Անցկացվում է Ղևոնդ Ալիշանի ծննդյան 200-ամյակին նվիրված առցանց գիտաժողով
Հուլիսի 6-ին մեկնարկել է եռօրյա առցանց գիտաժողով՝ նվիրված հայ մեծ բանաստեղծ, բանասեր, պատմաբան, աշխարհագրագետ, թարգմանիչ, Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության անդամ, Հայոց Նահապետ Ղևոնդ Ալիշանի ծննդյան 200- ամյակին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԳԱԱ Տեղեկատվական-վերլուծական ծառայությունից։
Գիտաժողովին բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
«Արժևորել Ղևոնդ Ալիշանի հիշատակը նշանակում է հետադարձ հայացք նետել մեր ժողովրդի անցած պատմական ուղուն, ստեղծած մշակութային անանց արժեքներին և գրականությանը, ինչպես նաև այդ ամենի ուսումնասիրման գործում արժևորել Մխիթարյան միաբանության դերը, որովհետև ինչպես իրավացիորեն նշվել է տարբեր հետազոտողների կողմից, Ալիշանը դարձավ Մխիթարյան հայագիտության և Մխիթարյանների ստեղծած ողջ գրականության հանրագումարը:
Ուրախությամբ պետք է նշել, որ գիտաժողովն այնպես է կառուցված, որ յուրաքանչյուր նիստ ներկայացնում է Ալիշանի գիտական ժառանգության մի բնագավառը՝ պատմագիտություն, պատմական աշխարհագրություն, գրականագիտություն, գրականություն և արվեստ: Բաժանմունքներից յուրաքանչյուրն իր հերթին ներառում է տվյալ բնագավառին վերաբերող այն հարցերը, որոնց անդրադարձել է Ալիշանը:
Գիտաժողովն առավել ցայտուն վեր կհանի հայ գրականության և հայագիտության զարգացման գործում Ալիշանի ունեցած դերը, կընդգծվի այն ներդաշնակ միասնությունը, որ կար Ալիշան գրողի, գիտնականի և հայրենասերի միջև, որը պայմանավորեց նրա անանց հմայքը»,- իր ելույթում, մասնավորապես, ասել է Ռադիկ Մարտիրոսյանը՝ նշելով, որ Ալիշանի հոբելյանին նվիրված այս գիտաժողովը նոր սկիզբ կդառնա Հայոց Նահապետի գիտագրական ժառանգության ուսումնասիրության գործում:
Ողջույնի ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ ԳԱԱ Հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար ակադեմիկոս Յուրի Սուվարյանը, Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ, ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ Տ. Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը, Մաշտոցի անվան Մատենադարանի տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Վահան Տեր-Ղևոնդյանը, Հայաստանի գրողների միության քարտուղար բանասիրական գիտությունների դոկտոր Պետրոս Դեմիրճյանը:
Այնուհետև տեղի է ունեցել Մխիթարյան միաբանության հայրերից Վահան վարդապետ Օհանյանի՝ Ղևոնդ Ալիշանի նամակագրական ժառանգությունն ամփոփող ժողովածուի էլեկտրոնային տարբերակի շնորհանդես-ներկայացումը: Ցուցադրվել է Ղևոնդ Ալիշանին նվիրված վավերագրական ֆիլմ, որը պատրաստվել է Վենետիկում:
Եռօրյա գիտաժողովին մասնակցում են ՀՀ ԳԱԱ ինստիտուտների, ԲՈՒՀ-երի, Մխիթարյան միաբանության, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտաշատողներ, վարդապետներ:
Գիտաժողովի թեմատիկ նիստներում նրանք հանդես կգան շուրջ 60 գիտական զեկուցումներով՝ ներկայացնելով Ղևոնդ Ալիշանի գիտագրական ժառանգությունը: Կվերլուծվեն Ալիշանի ստեղծագործությունները, կներկայացվի, թե ինչպես է Հայոց Նահապետի կերպարն արտացոլվել հայ գրականության և արվեստի մեջ: Մեծ թիվ են կազմում Ալիշանի դեռևս անտիպ աշխատանքները, որոնց մասին տեղեկություններ կտրվեն գիտաժողովի ընթացքում և կներկայացվեն դրանց հրատարակության հետ կապված հարցերը։
Գիտաժողովը կազմակերպել են ՀՀ ԳԱԱ Հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքը, Մխիթարյան միաբանությունը, Երևանի պետական համալսարանը, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտը (Մատենադարան):
Ղևոնդ Ալիշանը (Քերովբէ Պետրոս–Մարգարի Ալիշանեան) ծնվել է 1820թ. հուլիսի 6-ին Կոստնանդնուպոլսում՝ դրամագետ–հնագետի ընտանիքում։ Սկզբնական կրթությունը տեղի Չալըխյան վարժարանում ստանալուց (1830-1832թթ.) հետո ուսումը շարունակել է Վենետիկի Մխիթարյանների դպրոցում (1832-1841թթ.)։
Հետագայում աշխատել է Ռափայելյան վարժարանում որպես ուսուցիչ (1841-1850թթ., ապա՝ 1866-1872թթ.), տեսուչ (1848-ից), «Բազմավեպ»-ի խմբագիր (1849-1851թթ.), ուսուցիչ Փարիզի Մուրատյան վարժարանում (1859-1861)։ 1872թ-ից ամբողջովին նվիրվել է գիտական գործունեության։ Եղել է Ֆրանսիական ակադեմիայի Պատվո լեգեոնի դափնեկիր (1886թ.), Ենայի փիլիսոփայական ակադեմիայի պատվավոր անդամ և դոկտոր, անդամակցել է իտալական և ռուսական գիտական ընկերությունների։
Իր գիտական հսկայական ժառանգությամբ Ալիշանը մեծապես նպաստել է հայրենական գիտության զարգացմանը։ Նրա գործերից շատերն այսօր էլ ունեն ճանաչողական արժեք և սկզբնաղբյուրի նշանակություն։

Прошла научная конференция, посвященная 200-летию со дня рождения Гевонда Алишана
6 июля стартовала трехдневная онлайн-научная конференция, посвященная 200-летию со дня рождения великого армянского поэта, филолога, историка, географа, переводчика, члена Венецианской конгрегации мхитаристов, патриарха Гевонда Алишана. Подробности представляет пресс-служба Национальной академии наук Армении.
