Գիտնականներ ասում են՝ կորոնավիրուսը օդակաթիլային է ու դիմել են ԱՀԿ-ին՝ վերանայելու առաջարկությունները
11:54 06/07/2020
Հարյուրավոր գիտնականներ ասում են, որ կան ապացույցներ այն մասին, որ օդի փոքր մասնիկներում նոր կորոնավիրուսը կարող է վարակել մարդկանց և կոչ են անում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը՝ վերանայել կորոնավիրուսից պաշտպանվելու իր առաջարկությունները։ Այս մասին, Reuters-ի փոխանցմամբ, գրել է  New York Times-ը։
ԱՀԿ-ն ասել է, որ կորոնավիրուսային հիվանդությունը տարածվում է հիմնականում մարդուց-մարդու քթի կամ բերանի փոքրիկ կաթիլների միջոցով, որոնք դուրս են գալիս, երբ COVID-19-ով անձը հազում, փռշտում կամ խոսում է:
Գործակալությանն ուղղված բաց նամակում, որը հետազոտողները պլանավորում են հրապարակել այս շաբաթ գիտական հանդեսում, 32 երկրների 239 գիտնականներ նշում են այն ապացույցները, որոնք ցույց են տալիս, որ շատ ավելի փոքր մասնիկները կարող են վարակել մարդկանց։
Նշվում է, որ ԱՀԿ-ն դեռևս չի պատասխանել Reuters-ի մեկնաբանության խնդրանքին:
Անկախ նրանից, թե փռշտոցից հետո օդում մեծ կաթիլներ կան, թե շատ ավելի փոքր արտանետվող կաթիլներ, կորոնավիրուսը տարածվում է օդով և կարող է վարակել մարդկանց շնչելիս, ասում են գիտնականները։
Այնուամենայնիվ, առողջապահական գործակալությունը հայտարարել է, որ վիրուսի տարածման փաստերը ապացուցողական չեն։
«Հատկապես վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում մենք մի քանի անգամ ասել ենք, որ մենք հնարավոր ենք համարում օդային փոխանցումը, սակայն այն չի հաստատվում հիմնավոր կամ նույնիսկ հստակ ապացույցներով», - ասել է բժիշկ Բենեդետտա Ալլեգրանզին՝ ԱՀԿ վարակի կանխարգելման և վերահսկման տեխնիկական ղեկավարը։

Hundreds of scientists say coronavirus is airborne, ask WHO to revise recommendations
Hundreds of scientists say there is evidence that the novel coronavirus in smaller particles in the air can infect people and are calling for the World Health Organization to revise recommendations, Reuters reported on Saturday, citing the New York Times.
The WHO has said the coronavirus disease spreads primarily from person to person through small droplets from the nose or mouth, which are expelled when a person with COVID-19 coughs, sneezes or speaks.
In an open letter to the agency, which the researchers plan to publish in a scientific journal next week, 239 scientists in 32 countries outlined the evidence showing smaller particles can infect people, the NYT said.
“We are aware of the article and are reviewing its contents with our technical experts,” WHO spokesman Tarik Jasarevic said in an email reply to a Reuters request for comment.
Whether carried by large droplets that zoom through the air after a sneeze, or by much smaller exhaled droplets that may glide the length of a room, the coronavirus is borne through air and can infect people when inhaled, the scientists said, according to the NYT.
However, the health agency said the evidence for the virus being airborne was not convincing, according to the NYT.
“Especially in the last couple of months, we have been stating several times that we consider airborne transmission as possible but certainly not supported by solid or even clear evidence,” Dr. Benedetta Allegranzi, the WHO’s technical lead of infection prevention and control, was quoted as saying by the NYT.