Կառավարության թերացումները ստիպեցին, որ ներքին տուրիզմը գործի «ջունգլիի օրենքներով»
Կորոնավիրուսային համավարակի հետևանքով տնտեսության կրած վնասները առավելապես նկատելի են զբոսաշրջության ոլորտում, քանի որ մարտ ամսից սկսած արտագնա տուրեր չեն լինում, իսկ ներգնա տուրեր կազմակերպել թույլատրվել է միայն մայիսի 18-ից, երբ կառավարությունը որոշեց տնտեսության տարբեր ճյուղերի համար կիրառվող սահմանափակումները վերացնել։
Թեև կառավարությունը թույլատրել է ներքին տուրիզմով զբաղվել, այնուամենայնիվ համատարած կոչերը, թե պետք է տանը մնալ և սահմանափակել բոլոր տեսակի շփումները, շարունակում են արգելք հանդիսանալ տուրիստական կազմակերպությունների համար։
«Արշավների ակումբի» հիմնադիր տնօրեն Ռուբեն Բաղդիշյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ շատ դժվար է այս պայմաններում աշխատելը։
«Եթե անգամ կարողանում ենք այս պայմաններում աշխատել, շատ դեպքերում ոստիկանական ուժերը ինչ-որ հուշարձանի մոտ կանգնած են լինում, և արգելում են մոտենալ դրան։ Օրինակ, մենք ունենք տուրեր դեպի Հարթագյուղի Սբ. Հովհաննես եկեղեցի, բայց ներքին կարգով իմացել ենք, որ ոստիկանական ուժեր կան այնտեղ, ու չեն թողնում ներս մտնել, թեև չկա որևէ պաշտոնական հրապարակում, որ եկեղեցին փակ է։ Այո, կառավարության կողմից կա հորդոր, որ մարդիկ չգնան տուրերի... բայց չխրախուսելը կամ հորդորելը արգելք չէ։ Մենք զանգել ենք պարետատուն և հարցրել՝ արյդո՞ք եկեղեցին փակ է, ասել են՝ զանգեք ոստիկանություն, ոստիկանություն ենք զանգում՝ ասում են՝ Հայաստանում փակ ճանապարհներ չկան, զանգեք պարետատուն։ Ու բնական է, որ այս պայմաններում շատ դժվար է աշխատելը՝ մի կողմից մեզ ասում են, որ թույլատրում են աշխատել, մյուս կողմից էլ՝ ժողովրդին ասում են՝ տուրերի մի գնացեք, այդ դեպքում ո՞րն է իմաստը՝ մեզ աշխատել թույլատրելու»։
Ռուբեն Բաղդիշյանի խոսքով, կառավարությունը տուրիստականներին թույլատրել է աշխատել՝ ասելով՝ եթե կարող եք՝ աշխատեք։
«Բացի այդ, մեզ շատ սխալ ձևով թույլատրեցին աշխատել։ Ոչ մի համակարգում, ոչ մի հսկողություն չիրականացվեց, բոլորին ասացին՝ եկեք ներքին տուրիզով զբաղվեք։ Ով արտագնա տուրիզմով էր զբաղվում, ասացին՝ արի ներքին տուրիզմ։ Այսինքն՝ գործը կորցրած կամ պարապուրդի ենթարկված ընկերություններին բերեցին ներքին տուրիզմ, և որևէ կերպ այդ հոսքը չկանոնակարգեցին։ Դա կարող է բերել ներքին տուր-օպերատորների կործանմանը։ Եթե կառավարությունը ժամանակին ճիշտ ուղղորդումներ աներ, ապա ներքին տուրիզմը կփրկվեր։ Եվ սխալ մոտեցման հետևանք է, որ ներքին տուրիզմն այսօր կանգնած է կործանման եզրին։ Այն այժմ աշխատում է «ջունգլիի օրենքներով»՝ ով ոնց կարողանում է»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Եվ թեև կառավորությունը 20-ից ավելի աջակցության ծրագրեր է իրականացնում, որոնց մի մասն ուղղված է անհատներին, իսկ մյուս մասը՝ տնտեսության տարբեր ոլորտներին աջակցելուն, այնուամենայնիվ, այդ ծրագրերը կարճաժամկետ էին և որպես այդպիսին լուծումներ չդարձան։
«Պետք է ռազմավարական, ստրատեգիկ քայլեր անեին, իսկ այս դեպքում եղավ ուղղակի գումար բաժանել՝ այն էլ սխալ թիրախավորմամբ և սխալ ֆիլտրներով։ Կոնկրետ տուրիզմի մասով այդ միջոցառումները թերացումներ ունեին, մասնագիտական մշակումների կարիք ունեին։ Ու կառավարությունը թերացավ հենց այդ փուլում, երբ ցայտնոտի մեջ արագ աջակցության միջոցառումներ մշակեց, որոնք թերի եղան։ Այնուամենայիվ, չեմ կարող ասել, որ կառավարությունն ընդհանրապես աջակցություն չցուցաբերեց»,- նշեց նա։
Անդրադառնալով քայլերին, որ պետք է կառավարությունն անի ներքին տուրիզմը փրկելու համար, Ռ. Բաղդիշյանն ասաց՝ առաջինը պետք է «Զբոսաշրջության պետական կոմիտեն» լուծարել ու վերակազմավորել։
Նրա խոսքով, անցած ամիսների ընթացքում վերոնշյալ կառույցը ցույց է տվել իր անզորությունն ու ոչինչ չանելու նուրբ արվեստին տիրապետելը։
«Կարող է ինչ-որ բան անում են, բայց դա շոշափելի և տեսանելի չէ։ Առաջնային պլանում դրված խնդիրները չեն լուծվում։ Երկրորդ քայլը պետք է լինի «Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի» կանոնադրության փոփոխությունը։ Պետք է գործառույթների, պարտականությունների շրջանակ ձևավորվի, որից հետո նոր կազմով ստեղծվի նոր կոմիտե։