Со вступительной речью на конференции выступил президент НАН Армении академик Радик Мартиросян.
«Оценивать память о Гевонде Алишане – означает бросить ретроспективный взгляд на пройденный нашим народом исторический путь, на созданные им культурные ценности и литературу, а также в деле изучения всего этого оценить роль Конгрегации мхитаристов, поскольку, как справедливо было отмечено различными исследователями, Алишан стал итогом всей литературы, арменоведения мхитаристов.
С радостью следует отметить, что конференция построена так, что каждое заседание представляет одну сферу научного наследия Алишана – историографию, историческую географию, литературоведение, литературу и искусство. Каждый из разделов, в свою очередь, включает касающиеся данной сферы вопросы, к которым обращался Алишан.
Научная конференция более наглядно выявит роль Алишана в деле развития армянской литературы и арменоведения, будет подчеркнуто гармоничное единство, существовавшее между писателем, ученым и патриотом Алишаном, что и обуславливает его непреходящее обаяние», – отметил Радик Мартиросян, добавив, что эта посвященная юбилею Алишана конференция станет новым началом в деле изучения научно-образовательного наследия армянского патриарха.
С приветственными речами выступили академик-секретарь Отделения арменоведения и общественных наук НАН Армении академик Юрий Суварян, делегат Конгрегации мхитаристов, иностранный член НАН Армении архиепископ Левон Зекиян, директор Матенадарана им. Маштоца, доктор исторических наук Ваан Тер-Гевондян, секретарь Союза писателей Армении Петрос Демирчян.
Затем состоялась презентация электронной версии сборника одного из отцов Конгрегации мхитаристов вардапета Ваана Оганяна, обобщающего эпистолярное наследие Гевонда Алишана. Состоялся показ посвященного Гевонду Алишану документального фильма, который был подготовлен в Венеции.
В трехдневной научной конференции принимают участие сотрудники и преподаватели институтов НАН Армении, вузов, Конгрегации мхитаристов, Научно-исследовательского института древних рукописей им. Месропа Маштоца.
На тематических заседаниях научной конференции они выступят с около 60 научными докладами, представив научно-историческое наследие Гевонда Алишана. Будут проанализированы произведения Алишана, будет представлено, как образ патриарха отразился в армянской литературе и искусстве. Существует довольно много еще неопубликованных работ Алишана, о которых будет представлена информация в ходе конференции. Будут затронуты также вопросы, касающиеся их издания.
Научная конференция организована отделением арменоведения и общественных наук НАН Армении, Конгрегацией мхитаристов, Ереванским государственным университетом, Научно-исследовательским институтом древних рукописей им. Месропа Маштоца (Матенадаран).
Гевонд Алишан (Керовбэ Петрос–Маргари Алишанян) родился  6 июля 1820 г. в Константинополе в семье нумизмата-археолога. Получив начальное образование в местной гимназии «Чалехян» (1830 – 1832 гг.),  он продолжил учебу в школе Мхитаристов в Венеции (1832 - 1841 гг.).
Впоследствии работал учителем в гимназии «Рафаелян» (1841 – 1850 гг.), с 1948 г. он был инспектором гимназии, с 1849 по 1851 гг. – редактором издания «Базмавеп». Он учительствовал в Парижской гимназии «Муратян» (с 1859 по 1861 годы). С 1872 года Алишан полностью посвятил себя научной деятельности. Алишан был лауреатом Почетного легиона Французской академии (1886 г.), почетным членом и доктором Академии философии Йены, членом Итальянского научного общества и Российского научного общества.
Своим колоссальным научным наследием Алишан в значительной степени способствовал развитию отечественной науки. Многие из его трудов и сегодня представляют познавательную ценность и значение первоисточника.