100 տոկոս երաշխիք չկա, որ երկրորդ անգամ չենք վարակվի. Արսեն Թորոսյան
«Նույնիսկ եթե մենք վարակվել և լավացել ենք, դա դեռ 100 տոկոս երաշխիք չէ, որ մենք երկրորդ անգամ չենք վարակվի»,-  մամուլի ասուլիսում հայտնեց  առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը և  բուժված քաղաքացիներին խորհուրդ տվեց պահպանել զգուշավորություն:
Շեշտելով, որ Հայաստանում կրկնակի վարակի դեպքեր չկան, առողջապահության նախարարը հայտնեց, որ աշխարհում ակադեմիական դեբատները շարունակվում են, թե արդյոք  լինում են կրկնակի վարակի դեպքեր:
«Կրկնակի վարակման պարագան բացատրվում է իմունիտետի երկարատևությամբ և քանի դեռ այդ հարցի պատասխանը մենք չունենք, նաև այդ կրկնակի վարակվելու հնարավորության հարցի պատասխանը չունենք»,- հայտարարեց Արսեն Թորոսյանը և զուգահառներ անցկացրեց մյուս սեզոնային սուր շնչառական վարակների հետ՝ պնդելով, որ դրանք երկարատև իմունիտետ չեն առաջացնում ու կրկնակի վարակի հավանականությունը մեծ է:
Տեղեկացնելով, որ վերջին  տվյալներով 1273 թեստավորման արդյունքում գրանցել է 349 նոր դեպք՝ առողջապահության նախարարը շեշտեց, որ այն պայմանավորված է կատարված թեստերի քիչ թվով և  երեքշաբթի, չորեքշաբթի, հինգշաբթի թվերը մեծանում են թեստավորման մաքսիմալ հզորագույնը՝ 2500 ին հասնելով:
Նախարարի խոսքով, մահճակալային ֆոնդը մնում է զբաղված, շատ քիչ տեղեր են ազատ լինում, որոնք արագ լրացվում են, այդ նպատակով էլ նոր հիվանդանոցներ են  միացվելու կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պայքարին:
Արսեն Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ կորոնավիրուսի բուժման համար «Ռեմդեսիվիր» դեղամիջոցի խմբաքանակ են գնել, որը 10 օրից Հայաստանում կլինի, իսկ բուժման այլ դեղամիջոցներ գնելու համար նույնպես բանակցություններ են վարվում ռուսական և ճապոնական դեղագործական կարզամկերպությունների հետ: Նախարարի խոսքով, Ճապոնիայից արդեն ստացել են խմբաքանակը, որը շուտոն կսկսեն օգտագործել:
Ըստ Թորոսյանի, աշխարհում այս պահին մշակվում է 200 պատվաստանյութ որոնցից 20-ը լինելու են մրցունակ:
Տեղեկացնելով, որ ամերիկյան «Մոդեռնա» և այլ դեղագործական ընկերությունների հետ բանակցություններ են վարվում պատվաստանյութ ձեռք բերելու համար՝ Արսեն Թորսյանը նկատեց, որ  դրանց վաճառքի մասով անորոշությունները շատ մեծ են: Նա տեղեկացրեց, որ արտասահմանյան պարբերականում կարդացել է, որ Մեծ Բրիտանիան 500 միլին ֆունտով արդեն գնել է 60 մլն դոզա ապագա պատվաստանյութ, ինչը նշանակում է, որ հապաղելու դեպքում այլ պետություններ դրանց հասանելիության խնդիր են ունենալու:
«Որոշ անմեղսունակ շրջանակների երկարատև կասկածներին նույնիսկ չեմ էլ ուզում անդրադառնալ»- հայտարարեց  առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ պատասխանելով «Մոդեռնա» ընկերության մշակած պատվաստանյութի վտանգավորություն վերաբերյալ որոշ շրջանակների տարածած տեղեկությունների վերաբերյալ հարցին:
Ըստ նախարարի  այդ շրջանակները  շարունակում են դրա վրա կառուցել իրենց մարտավարությունը՝ փորձելով մարդկանց հույզերի վրա խաղալով մեծ հակապատվաստումային արշավ առաջացնել, որն անխուսափելիորեն ռիսկ է պարունակում քաղքացիների առողջության և կյանքի համար: Նա կոչ է անում՝ կրթական և տեղեկատվական միջոցներով ճնշել այդ անմեղսունակությունը:
Թորոսյանը պնդեց, որ կենդանիների և տասնյակ հազարավոր մարդկանց վրա փորձարկվելուց հետո են  պատվաստանյութերը լայն կիրառում ստանում: Նրա խոսքով,  փորձարկման ընթացքում  երեք գնահատական է տրվում՝ թե ինչքանո՞վ են դրանք առաջացնում հակամարմիններ, արդյո՞ք առաջացնում են այլ հետևանքներ և երրորդ՝ գնահատվում է համաճարակաբանական նշանակությունը:
Նախարարի բերած օրինակով, կարմրուկի պատվաստանյութը 100 տոկոսով համաճարակաբանական ակտիվությունը իջեցնում է  և չի արձանագրվում կարմրուկի որևէ դեպք, բայց կան պատվաստանյութեր, որոնք ինչ-որ տոկոսով են իջեցնում՝ ինչպես գրիպի դեպքում:
Անդրադառնալով  պատվաստանյութից հնարավոր մահացածության և հաշմանադամություն առաջանալու հավանականության մասին հարցին՝ Արսեն Թորոսյանը հայտարարեց. «Ուզում եմ ընդհանրապես ասել, որը բազմիցս նշել եմ և հիմա էլ հաստատում եմ, որ պատվաստանյութերը մարդկության պատմության մեջ երբևէ հայտնավերված ամենաանվտանգ բժշկական միջամտություններն են: Ավելի անվտանգ, քան օրինակ սննդային թունավորումները, որոնք ավելի մարդասպան են, քան պատվաստանյութերը, որոնք ընդհանրապես մարդասպան չեն, եթե ճիշտ են օգտագործվում»:
Հայաստանի առողջապահության նախարարը հավաստիացրեց, որ երկար տարիներ որևէ լուրջ կողմնակի էֆեկտ պատվաստանյութերից չեն ունեցել և աշխատելու են որ առաջիկայում էլ չունենան:

Арсен Торосян: Нет 100-процентной гарантии, что мы не заразимся коронавирусом повторно
«Даже если мы заразимся и выздоровеем, то это еще не является 100-процентной гарантией того, что мы не заразимся во второй раз», – заявил на пресс-конференции 7 июля министр здравоохранения Армении Арсен Торосян, посоветовав переболевшим коронавирусом соблюдать осторожность.
