Թուրքիան նախազգուշացնում է. կպատասխանի, եթե ԵՄ-ն նոր պատժամիջոցներ ձեռնարկի իր դեմ
Թուրքիան կպատասխանի իր սեփական քայլերով, եթե Եվրամիությունը հետագայում պատժամիջոցներ սահմանի Անկարայի դեմ։ Այս մասին, Reuters-ի հաղորդմամբ, նախօրեին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն՝ ԵՄ արտաքին հարաբերությունների գծով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ հանդիպելուց հետո:
Նշվում է, որ Ֆրանսիայի արտգործնախարարն անցած շաբաթ ասել էր, որ ԵՄ նախարարները կքննարկեն Թուրքիայի հարցը հուլիսի 13-ին, հավելելով, որ Անկարայի դեմ նոր պատժամիջոցները կարող են դիտարկվել, բացի այն, որ սահմանվել է Կիպրոսի տնտեսական գոտում Թուրքիայի հորատման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի համար:
«Եթե ԵՄ-ն լրացուցիչ որոշում կայացնի Թուրքիայի դեմ, մենք ստիպված կլինենք պատասխանել դրան», - ասել է Չավուշօղլուն՝ Բորելի հետ մամուլի ասուլիսում:
Փետրվար ամսվա ընթացքում Եվրամիությունը երկու անձի նկատմամբ սահմանել է ճանապարհորդության արգելք և ակտիվների սառեցում՝ Կիպրոսի ծովային տնտեսական գոտում Թուրքիայի հորատման գործում իրենց դերի համար:
Չավուշօղլուն ասել է, որ Թուրքիան թույլ չի տա իրեն պատանդ պահել Հունաստանի և Կիպրոսի կողմից և կոչ է արել ԵՄ-ին լինել «ազնիվ միջնորդ»:

Turkey warns it will respond if EU takes fresh measures against it
Turkey will respond with its own steps if the European Union imposes further sanctions on Ankara, Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said on Monday after meeting the EU’s top diplomat, according to Reuters.
France’s foreign minister said last week EU ministers would discuss Turkey on July 13 and said new sanctions on Ankara could be considered in addition to steps taken over Turkey’s drilling in the Cyprus economic zone.
“If the EU takes additional decisions against Turkey, we will have to respond to this,” Cavusoglu told a news conference with EU foreign policy chief Josep Borrell in Turkey’s capital.
As relations deteriorated between the bloc and Ankara, the European Union imposed a travel ban and asset freezes on two people in February for their role in Turkey’s drilling in Cyprus’ maritime economic zone off the divided island.
Cavusoglu berated the EU for failing to fulfill promises and linking issues such as the Cyprus dispute and a 2016 migrant deal. He said Turkey will not allow itself to be held hostage by Greece and Cyprus and called on the EU to be an “honest broker”.