«Հրապարակ». «Եթե մինչև եռամսյա ժամկետի վերջ չքննվի, ստիպված կդիմենք»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Էդմոն Մարուքյանին հարցրինք՝ հուլիսի 8-ին միանալո՞ւ են ՍԴ դիմելու ԲՀԿ-ի նախաձեռնությանը։ Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի հարցով ՍԴ դիմելու նախաձեռնությանը ԼՀԿ-ն չմիացավ՝ խոստանալով, որ հուլիսի 7-ին նշանակված Ռոբերտ Քոչարյանի գործով ՍԴ նիստից հետո կմիանա։
«Մենք ասել ենք, որ այդ գործով նիստ լինելուց հետո կմիանանք»,- ասաց Մարուքյանը։ Բայց ՍԴ դիմելու հարցով եռամսյա ժամկետ ունեք, իսկ եթե մինչ այդ Քոչարյանի գործով նիստ չանեն, ի՞նչ է լինելու։ «Եթե մինչև եռամսյա ժամկետի վերջ չքննվի, ստիպված կդիմենք, բայց ես չեմ կարծում, թե չեն քննի»։
Հիշեցնենք, որ երեկ ՍԴ նիստը չկայացավ՝ քվորումի բացակայության պատճառով. Հրայր Թովմասյանն ու Արևիկ Պետրոսյանն արձակուրդում են, 3 դատավորների լիազորությունները, ըստ իշխանության ընդունած սահմանադրական փոփոխությունների, դադարեցված են»:

«Грапарак»: Если вопрос не будет рассмотрен в трехмесячный срок, вынужденно обратимся в КС
Газета «Грапарак» пишет, что фракция «Светлая Армения» не присоединилась к инициативе обращения в Конституционный суд, обещав, что присоединиться после слушания по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна, назначенного на 7 июля.
Руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян в ответ на вопрос издания, собираются ли они после 8 июля присоединиться к инициативе партии «Процветающая Армения», ответил:
«Мы сказали, что присоединимся после слушания по этому делу».
Но срок обращения в Конституционный суд – три месяца, а если до этого заседание по делу Кочаряна не состоится, что будет?
«Если вопрос не будет рассмотрен в течение трех месяцев, то вынуждены будем обратиться в КС. Но я не думаю, что не рассмотрят».
Напомним, вчера заседание Конституционного суда не состоялось из-за отсутствия кворума: Грайр Товмасян и Аревик Петросян находятся в отпуске, а полномочия трех судей Конституционного суда прекращены согласно принятым властями конституционным изменениям.