Подчеркнув, что в Армении нет случаев повторного заболевания коронавирусом, министр здравоохранения заявил, что в мире продолжаются академические споры о том, бывают ли случаи повторного заражения.
«Повторное заражение объясняется продолжительностью приобретенного иммунитета. Поскольку ответа на этот вопрос нет, то и ответа относительно возможности повторного заражения тоже нет», – сказал Арсен Торосян и провел параллели с другими сезонными ОРВИ, отметив, что они также не обеспечивают продолжительного иммунитета и вероятность повторного заболевания высока.
Сообщив, что за минувшие сутки при проведенных 1273 тестах было выявлено 349 новых случаев коронавируса, глава Минздрава Армении подчеркнул: такие показатели обусловлены тем, что было проведено малое количество тестов, во вторник, среду, четверг цифры растут, когда количество проведенных тестов доводится до 2500 тестов ежедневно.
Что касается коечного фонда больниц, Торосян указал, что свободные места быстро заканчиваются, посему к борьбе с коронавирусом подключатся новые больницы.
Арсен Торосян при этом сообщил, что для лечения коронавирусной инфекции Армения приобрела партию препарата «Ремдесивир», который будет доставлен в республику через 10 дней. По его словам, касательно приобретения других препаратов ведутся переговоры с российскими и японскими фармацевтическими компаниями. Как отметил министр, они уже получили партию из Японии, которая скоро будет использована.
По словам Торосяна, в настоящее время в мире разрабатывается 200 вакцин, 20 из которых будут конкурентоспособными.
Сообщив, что ведутся переговоры с основанной Нубаром Афеяном американской компанией Moderna Inc. и другими  компаниями – производителями вакцины, Арсен Торсян отметил, что неопределенность относительно продажи вакцин очень высока.  Он указал, что в одном из иностранных изданий прочитал, что Британия закупила около 60 млн доз будущей вакцины примерно за 500 млн фунтов, что означает, что при медлительности до других стран она не дойдет.
«На долгосрочных подозрениях некоторых недееспособных кругов я даже не хочу останавливаться», – сказал при этом министр здравоохранения Арсен Торосян в ответ на вопрос о распространенной некоторыми кругами информации об опасности разрабатываемой компанией Moderna вакцины.
По словам министра, эти круги продолжают строить свою тактику на этом, пытаясь посредством игры на эмоциях людей вызвать большую антипрививочную кампанию против вакцинации, что неизбежно содержит в себе риски для здоровья и жизни граждан. Он призвал образовательными и информационными средствами подавить эту недееспособность.
Торосян подчеркнул, что вакцины получают широкое применение только после испытаний на животных и десятках тысяч добровольцев. По его словам, в ходе испытаний даются три оценки: вызывают ли они антитела, вызывают ли они другие последствия, и, в-третьих, оценивается их эпидемиологическая значимость.
Так, по словам министра, вакцина против кори снижает эпидемиологическую активность на 100%, и случаев заболевания корью не регистрируется, но есть вакцины, которые снижают активность на некоторый процент, как в случае с гриппом.
Касаясь вопроса о возможных рисках смерти и инвалидности в результате вакцинации, Арсен Торосян заявил: «В целом хочу сказать, и я уже говорил много раз об этом, что вакцины являются самым безопасным медицинским вмешательством в истории человечества. Это безопаснее, чем, например, пищевые отравления, которые более смертоносны, чем вакцины, которые совсем не смертельны, если их правильно использовать».
Министр здравоохранения Армении заверил, что в течение многих лет у них не было никаких серьезных побочных эффектов от вакцин, и они будут работать над тем, чтобы избежать их и в будущем.