուամենայիվ, չեմ կարող ասել, որ կառավարությունն ընդհանրապես աջակցություն չցուցաբերեց»,- նշեց նա։
Անդրադառնալով քայլերին, որ պետք է կառավարությունն անի ներքին տուրիզմը փրկելու համար, Ռ. Բաղդիշյանն ասաց՝ առաջինը պետք է «Զբոսաշրջության պետական կոմիտեն» լուծարել ու վերակազմավորել։
Նրա խոսքով, անցած ամիսների ընթացքում վերոնշյալ կառույցը ցույց է տվել իր անզորությունն ու ոչինչ չանելու նուրբ արվեստին տիրապետելը։
«Կարող է ինչ-որ բան անում են, բայց դա շոշափելի և տեսանելի չէ։ Առաջնային պլանում դրված խնդիրները չեն լուծվում։ Երկրորդ քայլը պետք է լինի «Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի» կանոնադրության փոփոխությունը։ Պետք է գործառույթների, պարտականությունների շրջանակ ձևավորվի, որից հետո նոր կազմով ստեղծվի նոր կոմիտե։
Այստեղ կարևոր է նաև կամավորների ներգրավումը, քանի որ կոմիտեն փոքր աշխատակազմ ունի։ Եվ եթե այն ավելի համախմբված ու ավելի թափանցիկ աշխատի, ապա  հեշտ կլինի ոլորտի խնդիրներով զբաղվելը։ Այժմ մենք ինչ խնդրի բախվում ենք, կոմիտեի լիազորությունների շրջանակում չէ։ Այդ դեպքում ինչի՞ համար է այդ կառույցը, եթե ոլորտը չի համախմբում, ոլորտի խնդիրները չի ներկայացնում և դրանց լուծման մոդելներ չի մշակում։ Մեզ պետք է կոմիտե, որը  կկարողանա նաև հակաճգնաժամային ծրագիր մշակել»,- ասաց նա։
Ռուբեն Բաղդիշյանի խոսքով, եթե կառավարությունը ցանկանում է, որ տուրիզմը զարգանա, ապա պետք է ուշադրություն դարձնի «Զբոսաշրջության կոմիտե»-ին, ինչպես նաև ոլորտում աշխատողների մասնագիտական կարողություններին:

Из-за неправильного подхода правительства внутренний туризм в Армении работает «по закону джунглей»
Нанесенный экономике вследствие пандемии коронавируса ущерб особенно ощутим в сфере туризма, поскольку с марта не организуются туры за границу, а внутренний туризм разрешено организовывать только с 18 мая, когда правительство Армении приняло решение устранить применяемые ограничения для отдельных ветвей экономики.
Несмотря на то, что правительство разрешило заниматься внутренним туризмом, тем не менее, всеобщие призывы, что следует оставаться дома и ограничить различные контакты, продолжают являться запретом для туристических организаций.
Руководитель агентства Arshavner Akumb tour Рубен Багдишян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что работать в подобных условиях крайне сложно.
«Если даже нам удается работать в подобных условиях, во многих случаях силы полиции дежурят о некоторых памятников и запрещают подходить к ним. К примеру, мы организуем туры в Церковь Святого Ованеса в селе Артагюх, но по своим источникам узнали, что там дежурят силы полиции, и не позволяют зайти внутрь, хотя нет никакой официальной публикации, что церковь закрыта. Да, правительство призывало, чтобы люди не ходили на экскурсии…но не поощрение этого или призыв – не являются официальным запретом. Мы звонили в комендатуру и спрашивали, действительно ли церковь закрыта, нам ответили – позвонить в полицию, позвонили в полицию, нам сказали, мол в Армении не закрыты дороги, и сказали позвонить в комендатуру. И, естественно, в подобных условиях крайне сложно работать. С одной стороны, нам говорят, мол, работать разрешено, с другой же, народ призывают не ходить в туры, тогда в чем смысл разрешать нам работать», – отметил он.
По словам Р. Багдишяна, правительство разрешило турагентствам работать, сказав при этом, если можете, то работайте.
«Кроме этого, нам разрешили работать неправильным образом. Ни в одной системе не было проведено надлежащего контроля, всем сказали – занимайтесь внутренним туризмом. Иными словами, потерявшие работу или отправленные в простой компании оказались в сфере внутреннего туризма, и этот поток никак не был урегулирован. Это может привести к уничтожению рынка внутренних туроператоров. Если правительство вовремя обращалось с грамотными рекомендациями, то внутренний туризм можно было бы спасти. И то, что сейчас внутренний туризм на грани краха является следствием неправильного подхода. Сейчас внутренний туризм работает по закону джунглей, кто, как может», – отметил собеседник Panorama.am.
Несмотря на то, что правительство осуществляет свыше 20 программ содействия, часть из которых адресована физическим лицам, другая – это содействие различным отраслям экономики, тем не менее, данные программы были краткосрочными и так и не стали решениями.
«Необходимо было предпринять стратегические шаги, а в данном случае просто раздавали деньги, при этом – с неверным выбором адресатов и на основе неправильных фильтров. Конкретно по части туризма у данных мероприятий имеются определенные упущения, они нуждаются в разработке при участии экспертов. И правительство допустило ошибку именно на данном этапе, когда, попав в цейтнот, разработало быстро мероприятия, которые содержали недостатки. Тем не менее, не могу сказать, что правительство не оказало вовсе никакой поддержки», – отметил он.
Обратившись к шагам, которые правительство должно предпринять для спасения внутреннего туризма, Р. Багдишян отметил, во-первых, следует упразднить «Государственный комитет по туризму» и реорганизовать.
По его словам, за прошлые месяцы вышеуказанная структура продемонстрировала своё бессилие и тонкое искусство ничего не делать.
«Возможно, они что-то и делают, но это неощутимо и невидимо. Выдвинутые на первый план задачи не решаются. Вторым шагом должно стать изменение регламента “Государственного комитета по туризму”. Должен сформироваться круг функций, обязанностей, после чего сформировать новый Комитет в новом составе.
Здесь важно также привлечь волонтеров, поскольку в Комитете небольшой штат. И, если он начнет работать более сплоченно и прозрачно, то легче будет заниматься проблемами сферы. Сейчас же мы сталкиваемся с такими проблемами, которые не находятся в рамках полномочий Комитета. В таком случае, зачем нужна эта структура, если сфера не объединяется, проблемы сферы не представляются и не разрабатывается модель их решения. Нам нужен Комитет, который сумеет также разработать антикризисную программу», – отметил он.
По его словам, если правительство желает, чтобы туризм развивался, то должно обратить внимание на «Комитет по туризму», а также профессиональные навыки сотрудников данной сферы.