Այստեղ կարևոր է նաև կամավորների ներգրավումը, քանի որ կոմիտեն փոքր աշխատակազմ ունի։ Եվ եթե այն ավելի համախմբված ու ավելի թափանցիկ աշխատի, ապա  հեշտ կլինի ոլորտի խնդիրներով զբաղվելը։ Այժմ մենք ինչ խնդրի բախվում ենք, կոմիտեի լիազորությունների շրջանակում չէ։ Այդ դեպքում ինչի՞ համար է այդ կառույցը, եթե ոլորտը չի համախմբում, ոլորտի խնդիրները չի ներկայացնում և դրանց լուծման մոդելներ չի մշակում։ Մեզ պետք է կոմիտե, որը  կկարողանա նաև հակաճգնաժամային ծրագիր մշակել»,- ասաց նա։
Ռուբեն Բաղդիշյանի խոսքով, եթե կառավարությունը ցանկանում է, որ տուրիզմը զարգանա, ապա պետք է ուշադրություն դարձնի «Զբոսաշրջության կոմիտե»-ին, ինչպես նաև ոլորտում աշխատողների մասնագիտական կարողություններին:

Domestic tourism in Armenia 'on the brink of collapse', says travel agency head
The coronavirus pandemic has especially affected Armenia’s tourism industry, since outbound tours have been banned since March, while inbound tours have been allowed only since May 18 when the Armenian government decided to lift restrictions on different sectors of the economy.
Although domestic tourism has reopened, widespread calls to stay home and limit all forms of contacts continue to be an obstruction for travel agencies.
Speaking to Panorama.am, Ruben Baghdishyan, the head of Arshavner Akumb travel company, says it is very hard to work under such conditions.
“Even if we manage to work under such conditions, in many cases police forces are stationed near a monument and bar us from approaching it. For example, we offer tours to Saint Hovhannes church in Hartagyugh, but we have learned internally that there are police forces there banning the entry into the building, but there is no official statement that the church is closed,” he said “Yes, the government urges people not to take a tour ... but not encouraging or making an appeal is not banning yet. We called the Commandant’s Office to ask if the church was closed, they told us to contact the police. When we called the police, they said there were no closed roads in Armenia, telling us to contact the Commandant’s Office. Naturally, it is very difficult to work under these conditions; on the one hand we are told that we are allowed to work, and on the other hand the people are advised against travelling, in that case what is the point of allowing us to work?” he said.
The director states those travel agencies engaged in outbound tourism were bought into domestic tourism without any oversight over the sector, which may paralyze the work of domestic tour operators.
“If the government had provided right recommendations in time, domestic tourism would have survived. As a result of a wrong approach, domestic tourism is now on the brink of collapse. It is now operating under ‘the law of the jungle’ – every man for himself,” he said.
Also, Ruben Baghdishyan deplored the government’s coronavirus relief measures, adding the over 20 programs were short-term and failed to help handle the crisis.
"They had to take strategic steps, whereas in this case it was just a matter of distributing money, with the wrong targeting. In terms of tourism in particular, these measures had shortcomings and needed professional development. And the government failed at that very phase, when it elaborated hasty support measures, which were incomplete. However, I can't say that the government didn't provide any support at all,” he stated.
Referring to the steps that the authorities should take to save domestic tourism, Baghdishyan called for the State Tourism Committee to be dissolved and recomposed, decrying the inaction of the structure over the past few months.
"They may be doing something, but it is not tangible and visible. The key problems are not solved. The second step should be to change the charter of the State Tourism Committee. A framework of functions and responsibilities should be outlined, after which a new committee should be set up with a new staff,” he added.
He also highlighted the fact of recruiting volunteers, explaining the committee is understaffed.
In Ruben Baghdishyan’s words, if the government wants tourism to develop, it should pay attention to the Tourism Committee, as well as the professional skills of those involved in the sector.