Վենետիկի 77-րդ կինոփառատոնի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ այն չի անցկացվի առցանց ձևաչափով։ Դրա փոխարեն կազմակերպիչները կրճատել են պաշտոնական ծրագրերում ֆիլմերի քանակը, իսկ հիմնական մրցութային ծրագրերում ցուցադրություններն անցկացվելու են անվտանգության բոլոր միջոցառումները հաշվի առնելով, որպեսզի թույլ չտրվի կորոնավիրուսի տարածումը։
kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, փառատոնը նախատեսված է սեպտեմբերի 2-12-ը։
Կինոփառատոնի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, առցանց կանցկացվի միայն «Վիրտուալ իրականություն» մրցույթը, որի շրջանակում ներկայացվելու են խառը տեխնիկայով փորձարարական աշխատանքներ՝ եռաչափ պատկերի օգտագործմամբ:
«Ֆիլմերն ու մամուլի ասուլիսները կանցկացվեն սրահներում»,- հայտնել են մամուլի ծառայությունից։
Ֆիլմերի ցուցադրությունները տեղի կունենան, ինչպես նախկինում, Լիդո կղզու սրահներում:
Կազմակերպիչներն այս տարի որոշել են հրաժարվել Sconfini-ի արտամրցակցային մասից: Որոշ ծրագրեր տեղափոխվելու են Բոլոնիա, որտեղ օգոստոսի 25-31-ը ցուցադրություններ են անցկացվելու Բոլոնիայի պատմական կինոթատրոնում:
Փառատոնի ամբողջական ծրագիրը կհայտարարվի հուլիսի 28-ին, նույն օրը հայտնի են դառնալու ցուցադրության մանրամասները՝ կորոնավիրուսային համաճարակի համատեքստում:

Венецианский кинофестиваль пройдет в обычном режиме
Вместо перевода фестиваля в онлайн режим, организаторы сократят общее число фильмов официальной программы, а показы картин основного конкурса и конкурса «Горизонты» пройдут с учетом всех мер предосторожности, чтобы не допустить распространение коронавируса.
Фестиваль планируют провести с 2 по 12 сентября 2020 года.
По словам пресс-службы кинофестиваля, в онлайн-формате пройдет лишь один конкурс «Виртуальная реальность», в котором будут показаны экспериментальные работы в смешанной технике с применением трехмерного изображения.
«Фильмы и пресс-конференции будут проходить очно в залах», — сообщили в пресс-службе.
Показы картин состоятся, как и прежде, в залах на острове Лидо. Организаторы решили отказаться в этом году от внеконкурсной секции Sconfini («На грани»).
Некоторые программы перенесут в Болонью, где показы пройдут при исторической Синематеке Болоньи с 25 по 31 августа.
Полная программа фестиваля будет объявлена 28 июля, в этот же день станут известны детали проведения смотра в условиях пандемии коронавируса.