Արցախի առողջապահության նախարարությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն, կորոնավիրուսային վարակի նոր օջախ է հայտնաբերվել Ստեփանակերտում: Այդ օջախի վարակակիր համարվող 2 քաղացու շփման շրջանակը պարզվում է, թեստավորման նպատակով կոնտակտավորներից նմուշառում է իրականացվում: Եվս 3 նոր դեպք գրանցվել է նախկինում հաստատված օջախի կոնտակտավորների մոտ:
Ընդհանուր առմամբ, Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսով հիվանդացության 5 նոր դեպք, իսկ առայսօր հաստատված դեպքերի քանակը 141 է:
Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնում են, որ միևնույն ժամանակ, COVID-19-ի ախտորոշմամբ 1 մարդ հաղթահարել է վարակը և լքել մեկուսացման վայրը: Այս պահին մեկուսացված է 91, հիվանդությունը փաստացի հաղթահարում է 29 քաղաքացի:
Քրոնիկ հիվանդություններ և երկկողմանի թոքաբորբ ունեցող պացիենտի առողջական վիճակը շարունակում է ծանր մնալ: Երկու հիվանդի առողջական վիճակը միջին ծանրության է:

За сутки в Арцахе подтверждено 5 новых случаев коронавируса
Из министерства здравоохранения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, (НКР)) сообщают, что в городе Степанакерт выявлен новый очаг заражения COVID-19.
Проводится необходимая работа по выяснению круга контактировавших с 2 зараженными из этого очага. У контактировавших берутся образцы для проведения теста на коронавирус. Еще 3 случая коронавируса подтверждены у контактировавших с зараженными из подтвержденного ранее очага.
Таким образом, за минувшие сутки в Арцахе подтверждено 5 новых случаев коронавируса, общее число подтвержденных случаев составляет 141.
За минувшие сутки выздоровел и покинул место изоляции 1 человек с диагнозом COVID-19.
По положению на 8 июля, в Арцахе изолирован 91 человек, на лечении находятся 29 человек.
Состояние здоровья страдающего хроническими заболеваниями пациента с двусторонней пневмонией остается тяжелым. Состояние здоровья еще 2 пациентов медики оценивают как средней тяжести.